Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#11429 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:25.04.2013 17:10----että luonnossa vakioisesti esiintyvä ilmiö on luonnonvastainen....? Asia ei siitä muutu, vaikka oman asenteesi ohjaamana mustaat sanaketjuja, joita käyttävät tyypillisesti toisia diskriminoimaan pyrkivät sielut. Homoseksuaalisuus ei ole epätavallinen, säännötön ilmiö, epänormaali poikkeavuus , häiriötila, abnormaali, "luonnottomuus" eikä tavallisesta luonnonmukaisuudesta poikkeavuus. Se on normaalia ja harmitonta variaatiota lajin sisällä. Luonnossa esiintyy erilaisia variaarioita, joista osa on yksilölle vahingollisia (puuttuva jalka), osa hyödyllisiä (poikkeuksellisen suuri koko tai voima) ja osa yhdentekeviä (silmien väri). Seksuaalinen suuntautuminen kuuluu tähän viimeiseen ryhmään yksilön kannalta, jos se vain pääsee muiden estämättä toteuttamaan omaa "elämänsä tarkoitustaan". Lajin kannalta homoseksuaalisuus lienee lähinnä neutraali. Laji ei pahemmin hyödy siitä, mutta toisaalta siitä ei ole toisille lisääntymiskilpailussa kunkuksi pyrkiville myöskään haittaa. Kulttuurisesti ihmishomoilla on ollut tärkeitä rooleja esim. miesvartijoina haaremissa, koska haaremin omistava alfakoirasmies on voinut antaa huoletta vartioimistehtävät heille ilman vaaraa siitä, että "heidän omaisuuteensa kajottaisiin".
|
Vastaukset
unnormal |
#11433 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:2013-04-25 17:45:25----että luonnossa ("vakioisesti")? esiintyvä ilmiö on luonnonvastainen....? Fanaattisuuteen asti homoseksuaalisen käyttäytymisen puolestapuhujia (tai oikeammin selittelijöitä) näkyy riittävän. Kovan selittämisen innossasi et ehkä huomannut koko kommenttini tärkeintä kohtaa, joka kulminoituu sanoissa: tarvitaan kovaa faktaa jolla on kyettävä kumoamaan edellä mainitut seikat. Tällä kerralla en mustannut näitä avainsanoja ettet turhaan taas pelästyisi :) Pelkkä havainnointi ei siis vielä riitä homoseksuaalisen käyttäytymisen puolustamiseksi "luonnollisena ilmiönä", Omat sepustuksesi ja huterat selittelysi homoseksuaalisen käyttäytymisen puolesta ovat yhdentekeviä ja pelkkää ajan haaskausta. Nyt tarvitaan kovaa faktaa pöytään, objektiivista tutkittua tietoa, joka kumoaa sen että homoseksuaalinen käyttäytyminen on epätavallinen, säännötön ilmiö, epänormaali poikkeavuus , häiriötila, abnormaali, "luonnottomuus", eli normaalista luonnon tilasta ja luonnonmukaisuudesta poikkeavuus - Ei säännönmukaisuus, ja ei-vakio. Eli se siitä "normaalista ja harmittomasta variaatiosta lajin sisällä".
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1460 Luotu: 07.09.2025
Maantien 468 peruskorjaus
863 Luotu: 14.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
858 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1228 Luotu: 19.04.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
627 Luotu: 11.09.2025
Venetankkausasema Ristiinaan
542 Luotu: 20.09.2025
Suomirockmuseo Joensuuhun
472 Luotu: 16.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
404 Luotu: 07.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
286 Luotu: 22.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21306 Luotu: 20.03.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
256 Luotu: 11.09.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1023 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
241 Luotu: 07.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
222 Luotu: 12.09.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
205 Luotu: 15.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
192 Luotu: 28.08.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
177 Luotu: 14.09.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
176 Luotu: 29.08.2025