Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#7403 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kysymyksiä07.04.2013 16:43#7386: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kysymyksiä "Tässä adressissa ei valitettavasti ole esitetty muita perusteita avioliittolain pysyttämisestä kuin Raamattuun vetoaminen, mikä sekin on jo useampaan kertaan osoitettu surkeaksi perusteeksi maalliseen lainsäädäntöön puuttuessaan. Koville näkyy ottavan, ettette näytä voittavan yhden yhtä vääntöä alkaen luonnollisuus-argumentista ja homoseksuaalisuudesta "valintana" ja päättyen gallup-lukuihin ja sateenkaariperheiden hyvinvointiin." Hah, no nyt nauroin jo minäkin ääneen! Käyppä lukaisemassa läpi tämä viestiketju, niin löydät lukuisia erinomaisia argumentteja (siis muitakin kuin Raamatun Sanaan vetoaminen, joka myös on muuten täysin kestävä peruste) joilla on kestävästi moneen kertaan osoitettu nykyisen avioliiton kuuluvan ja olevan ainoastaan yhden naisen ja yhden miehen välinen liitto, jossa ei kerta kaikkiaan ole tilaan homoille. Tämän faktan hyväksyminen näyttää tuottavan homoliitojen puolustelijoille äärimmäistä tuskaa. Se on hyvin ymmärrettävää, kun ottaa huomioon kaiken sen valtavan energian, jota olette käyttäneet oman asianne hyväksi (vuosien mittainen propagandan suoltaminen, nykyinen kampanjointi, lobbaus ja rahan polttaminen ym.). Suomi ei valitettavasti tule "juoksemaan" joidenkin muiden "sopuli-maiden" tavoin pää edellä homoliittojen epäterveeseen turmioon, jossa adoption kautta lapset kasvaisivat kieroon ja joutuisivat eniten kärsimään. |
Vastaukset
Vieras |
#7407 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kysymyksiä2013-04-07 16:55:22#7403: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kysymyksiä "Käyppä lukaisemassa läpi tämä viestiketju, niin löydät lukuisia erinomaisia argumentteja (siis muitakin kuin Raamatun Sanaan vetoaminen, joka myös on muuten täysin kestävä peruste) joilla on kestävästi moneen kertaan osoitettu nykyisen avioliiton kuuluvan ja olevan ainoastaan yhden naisen ja yhden miehen välinen liitto, jossa ei kerta kaikkiaan ole tilaan homoille." Olen toki "lukaissut" ketjua sivulta numero 232 alkaen, jolloin aloin ensimmäistä kertaa tutustua tähän adressiin. Mitään kestävää perustetta ei kuitenkaan ole tullut vastaan. Sinä varmasti ystävällisenä ihmisenä listaat minulle vaikka viisi perusteellista ja raudanlujaa seikkaa, joiden perusteella tasa-arvoista avioliittoa ei missään nimessä tule hyväksyä. Vinkki: jos koetat vedota lasten pahoinvointiin, homoseksuaalisuuden "luonnottomuuteen", homoseksuaalisuuden valintaluonteeseen, avioliiton "muuttumattomaan" historiaan, raamatulliseen johdonmukaisuuteen (mitenkäs se avioeron kieltäminen?) ja muihin vastaaviin seikkoihin, niin niiden osalta uskovainen vastapuoli on joka kerta tässä adressissa häipynyt hiljaa takavasemmalle. "Suomi ei valitettavasti tule "juoksemaan" joidenkin muiden "sopuli-maiden" tavoin pää edellä homoliittojen epäterveeseen turmioon, jossa adoption kautta lapset kasvaisivat kieroon ja joutuisivat eniten kärsimään." Hassua, että minulla on edessäni psykologien, psykiatrien ja lastenlääkäreiden kattojärjestöjen politiikkasuositukset, joiden mukaan sateenkaariperheissä elävät lapset eivät koe minkäänsortin kärsimystä, päinvastoin. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48213 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3094 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
961 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11024 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
269 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
902 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3665 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
146 Luotu: 10.07.2025