Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#19448 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lute music lovers...25.08.2013 10:10#19438: - Re: Re: Re: Re: Re: Lute music lovers... Kirjoitit "ja tyytyväisiä uskonveljiä, joiden taivaspaikka on taas yhtä pykälää lähempänä..." Sitä vaan, että ei taivaspaikat siirtyile kuvailemallasi tavalla. Vain Jumala vain armosta. Kristinuskon mukaan ja käsitykseni mukaan sielunvihollinen tyrkyttää just tuota, että meidän tulisi itse lunastaa taivaspaikka huonoilla tai hyvillä töillä, jumalisuudellamme saadaksemme aikaan vanhurskauden, jossa pelastuisimme. Kun uskot ja tulet Kristuksen luo, sinun on luovuttava omasta vanhurskaudestasi ja tuotava vain syntiä. Voi, se on vaikeaa! Sinun on tuotava vain kurjuutesi ja puutteesi. Kristus tahtoo olla täydellinen lunastaja ja välimies... Vaikein asia maailmassa on ottaa vanhurskaudekseen yksin Kristus, se on tunnustaa hänet Kristukseksi. Jos lisäät siihen jotain omaasi, et enää anna hänen olla Kristuksena. Se, joka rakentaa täytettyjen velvollisuuksiensa, lahjojensa, uskoontulemisensa tms. varaan, ei tunne Kristuksen ansiota. Thomas Wilcox Kallis hunajan pisara. Tuo lista mitä ihminen tarjoilee esim. hyviä töitään, ihmisen omat kyvyt ja ponnistukset, oppiarvot, kyyneleesi, liikutuksesi, nöyrtymisesi ja etuoikeutesi, siis lista on loputon. Tämän kristinuskosta lähtevän kirjoituksen haluan tuoda tiedoksi ja myöskin oikaisuksi tuohon taivaspaikka-kommenttiisi. Jatketaan vaan rakentavalla linjalla jos mahollista.
|
Vastaukset
Vieras |
#19451 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lute music lovers...2013-08-25 10:38:52#19448: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lute music lovers... Käsi sydämelle, että taivaspaikkaa ei tällä touhulla yritetä varmistaa... Monien uskonlahkojen koko elämä on strukturoitunut synnin välttämiseen ja jumalisten tekojen tekemiseen ja vallankäyttöön tämän kaiken avulla - täysin fariseusten tavoin. Touhusta on kadonnut sielu ja vanhurskauden syvimpään olemukseen kuuluva pyyteettömyys on täysin hukassa. Tätä kaikkea vastaanhan Jeesus ankarasti kritisoi lukemattomissa lausunnoissaan ja vertauksissaan. |
Vieras |
#19469 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lute music lovers...2013-08-25 15:24:15#19448: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Lute music lovers... Heitän tässä ajatuspallon eteenpäin jos jotkut haluavat keskustella niin siitä vaan. Taivaspaikoista lähti keskustelu liikkeelle. Sitten se jatkui taivaspaikan ´lunastamisesta´ väärillä keinoilla, jossa todettiin hyvien tekojen olevan turhia s i i h e n tarkoitukseen. Jos joku halluupi keskustella hyvistä teoista muussa tarkoituksessa, esim. usko ilman tekoja on kuollut. Ja sitten tuo "Kun uskot ja tulet Kristuksen luo, sinun on luovuttava omasta vanhurskaudestasi ja tuotava vain syntiä". Ei todellakaan tarkoita sitä, että pitäisi tehdä mahdollisimman paljon syntiä. Mutta välillä lankeamme.
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1474 Luotu: 07.09.2025
Maantien 468 peruskorjaus
902 Luotu: 14.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
862 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1228 Luotu: 19.04.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
701 Luotu: 22.09.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
639 Luotu: 11.09.2025
Venetankkausasema Ristiinaan
549 Luotu: 20.09.2025
Suomirockmuseo Joensuuhun
480 Luotu: 16.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
404 Luotu: 07.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
259 Luotu: 11.09.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1023 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
241 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21308 Luotu: 20.03.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
222 Luotu: 12.09.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
215 Luotu: 15.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
192 Luotu: 28.08.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
178 Luotu: 14.09.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
176 Luotu: 29.08.2025