Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#21869 Re: Re: Uskovat ja homot02.10.2013 21:06#21865: - Re: Uskovat ja homot
No, tämä on kieltämättä tosi hauska, vaikka pitääkin meitä pilkkanaan, mutta vähän huumormieltä täytyy olla! Mutta entäpä, jos usko on kuitenkin muutakin kuin identiteettiä kristillisyydessä? Jos se on henkilökohtaista suhdetta, joka ei aivan ulkopuolisille millän muotoa ole nähtävänä. |
Vastaukset
Vieras |
#21873 Re: Re: Re: Uskovat ja homot2013-10-02 23:04:36#21869: - Re: Re: Uskovat ja homot En pidä pilkkanani. Valitettavasti on kuitenkin olemassa uskovaisia (kuten edeltävästä tekstistä käynee ilmi, en sano että kaikki uskovaiset), jotka kuvatulla lailla takertuvat uskoon mielenrauhansa vuoksi (sinänsä ihan hyvä, että rauhan saa) ja sitten jakelevat pelastusta heittelemällä sitaatteja Raamatusta kuin almuja köyhille, itsekään välttämättä ymmärtämättä, mitä kulloinkin jakelevat, mutta ainakaan saavuttamatta "ohiliitävissä lokeissa" (huom! "pilkkasin" myös "uskomattomia") mitään muuta kuin kiusaantumista. Itse näen ainakin perustelujen ajatuksilleni mieluummin löytyvän elävästä elämästä kuin jonkun toisen laatimasta ajatuskokoelmasta, ja vaikka itsekin viittaan joskus johonkin Raamatun lauseeseen teen sen vain kiinnittääkseni huomion siihen, että mielestäni se lause viittaa juuri puheena olevaan asiaan. Itse siis en käytä Raamatun lausetta perusteluna ajatukselleni, vaan totean Raamatunkin kirjoittajien ajatelleen samaa asiaa. Uskonto toimii kuten kainalosauva, ja Taivaan Isä (!) on Häneen uskovalle se puuttuva isähahmo, auktoriteetti, joka elämästä on siihen asti puuttunut. Kainalosauvan tehtävä on auttaa hädän yli, mutta ihmisen on sen jälkeen opittava kävelemään omilla jaloillaan. Taivaan Isäkin haluaa, että ihminen oppii itsenäiseksi, vastaamaan omasta elämästään, eikä jäädä iäksi helmoihin roikkumaan. Terve suhde isään tai Isään ei ole riippuvuussuhde vaan sama kuin hyvään ja rakastavaan vanhempaan. Suhteessa Jumalaan ihminen on altis toistamaan samoja virheitä kuin ihmistenkin välillä, mikä on hyvä pitää mielessä. Jumalan rakkaus, kuten hyvän vanhemman rakkaus, antaa meille ihmisille tilan ja turvan, jossa kasvamme eheiksi ihmisiksi. Sen jälkeen meidän vastuullamme on elää hyvä elämä, eikä takertua henkiseen kohtuumme lopuksi ikää. Houkutus on suuri, sillä maailma pelottaa pientä kulkijaa. Isä on rinnalla, kunnes omat jalat kantavat, ja senkin jälkeen "hengessä mukana". Tätä minä tarkoitin pelastusrengas-vertauksellani. Rauhaa, ja kaikkea hyvää! |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48203 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025