Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
oraakkeli |
#7352 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kysymyksiä07.04.2013 15:15#7302: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kysymyksiä Kuulepas nyt. Minun ei ole ollenkaan vaikeata myöntää galluppien tuloksia oikeiksi. Minu n ei myöskään ole vaikeata myöntää ennustuksiesi oikeellisuuden todennäköisyys jonka mukaan avioliittolain avaamisen kannatus on nousussa. Haluankin suunnata huomiosi niihin syihin, josta tämä johtuu. Kyseessä ei suinkaan ole joukko 80- luvulla syntyneitä, synnynnäisen toleranssilahjan saaneet, äidinmaidossaan kriittisen tarkastelukyvyn vastaanottaneet, valveutuneet nuoret. Siinä tapauksessa minun pitäisi olla yksi heistä- tai 70- luvun oppupuolella syntyneenä ainakin melkein. Nuorelta sukupolvelta on riistetty oikeus vapaaseen ajatteluun.Näkymätön "poliisi" ohjeistaa ja johdattelee näitä lapsia ,nuoria ja opiskelijoita lausumaan, kirjoittamaan ja toimimaan poliittisesti oikein. Itse asiassa ihmisiltä ollaan viemässä pikkuhiljaa aatteen- sekä sananvapaus, saattamalla lainvoimaiseksi yhä uusia kieltoja: syrjinnän vastainen lakion tästä erinomainen esimerkki: Ei saa syrjiä siihen ja siihen ja siihen ja siihen, eikä sitten siihenkään perustuen ketään. Syrjintäperusteiden kirjavuus ja lukumäärällinen kauhistus lamaanuttaa yhteiskunnallisen opposition ja laitttaa sille suukapulan. Eihän täällä voi enää menestyä kuin yhdn väylän kautta: taipua uskomaan koululaitosten Kiva koulu- kampanjaa, Salattujen Elämien ynnä muiden vaikuttimien vilpittömyyttä ja pakonsanelemana rakentamalla maailmankuvansa näiden varaan. Kohta ollaan siinä pisteessä, että vapautumisen sijaan joudumme iljettävään teokratiaan jossaeriävllä meioiteillä ei ole tilaa. Ilmaisuvapaus on sitä anoastaan silloin kun tietyt valtiovaltaa myötäilevät kriteerit täyttyvät. Varoittavia esimerkkejä annan tässä 2kpl: krista gsiegfriedsin eurovisiokilpailun kappaleesta " marry me":sta noussut tajuton kohu- sen takia, että eräs ähkyfeministi väitti kappalettaja esitystä "seksistiseksi". Toinen tuore tapaus, jossa ilmaisunvapaus on kyseenalaistettu, on suomenruotslalaisen Radio x3:min tapaus, jossa Ruotsia myöten väitettiin x3 min juontajien käyttäneen liiaxn kärkevää kieltä ( kyseessä oli reipas hirtehishuumori jolla ei menty henkilökohtaisuuksiin). Käsittämätöntä kyllä täytyy ihmisten soveltaa tätä käänteistä "mediakriittisyyttä" elämänsä joka saralla ja tyytyäpalvelemaan yhteiskuntajärjestystä jossa erilaisuudella eienää ole oikeasti tilaa.
|
Vastaukset
Suvaitsematon suvaitsemattomuutta kohtaan |
#7358 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kysymyksiä2013-04-07 15:31:38#7352: oraakkeli - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kysymyksiä Onhan se todella surullista, kun Sinulta ollaan viemässä vapaus syrjiä maahanmuuttajia, vammaisia, seksuaaliselta suuntautumiselta tai sukupuoli-identiteetiltään enemmistöstä poikeavia, naisia, vammaisia, harrastaa koulu- ja työpaikkakiusausta tai jotain muuta kivaa, jolla voit tehdä mielitekosi kohderyhmän ihmisten elämästä helvettiä..... Kylläpä tästä maailmasta onkin tullut todella suvaitsematon!! Ymmärtääkseni ja havaintojeni mukaan kristityt säätelevät kielenkäyttöään hyvinkin tarkoin ja kaikki "hurtti huumori" ei ole sallittua yleisissä uskonnollisissa tilaisuuksissa ja julkaisuissa. Onko myös tämäntapainen hienovaraisuus siis Sinulle ahdistuksen paikka? |
Vieras |
#7364 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kysymyksiä2013-04-07 15:47:00#7352: oraakkeli - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kysymyksiä En näe kirjoituksessasi oikein mitään tolkullista mihin tarttua. Voit toki vapaasti uskotella itsellesi, että "nuorelta sukupolvelta on riistetty oikeus vapaaseen ajatteluun". Suvaitsevaisuuden lisääntymisen myöntäminen on varmasti katkera pala niille, jotka halajavat paluuseen ankeaan Kekkos-Suomeen yhtenäismielipiteineen ja vähemmistöjen lyömisineen. Syrjintäkiellot eivät estä sananvapautta. Onko kukaan kieltänyt sinua vastustamasta tasa-arvoista avioliittolakia? |
Vieras |
#7366 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kysymyksiä2013-04-07 15:51:56#7352: oraakkeli - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kysymyksiä vapaata ajattelua ei varmaan ole kukaan kieltänyt, mutta vapaata haureutta ja moraalitonta tekoja. Ne vie ihmiseltä järjen ja vapaan elämisen sillä ne orjuuttavat ihmisen syntiin. Mainen mies avioliitto on ainut oikea. Tasa-arvo on jo. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48202 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025