Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#10302 Re: Re: Etsitte Raamatusta selitykset omille ennakkoluuloillenne17.04.2013 09:59#10298: Roberto - Re: Etsitte Raamatusta selitykset omille ennakkoluuloillenne On suuri virhe ajatella, ja se taitaa olla tänä päivänä aika yleinen käsitys, että jos ei hyväksy jonkun ihmisen elämäntapaa, niin ei hyväksy häntä ihmisenä! Ajatus menee edelleen samaa rataa kuin sanottaessa, että hyväksyy pikkulinnut, muttei sitä että ne lentävät. Asiasta sadanteen. Mikä motivaatio ja ratio homoseksuaalisuuden jyrkälle tuomitsemiselle on Raamatussa? Tarkoitan nyt sitä, että useille synneiksi katsotuille asioille, kuten valehtelu, puolison pettäminen ja vaikkapa varastaminen, voidaan osoittaa looginen ja objektiivinen peruste. Samoin tietyt vähän oudommat asiat, joita varsinkin Vanha testamentti vilisee, ovat selitettävissä Raamatun kirjoittamisen ajan kulttuurilla ja esim. tieteellisen ymmärryksen vähäisyydellä. Esim. verensyöntikiellon tarkoituksen ymmärtää kun muistaa, että elämän (ja sielun) katsottiin olevan veressä: kun veri vuosi pois, ihminen kuoli. Samoin sianlihan karsastaminen on selitettävissä saastaisuuden pelolla; kaikkiruokaisen sian tunkioruokailun lian katsottiin ikäänkuin siirtyvän ihmiseen, joka söi sianlihaa. Äyriäisten kohdalla toimii sama peruste. Itse Jumala nimittää sianlihan ja äyriäisten syöntiä kauhistukseksi. Mikä siis loogisesti ottaen perustelee sen, että toista ihmistä vahingoittamaton, ihmisen yhtä onnelliseksi kuin heteroseksuaalisen identiteetin kantajan tekevä homoseksuaalinen seksuaali-identiteetti katsotaan kauhistukseksi ja siten kielletyksi? |
Vastaukset
Kirjoittaja on poistanut viestinsä (Näytä tarkemmat tiedot)
2013-04-17 14:19:29- Poiston ajankohta: 17.04.2013
- Poistamisen syy: Tätä ei vastapuoli ymmärtänyt, joten poistan sen.
taku |
#10430 Re: Re: Re: Etsitte Raamatusta selitykset omille ennakkoluuloillenne2013-04-17 16:58:25#10302: - Re: Re: Etsitte Raamatusta selitykset omille ennakkoluuloillenne Hyväksyä ilmaisua on ehkä hiukan huono.Mutta kyse onsiitä että minä esimerkiksi pidän homoseksuaalisia tekoja syntinä mutta en väitä että omat syntini olisivat yhtään sen vähäisempiä.Me kaikki toimimme joskus väärin kukaan ei ol täydellinen.Mitä lintuihin tulee niin en lähde arvioimaan eläinten käyttäytymisen eettisyyttä. Siten tuohon kysymyseen miksi.Minun mielestäni on kuitenkin syytä noudattaa Jumalan käskyjä vaikkei tietäisikään syytä käskyihin.Varsinkin seksuaalikysymyksissä koska niitä juuri kukaan ei kykene rationaalisesti ja objektiivisestiajattelemaan.Voinkuitenkin esittää yhden arvion miksi on rajattu seksuaalisuudenharjoittamista.Nimittäin taudit.Monet taudit leviävät juuri sukupuoliyhdnnässä.Varsinkin HIV on sellainen joka leviää nimenomaan anaaliyhdynnässä.Ilman anaaliseksiä ei olisi AIDS iakaan.Liisäksi nämä voivat vaikuttaa ihmismieleen jotenkin.Seksuaalieettiset kysymykset ovat tietysti erittäin vaikeita ja hankalia etenkin kun koko käsiteseksuaalisuus on myös epämääräinen.Itseasiassa koko käsitettä ei vielä ollut Raamatun aikana olemassa.Sen sijaan yhdyntä ja avioliitto kyllä tunnettiin.Voitaisiin myös pohtia avioliiton tarkoitusta ja sitä mitä aviliitto on.Seksuaali identiteettiä en varsinaisesti pidä syntinä. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10259 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
40892 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
905 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
616 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
555 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
636 Luotu: 06.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
119 Luotu: 16.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
93 Luotu: 13.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
81 Luotu: 15.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
52 Luotu: 12.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
815 Luotu: 02.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
175 Luotu: 22.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1693 Luotu: 01.05.2025
Lastenosteopatian puolesta
797 Luotu: 21.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20789 Luotu: 20.03.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
49 Luotu: 09.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1136 Luotu: 16.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2753 Luotu: 08.04.2024
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
956 Luotu: 08.03.2024
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025