Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#10218 Re: Lue vetoomus ensin 10209 ja ymmärrä, mikä tämä adressi on ja mistä on kyse.16.04.2013 15:41#10216: vieras - Lue vetoomus ensin 10209 ja ymmärrä, mikä tämä adressi on ja mistä on kyse. Toivon ettei meitä syrjittäisi avioliittomme puolesta, mutta kovasti meitä yritetään syrjiä ja kohdellaan huonosti jotka olemme lakisääteisessä naisen ja miehen välisessä avioliitossa. Omaan parempaan asemaan vedoten ei mielestäni ole fiksua pyrkiä oikeuttamaan toisten ihmisten oikeuksien poljenta ilman hyväksyttävää syytä. Sinun avioliittosi ei muutu miehen ja naisen välisestä virallistetusta parisuhteesta mihinkään, eli sinua ei syrjitä. Nais- ja miesparit nostetaan sukupuolineutraalilla avioliittolailla pois b-luokan kansalaisen asemastaan, johon heidät aikoinaan sysättiin. Tällöin kaikki kelpoiset, jo nyt institutionaalista suojaa nauttivat parit pääsevät samalle tasolle oikeuksiensa kanssa. On järjetöntä pitää rinnakkain kahta erillistä mutta sisällöltään melkein identtistä liittomuotoa lähinnä vain siksi, että vastustajilla on jokin uskonnollinen motiivi tai sitten he eivät muuten vaan diggaa hinttareista. |
Vastaukset
vieras |
#10223 Re: Re: Lue vetoomus ensin ja ymmärrä, mikä tämä adressi on ja mistä on kyse.2013-04-16 17:09:41#10218: - Re: Lue vetoomus ensin ja ymmärrä, mistä on kyse! Järkevää on avioliitto naisen ja miehen välinen julkinen liitto, mutta järjetöntä miehen ja miesten ja naisen ja naisten väliset suhteet sotkea avioliittoon. Ei käy. Sehän on sama silloin , kun yrittää saman puolen kenkää kumpaankin jalkaan laittaa. Järjetöntä on oikeanpuoleiset saappaat pistää molempiin jalkoihin. Avioliittolain romuttamisen ja muuttamisen jälkeen avioliittolaki menettää merkityksensä, ei ole enää sama asia, silloin avioliittolaki ja käsite avioliitosta on varastettu meiltä, joille se on kuulunut. Se vaikuttaa lapsiimme ja yhteiskuntaamme monella tavalla. Homot ja lespot valintansa ja tekojensa tähden saavat tehdä millaisen nimen haluavat itselleen, emme estä vaan kehoitamme. Älkää puuttuko meidän asioihimme, hoitakaa omat asianne. Hyvä adressi! Pysyköön ikuisesti avioliitto naisen ja miehen välisenä julkisena liittona |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48201 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025