Pienpuolueille lisää medianäkyvyyttä!
Kommentoitu viesti
K rp Vieras |
#124.03.2011 10:32Ihmisille oikeutta |
Vastaukset
Talouden ahdingossa oleva |
#42015-04-12 15:32:01Voisiko pienpuolueet ottaa esille sen tosiseikan jota varsinkaan oikeistopuolueet karttaa esilletuomasta: varmasti suomessa kuten kaikissa muissakin maissa on valtava määrä erilaisia yritysrakenteita, ns holdingyhtiöitä joiden tehtävänä ei osuinkaan ole pääomien käyttö mihinkään tuottavaan työhön, siis siihen jolla työllistetää kansalaisia. Näiden yhtiöiden pääasiallinen tehtävä on tuottaa vain lisää rahaa eli pääomaa Holdingyhtiön tilille. Se näkyy räikeimpänä niiden yritysten tuloslaskelmissa ja tilinpäätöksissä. Jos yrityksen henkilömaara on pyöreä nolla ja liikevaihto myös nolla mutta pääoman tuotto viisitoista tuhatta prosenttia ja kassassa 10 miljardia euroa ei näytä mitenkään loogiselta. Varsinkaan koska nämä tahot jotka ovat ko yritysten hallituksissa ovat useissa jopa kymmenissä vastaavissa hallituksissa jäseninä ja siten keskenään ristiinomistaa satojen miljardien pääomat. Koska nämä pääomat eivät investoidu mihinkään tuottavaan työhön on ne pois talouden kierrosta pysyvästi. Tämä pääomien imurointi on vain kiihtynyt viime vuosikymmeninä koska kukaan ei puutu tähän. Aiemmin saatettiin devalvoida joka pisti edes jonkun osan tästä makaavasta rahasta kiertoon. Nyt digitaaliaikana pääomat on helppo suojata ja varsinkin kun poliitikot vuotavat muutostiedot etukäteen pääomien omistajille. Koko maailman pääomista vain neljä prosenttia on ns. tuoantoa ylläpitävän väestön omistuksessa, ja siitä maksetaan hirvittävällä verotaakalla palkkaverot, alvit perintöverot, jne. Tämä loppuosa pääomista siis yhdeksänkymmentäkuusi prosenttia ei maksa veroa kuin puolesta tästä summasta, ja siitäkin vain kymmenen prosenttia. Tämä on kuin yhteiskunnan syöpä jossa raha toimii syöpäsolujen lailla. Mistä löytyy lääkärit leikkaamaan tämän yhteiskunnan kannalta äärettömän haitallisen menettelyn joka köyhdyttää kansakuntia ja erityisesti pieniä talouksia jota Suomikin edustaa?
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1524 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
898 Luotu: 07.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1214 Luotu: 19.04.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
626 Luotu: 11.09.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
486 Luotu: 11.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
307 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21256 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1013 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
235 Luotu: 07.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
209 Luotu: 12.09.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
198 Luotu: 11.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
187 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
175 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
200 Luotu: 22.07.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
798 Luotu: 17.03.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
111 Luotu: 14.09.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
247 Luotu: 09.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11147 Luotu: 09.06.2025