Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#5645 Re:02.04.2013 17:17En kihise. Olen maltillinen luonteeltani ja hyvä, jos sinulla ei ole kiire mihinkään. Mielipide. Niin siinä on aika vahva asia. Siis Suomi on mielipide vapaa maa, mutta silti Suomessa on mielipide vankeja. (siis esimerkiksi aseista kieltäytyjät) Kyllä ihmis-oikeudet ovat lakiasioita ja tiedostan sen varsin hyvin. Sanoin vain ehdottaakseni tuon tyhmän, mutta olet siinä asiassa fiksu. Siis EN ole hitaampi siinä missä sinäkään älyllisesti (uskon näin), mutta minulla on hieman erilaiset arvomaailmat kuin sinulla. Se tästä keskustelusta tekeekin mielenkiintoisen. Huomasin jo senkin, että olet hieman turhautunut.
Miksi en siis kannata homoavioliittoja? Se sotii omaa moraalista käsitystäni vastaan. Minä olen kasvanut ympäristössä, jossa olen saanut moraaliset käsitykseni ja voitko moittia siitä? Tuskin voit. Et nyt voi kiistää, että tuo asia pitää korjata. Asia on jossain syvällä aivoissani.Lisäksi olen kristitty.
En siis MYÖSKÄÄN siltä pohjalta kannata asiaa.
Tuota homo (tapojen vastainen) moraalikäsitys tulee itsestäni. Siihen ei voi vaikuttaa kukaan muu, kuin minä itse.
Myönnän, että aluksi piikittelin sinua, mutta olet sen verran viisas ette siihen rupea. Toisaalta on myös hankalaa perustella asiaa vastaan tiedän/myönnän sen, sillä et halua mitään USKONTOON viittaavaa.
Ollaanko pikkuhiljaa samalla aaltopituudella? |
Vastaukset
urpot ohoi ! |
#5652 Re: Re:2013-04-02 17:32:10Kyllä samalla aaltopituudella ollaan, uskoisin näin siis tämän kehittävän ja järkevät keskustelunvaihdon pohjalta. Ainoa asia mikä tässä sotii on nimenomaisesti se että ihmisoikeudet ei ole kenenkään henkilökohtaisen mielipiteen mukaan muokattavissa. Homoseksuaaleilla on oltava samanlainen juridistinen oikeus avioon kuin kaikilla muillakin. Kysehän tässä lakialoitteessa on pelkästään juridiikasta- kun nykyisellään homoparit "siunataan" rekisteröidyllä parisuhteella, missä on samat velvoitteet kuin aviossa muttei samat oikeudet. Eli käytännössä maailma ei muuttuisi lakilisäyksestä mihinkään kenenkään muun osalta kuin näiden homoparejen jotka avioon menisivät. Se ei olisi siis keltään pois ja tämähän ei ole mielipide vaan fakta. Ymmärrän täysin perustelusi ja elämänkatsomuksesi, sen verran itse kirkkoihin/uskontoihin kuulumattomana tajuan että esimerkiksi kristityt eivät pääosin halua homoseksuaaleja siunattavaksi kirkkoon- mutta sekin on sellainen seikka mikä minun mielestäni olisi kunkin seurakunnan papin päätös tehdä, ei yleisön, ryhmän tai henkilön, vaan papin. Onhan homoseksuaaleja pappejakin jo kirkoissa, joten miksi sellainen pappi ei oman seurakuntansa homoseksuaaliparia saisi siunata? Toisaalta, kirkosta kun lähdetään keskustelemaan, mennään minun osaltani niin vieraille vesille etten homojen oikeutta papin aamenelle ole ajamassa ihan jo pelkästään sen vuoksi etten tietäisi mistä puhun, mutta laillisesti samoja oikeuksia kaikille olen vaalimassa, niin kuin muutkin kyseisen kansalaisaloitteen allekirjoittaneet. Kirkolla siis mielipiteensä ja valtiolla lait. Kirkkoa ja uskontoa ei siis ole tarkoitusta häpäistä tai muutosta itsessään sinne kirkkoon tuoda. Vaan ihan vain tasa-arvo muutosta Suomen lakiin, nämä kaksi ovat kovin eri asiaa. Tietysti se olisi hienoa jos kristityt osaisivat hyväksyä homot, itse oman kasvatukseni puolesta en voi ymmärtää miksi seksuaalisen suuntautumisen vuoksi syrjitään- mutta mulle riittäisi täysin se lakimuutos, virallinen puoli. Kirkollinen puoli voi kehittyä ajan mukana tai olla kehittymättä. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48201 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025