Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#10204 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homojen ohjeita16.04.2013 12:58#10192: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homojen ohjeita Jopa homouden hyväksyminen on kuoleman synti: Room 1:24-32 Nimimerkki "fundis" tulkitsi minulle tuota nimenomaista roomalaiskirjeen kohtaa seuraavasti: Sanan ’heille’ viittaus on kehenkä tahansa, -joka ei halunnut pitää kiinni Jumalan tuntemisesta- ei koske vain homoja. Jos ajattelet kaikkia niitä ihmisiä, jotka ovat hylänneet Jumalan, niistä kyllä löytyy kaikenlaisia pahiksia. Kirjoitin hänelle seuraavasti "Mielenkiintoinen tulkinta, ja jollain tasolla ihan järkeenkäypäkin. Toisaalta en koskaan näe uskovien luettelevan jakeeseen ladattua vaikuttavaa luonnehdintarimpsua muista kuin homoseksuaaleista puhuessaan. Vuodesta toiseen ainoastaan seksuaalivähemmistöt saava kuulla olevansa täynnä kaikenlaista vääryyttä, halpamaisuutta, ahneutta ja pahuutta, täynnä kateutta, murhanhimoa, riitaisuutta, petollisuutta, pahansuopuutta ja niin edelleen, vaikka mielestäsi näiden säkeiden laajamittaiseen siteeraukseen olisi siis mahdollisuus aivan jokaisen ei-uskovaisen ja synnintekoon syyllistyneen uskovankin kohdalla. Olen tosin melko varma, että kristikunnan imago saattaisi kärsiä, jos uskovat alkaisivat julkisesti, reippaasti ja kiertelemättä viittaamaan jokaiseen uskosta osattomaan parjaavana, röyhkeänä, pöyhkeänä, rehentelevänä, pahanilkisenä, säälimättömänä ja rakkaudettomana. Vaikuttaa siltä, että marginaalisempaa ryhmää on helpompaa lyödä?" Tässä adressiketjussa on kerta toisensa jälkeen osoitettu, miten kristityksi itseään nimittävä kirjoittaja syyllistyy karkeaan valehteluun. Monien uskovien käytös täyttää leikiten roomalaiskirjeessä kuvatut tunnuspiirteet "Jumalan tuntemisen hylkäämisestä": he ovat täynnä vääryyttä, pahuutta, häijyyttä, petosta, pahanilkisyyttä, panettelijoita ja vailla luotettavuutta. Kertaakaan en ole kuullut kenenkään ojentavan uskonsisartaan tai -veljeään tämänkaltaisesta käytöksestä. Päinvastoin; julkeatkin solvaukset ja suorat valheet on otettu vastaan tyytyväisellä hyminällä ja jopa suosionosoitusten saattelemalla. Nyt kuitenkin tiedämme Jumalan Raamatussa ilmoittavan, että senkaltaista tekevät OVAT KUOLEMAN ANSAINNEET. Eli eivät ainoastaan jatkuvasti valehtelevat vaan myös ne, jotka osoittavat HYVÄKSYMISTÄÄN niille, jotka niitä tekevät.
|
Vastaukset
taku |
#10210 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homojen ohjeita2013-04-16 14:34:49#10204: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homojen ohjeita Olet tuossa hyvin pitkälti oikeassa.Mutta on myös syytä huomata että läheskään kaikki asiat eivät ole poliittisia kysymyksiä.Jos joku esimerkiksi tekee töitä sunnuntaina se on hänen ysityisasiansa.Ja niin on homoseksuaalisuuskin ellei kyseessä ole naimisissa oleva mies.Mutta tässä sukupuolineutraalissa avioliittolaissahan on kyse poliittiseta eli yhteisöllisestä asiasta.Eli jos homot olisivat vaan keskenään eivätkä vaatisi kirkollista siunausta tai sukupuolineutraalia avioliittoa eivätkä sekantuisi naimisissa oleviin miehiin asian voi minun puolestani antaa olla.Eivätkä kaikki homot näin teekkään ja he saavat minun puoleestani olla aivan rauhassa.Mutta jos puhutaan homoparien kirkollisesta siunaamisesta siinähän on kyse paljon muusakin kuin homoliitosta.Nimittäin eräät tahot haluavat korvata Jumalan käskyt ihmisten tekemilä säännöillä.Eli kyse on sekularismista.Sanottakoon että minulla itselläni on sellainen periaate että teot saa tuomita mutta ihmistä ei.Pidän omoseksuaalisia tekoja syntinä mutten läheskään niin suurenamitä eräät täällä enkä missään nimessä väitä että omat syntini olisivat yhtään vähäisemmät.Siinä olet oikeassa että monet uskovat kiinnittävät hirveästi huomiota tähän asiaan ja unohtavat monet muut paljon tärkemmät asiat kuten köyhistä huolehtimisen |
Vieras |
#10211 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homojen ohjeita2013-04-16 14:35:03#10204: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homojen ohjeita Erittäin hyvä kirjoitus, kiitos :) Sai minutkin ajattelemaan, että todellakin on niin, ettei kiihkokristityillä ole "munaa" tuomita näin radikaalein sanakääntein kuin vähemmistöjä. Valtaväestöä vastaan voisi ollakin vähän haasteellisempaa käydä. Entistäkin enemmän pidän tällaista vain koulukiusaamisen jatkumona. Joillain ihmisillä on niin suuri tarve osoittaa, että on ainakin joku, jota parempi ihminen itse on. Ikävää, että toisten itsetunnon täytyykin rakentua sellaisen varaan... |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1473 Luotu: 07.09.2025
Maantien 468 peruskorjaus
886 Luotu: 14.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
862 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1228 Luotu: 19.04.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
641 Luotu: 22.09.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
638 Luotu: 11.09.2025
Venetankkausasema Ristiinaan
549 Luotu: 20.09.2025
Suomirockmuseo Joensuuhun
479 Luotu: 16.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
404 Luotu: 07.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
259 Luotu: 11.09.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1023 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
241 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21308 Luotu: 20.03.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
222 Luotu: 12.09.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
213 Luotu: 15.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
192 Luotu: 28.08.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
177 Luotu: 14.09.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
176 Luotu: 29.08.2025