Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#7247 Re: Re: Kysymyksiä07.04.2013 11:03No mutta kappas vain, kuinkas se Olli on tänne eksynyt vastailemaan? Mutta mitä olisikaan suomalainen homojulkisuus ilman SETA-veteraaniaktivisti Ollia? Eikö olekin hienoa, että tämä naisen ja miehen välistä avioliittoa puolustava adressi vetää näköjään puoleensa, samalla tavoin kuin kukat vetävät puoleensa mehiläisiä? Oletko muuten tullut koskaan ajatelleeksi, miksi kukat eivät mitenkään vedä puoleensa toisia kukkia, ja miksi mehiläiset eivät juurikaan välitä toisistaan kun niillä on niin kiire etsiä kukkia joiden ulkonäkö, tuoksu ja hunaja vetävät niitä vastustamattomasti ja luonnollisesti puoleensa? Näin se vaan luonnossa yleensa ainamenee, ja näin se on tarkoitettukin menevän! (Vaikka luonnossakin toki joitain epänormaaleja poikkeustapauksiakin joskus saattaa esiintyä.) Kun selasin noita kysymyksiä taaksepäin huomasin tämän erään tärkeän kysymyksen, johon en huomannut että olisit vielä mitenkään reagoinut: ”Miksi homoliittoja ajavat haluavat myös adoptoida viattomia lapsia, jotka eivät vielä voi itse yhtään päättää haluavatko he todellakin elää perheessä jossa on joko kaksi äitiä tai kaksi isää? Eikö tämä ole järkyttävää?” Samassa kommentissa 7079 kysyttiin myös: ”Miksi et ole tutustunut tuohon homoraamattuun, vaikka tunnut muuten olevan homoudesta perillä? (Tuossa edellä olikin muuten joku jo kirjoittanut kommentin #7071 tuosta homoraamatusta.)” P.S. Mikähän on vaikuttanut sen, että tämä avioliittoa puolustavan adressin ”tuoksu” on jostain kumman syystä vetänyt puoleensa myös tänne foorumille SETA-aktivisteja, jotka ovat täällä kovin aktiivisina yrittäneet ihmisiä sekoittaa ja manipuloida oman agendansa mukaisilla opeillaan ja teorioillaan? |
Vastaukset
Vieras |
#7250 Re: Re: Re: Kysymyksiä2013-04-07 11:29:12"No mutta kappas vain, kuinkas se Olli on tänne eksynyt vastailemaan?" Nimeni on kyllä muu kuin Olli ja sukupuolikin on nainen, mutta kiitos kuitenkin mairittelevasta vertailusta: ilmeisesti tämä Olli on jokin pitkän linjan veteraani tasa-arvoasioissa. "Näin se vaan luonnossa yleensa ainamenee, ja näin se on tarkoitettukin menevän! (Vaikka luonnossakin toki joitain epänormaaleja poikkeustapauksiakin joskus saattaa esiintyä.)" Eli luonnossa tapahtuvat asiat ovat luonnollisia ja siten myös moraalisesti hyväksyttäviä, paitsi jotkut luonnossa tapahtuvat asiat eivät olekaan luonnollisia ja siten meidän tuleekin laatia lainsäädäntömme nämä luonnottomuudet poissulkien. ”Miksi homoliittoja ajavat haluavat myös adoptoida viattomia lapsia, jotka eivät vielä voi itse yhtään päättää haluavatko he todellakin elää perheessä jossa on joko kaksi äitiä tai kaksi isää? Eikö tämä ole järkyttävää?” Tutkimusten mukaan sateenkaariperheisiin adoptoidut lapset kehittyvät normaalisti eivätkä koe halua vaihtaa vanhempiaan. Samalla tavoin heteroperheiden adoptiolapset eivät koe tarvetta vaihtaa toista vanhempaansa johonkin heille tuntemattomaan henkilöön. Syntyviltä lapsilta ei koskaan kysytä, haluavatko he syntyä johonkin tiettyyn perheeseen. Samoin adoptiovauvoilta ei kysytä, mihin he haluavat tulla adoptoiduksi. Vanhempien lapsien mielipide otetaan huomioon adoptioprosessin kuluessa. Minusta on kovin järkyttävää, ettei viattomilta lapsilta kysytä, etä haluavatko he syntyä tai tulla adoptoiduksi vaikkapa uskonnolliseen kulttiin kuuluvien ihmisten perheeseen. Tai sellaisiin perheisiin, joissa kuunnellaan Yötä tai Mambaa. Lapsiparat. |
Vieras |
