Siirretään koululaisten kesälomia – edistetään matkailua, työpaikkoja ja kilpailukykyä
Suomessa matkailusesonki katkeaa liian aikaisin, koska koululaisten kesälomat loppuvat jo elokuun alkupuolella. Moni matkailupalvelu työllistää nuoria kesällä, mutta joutuu sulkemaan paikat elokuun alussa, kun työhön perehdytetyt nuoret palaavat kouluun. Jos koululaisten lomia siirrettäisiin kahdella viikolla eteenpäin ja ne jatkuisivat elokuun loppuun, palvelut voisivat pysyä auki koko sesongin ajan.
Talousvaikutukset olisivat merkittävät. Työ- ja elinkeinoministeriön selvityksen (2018) mukaan kahden viikon lomasiirto toisi arviolta 220 miljoonan euron lisätulot matkailuun. Tänä vuonna tehty MaRan ja PAMin selvitys arvioi vaikutukset vielä suuremmiksi: liikevaihto kasvaisi noin 336 miljoonaa euroa. Ei siis mikään pieni asia, vaan huomattava kilpailukykyetu ja vahvistus Suomen maakuvalle.
Muutoksella on myös laaja hyväksyntä: 57 % kansalaisista ja 74 % matkailu- ja ravintola-alan yrityksistä kannattaa lomien siirtoa (MaRa & PAM 2025).
Opetus- ja kulttuuriministeriö käynnisti tänä vuonna lomakauden siirtoa koskevan selvityksen. Toivomme, että selvitys tuo esiin kokonaiskuvan: lomakauden siirron vaikutukset matkailualalle, talouteen, työpaikkoihin, lasten jaksamiseen ja perheiden arkeen. Tahdomme myös, että selvityksen pohjalta valmistellaan kaikkia hyödyttäviä päätöksiä.
Matkailu ja elinkeinot
Lomien siirto mahdollistaisi palveluiden pitämisen avoinna elokuun loppuun asti.
- Pidempi sesonki toisi matkailualalle satojen miljoonien lisätulot ja lisäisi Suomen vetovoimaa kansainvälisenä matkailumaana.
- Hyöty koskee laajasti hotelleja, ravintoloita, huvipuistoja, kulttuurilaitoksia ja tapahtumajärjestäjiä, ei vain yhtä toimialaa.
Vaihtoehtoinen kouluvuoden malli
Kouluvuoden rytmiä on syytä selvittää ja mahdollisesti uudistaa. Yksi vaihtoehto on muuttaa jaksot tasapainoisemmiksi niin, että kevään kuormitus vähenee:
- Syyslukukausi syyskuun alusta joulukuun puoliväliin
- Kevätlukukausi loppiaisen jälkeen pääsiäiseen, jonka yhteydessä viikko lomaa Kesälukukausi pääsiäislomasta kesäkuun puoliväliin
- Tämän jälkeen alkaisi kesäloma, joka jatkuisi elokuun loppuun saakka. Malli ei lyhentäisi lomaa, vaan järjestäisi sen uudelleen – oppilaat ja opettajat saisivat edelleen saman määrän vapaita.
Lapset ja perheet
- Kevätlukukausi olisi nykyistä lyhyempi, mikä tukisi lasten jaksamista.
- Kouluvuoden selkeä rytmitys vähentäisi väsymistä ja antaisi enemmän hengähdystaukoja.
- Perheiden yhteisen loman järjestäminen helpottuisi, kun koko lomakausi ei olisi sidottu yhteen kuukauteen.
Mitä me vaadimme?
- Hyödynnetään käynnissä olevan selvityksen tuloksia ja valmistellaan päätökset, joilla koululaisten kesälomaa siirretään vähintään kahdella viikolla.
- Selvitetään kolmen jakson mallin mahdollisuudet kouluvuoden tasapainottamiseksi.
- Huolehditaan, että lasten, perheiden, opettajien ja matkailualan näkökulmat huomioidaan muutoksen suunnittelussa.
Allekirjoita ja jaa!
Koululaisten kesälomien siirto vahvistaa matkailualaa, tuo lisää työpaikkoja, parantaa kilpailukykyä ja tukee samalla lasten ja perheiden arkea. Nyt on aika päivittää kesälomien aikataulu nykyaikaan.
Allekirjoita adressi ja tue uudistusta, joka hyödyttää koko Suomea.
Port of Helsinki Ltd. Ota yhteyttä adressin tekijään