Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto

Kommentoitu viesti


Vieras

#14078 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

22.05.2013 07:57

#14077: fundis - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Tasa-arvoisen avioliiton vastustamisessa on kyse samantapaisesta asiasta kuin uskomushoidoissa:

Kukin saa mielestäni uskoa periaatteessa mihin tahansa ja hakea sieltä parannusta, kunhan hoito ei itsessään ole vaarallinen. Tällaista hoidon kohteelle vaarallista hoitoa voisi edustaa tässä yhteydessä juuri homojen ehetytyspuoskarointi.

Sen sijaan jos joku uskottelee jotain hoitoa tehoavaksi tietoisena siitä, että se ei sitä ole, on kyse petoksesta. Tällaisesta on kyse tuossa fundisraamatun tahallisessa käännösvirheessä, johon perustetaan muihin ihmisiin kohdistuvia aikeita.

Jos taas uskomushoitoja tuputtavat yrittävät estää niihin uskovia käyttämästä oikean lääketieteen apua, on kyse puoskaroinnista ja tuottamuksellisesta vahingonteosta. Se rinnastuu yritykseenne estää tasa-arvoisen avioliittolain vastustukseenne, kun yritätte estää näille ihmisille parhaan mahdollisen ratkaisun toteutumisen uskomuksiinne (ei siis tieteelliseen tietoon) perustuen.

Vastaukset

fundis

#14086 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

2013-05-22 11:01:47

#14078: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:

Anteeksi, että joudun kysymään tarkennusta; mikä on fundisraamattu, että voisin katsoa sitä käännöstä? ...joku uusi käännösversio??

Hmmm, rinnastuksesi ovat aika rohkeita.

Jos sukupuolineutraali avioliittolaki tulee voimaan, se muuttaa muutakin lainsäädäntöä. Sillä taas on vaikutuksensa kaikkien lapsien kasvatukseen, oppikirjoihin, kouluopetukseen, siihen mitä saa sanoa ääneen synniksi... kaikkeen sellaiseen, joka nykyisin suojelee isä-äiti-lapset-perheinstituutiota. Toisinsanoen se alkaa lisää murentaa kuitenkin vielä yleisemmän perhekäsityksen arvoja ja siten suoraan vaikuttaa kaikkien perheiden elämään ja lastenkasvatukseen. Uhratuksi tulisi silloin yleisempi käytäntö marginaalisemman tilalla.