Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#15535 Fundisuskova ja suomalaisuus huono yhdistelmä13.06.2013 16:53Ulkomailla eri jaksoja viettäneenä ihmettelen mm. tämänkin palstan mustavalkoista kaksinaismoralistista uskovaista suhtautumista ihmisiin ja asioihin. On niin suuri tarve sulkea itsensä pieneen piiriin. Tuolla tavalla ihminen sulkee itse itsensä yksinäisyyteen ja lohdutuksena todetaan paholaisen vallanneet maailman. Ei mikään ulkopuolinen taho sulje vaan ihmisen oma asennoituminen. Harva näistäkään uskovaisista kieltäytyy palveluista joita antaa mahdollinen vääräuskoinen, homo, transu, musta,keltainen jne. Palvelut kuten lääkärit, kaupan henkilöt, julkiset kulkuneuvot, tieto niin kirjoista kuin netistä kaikki kelpaavat. Ihmiset monissa maissa pitävät sosiaalista kanssakäymistä tärkeänä, luoden tarkoitusta. Pari päivää sitten tuli dokumentti esim Ugandan asuvien seksuaalisuudesta. Siellä ongelma ei ollut kenen kanssa ollaan vaan keskityttiin tyydyttävän seksuaalisuuden ohjaamiseen. Eniten niitä ohjeitaan tarvitsivat miehet. Elämän ei ole tarkoitus olla helppoa mutta kaikki mihin emme ole tyytyväisiä ei ole kenenkään muun ongelma kuin itsen. Täällä tätä järjetöntä jankutusta jatketaan ilman päämäärää ja vaikka sellainen olisikin mikään ei aikuisten maailmassa muuta uskomuksia ilman omaa tahtoa. Nyt olisi aikaa keskittää häpeä ja synti omalle alueelle sillä jos haluatte teilaa ihmisiä vääräuskoisena, on työsarkanne suurin osa maapalloa. |
Vastaukset
fundis |
#15554 Re: Fundisuskova ja suomalaisuus huono yhdistelmä2013-06-14 05:16:12#15535: - Fundisuskova ja suomalaisuus huono yhdistelmä Luuk. 18:8 =Jeesuksen sanat |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45572 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10626 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1746 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1462 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
826 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
731 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
715 Luotu: 06.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
293 Luotu: 30.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
283 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
248 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
216 Luotu: 18.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
206 Luotu: 13.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
175 Luotu: 30.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20876 Luotu: 20.03.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
158 Luotu: 03.07.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
147 Luotu: 16.06.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2192 Luotu: 22.03.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
121 Luotu: 23.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
119 Luotu: 18.06.2025
Suomussalmen Härkökankaan hautausmaan vanhat hautamuistomerkit ovat vaarassa
110 Luotu: 24.06.2025