#7251 Re: Re: Re: Kysymyksiä2013-04-07 11:43:09"Samassa kommentissa 7079 kysyttiin myös: 'Miksi et ole tutustunut tuohon homoraamattuun, vaikka tunnut muuten olevan homoudesta perillä? (Tuossa edellä olikin muuten joku jo kirjoittanut kommentin #7071 tuosta homoraamatusta.)'” Kaikki seksuaalivähemmistöihin kuuluvat ovat tietenkin selvillä jokaisesta maailmassa olevasta pienestä paperinpalastakin, joissa vain on jokin homoliityntä. No onneksi nyt kuitenkin tiedän tällaisestakin ihmeestä. Tarvinnee tänään antaa taas itsensä ilmi Ylimmälle Homotaholle ja tunnustaa syntinä, etten ollut kuuna kullanvalkeana kuullut koko homoraamatusta. "Mikähän on vaikuttanut sen, että tämä avioliittoa puolustavan adressin ”tuoksu” on jostain kumman syystä vetänyt puoleensa myös tänne foorumille SETA-aktivisteja, jotka ovat täällä kovin aktiivisina yrittäneet ihmisiä sekoittaa ja manipuloida oman agendansa mukaisilla opeillaan ja teorioillaan?" Voit toki jatkaa salaliittoteorioidesi kehittelyä ja nähdä kaikki tasa-arvoisen avioliittolain kannattajat "SETA-aktivisteina". Se on varmasti psykologisesti helpompaa kuin hyväksyä se, että monenlaiset ihmiset kannattavat lakialoitetta yhdistystaustaan tai seksuaaliseen suuntautumiseen katsomatta. Hesarissa tänään olleiden tilastotolppien mukaan 57 prosenttia suomalaisista määrittyy sinun mukaasi varmaankin noiksi "SETA-aktivisteiksi". Se että adressi vetää puoleensa myös asianne kanssa eri mieltä olevia johtuu varmaankin monista syistä. Itselleni tämä on tällaista harmitonta hupia: on aina kovin tyydyttävää nähdä, miten uskovainen vastapuoli vajoaa jossakin kohtaa navanseudun alapuolelle ja menee henkilökohtaisuuksiin. Siitä tietää, että asiakommentit ovat loppuneet. Ja onhan sitä toisaalta hyvä pysyä selvillä myös vastapuolen mielenliikkeistä. Fundamentalistikristityt ovat myös sosiologisesti kiintoisa ryhmä. "Sekoittamisella" ja "manipuloinnilla" viitanneet siihen tosiasiaan, ettei sinulla ole mitään järkiargumentteja, joilla kaataisit vastapuolen esittämät perusteet lainsäädännön nykytilan heikkoudelle. P.S. Vastapuolen "tuoksu" toimii varmasti myös toiseen suuntaan. Miksikö muuten pride-paraatien liepeillä liehuu vuodesta toiseen sinnikäs pikku kristittyjen joukko, jotka heiluttelevat bannereitaan ja pelottelevat paikalla olevia lapsia siinä määrin, että eräänäkin vuonna paraatin loppupisteenä toimineesta Kaivopuistosta jouduttiin poliisivoimin poistamaan muutamakin kristillinen sankari.
|
Vieras |
#7339 Re: Re: Re: Kysymyksiä2013-04-07 14:56:39#7247: - Re: Re: Kysymyksiä Oletko muuten tullut koskaan ajatelleeksi, miksi kukat eivät mitenkään vedä puoleensa toisia kukkia, ja miksi mehiläiset eivät juurikaan välitä toisistaan kun niillä on niin kiire etsiä kukkia joiden ulkonäkö, tuoksu ja hunaja vetävät niitä vastustamattomasti ja luonnollisesti puoleensa? Eiiiiii! :D Nyt oli kyllä niiiiin huono vertaus, jos yhtään biologiaa tuntee. Mehiläispesä kun on varsinainen homofoobikon kauhistus, siellä kun lisääntyy vain yksi naaras, kuningatar, joka puolestaan on paritellut useiden koiraiden kanssa ennen kuin alkaa munimaan - ja munimaan. Jälkeläisiään se ei hoida itse, vaan niitä hoitavat työmehiläiset, jotka lähes järjestään ovat kaikki koiraita! Ja poikasista kehittyy noin normaaleja ja luonnollisia, ettei ne kuitenkaan välitä toisistaan, eikä ala homoiksi :D Niin, olihan sinulle jo kerrottu, ettei mehiläiset niiden kukkien kanssa parittele...? |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48202 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025