Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#32751 Re: Re: Naisen ja miehen avioliiton puolesta.26.03.2014 20:50#32750: random - Re: Naisen ja miehen avioliiton puolesta. Hiv tarttuu n.40kertaa tehokkaammin homoilla kuin heteroilla, kun se suhteutetaan väestöön 3% homoja ja 97%heteroja. http://www.thl.fi/fi_FI/web/fi/organisaatio/rakenne/yksikot/seli/verkostokirje/2012/hiv_homomiehilla
HIV yhä kansantauti homomiehillä - ehkäisy tarvitsisi uusia otteita Kirjoittaja: |
Vastaukset
res.matr. |
#32760 Kirjoitus olisi osattava lukea tarkasti,ennen kuin siihen viittaa...2014-03-27 00:49:24#32751: - Re: Re: Naisen ja miehen avioliiton puolesta. Niin tai näin-huomasitte nyt varmaan kaikki, että virologi Salminen ei kuitenkaan käyttänyt kertaakaan termiä "homohiv"- kuten niin monet täällä tekevät jatkuvasti-sanomisesta huolimatta.Eikä hän kyllä varsinaisesti sanonut sanaakaan homoseksuaalien avioliittoja vastaan.Seksuaalivalistuksesta taudin levämisen estämiskeinona hän kylläkin puhui, mutta toisaalta aivan yhtä tarpeellistahan tuo sama valistus on esim. matkailua harrastaville heteronuorille ja heitähän on nykyään paljon enemmän kuin koskaan aikaisemmin maamme historiassa. Ennenhän tehtiin vain Interrail-matkoja Euroopassa, nyt lennetään Pattayalle Thaimaahan tai käydään Karibialla ,tai viikonloppulennolla Madridissa tai Barcelonassa,Roomassa tai Lontoossa .....Monet käyvät Afrikassa tai Intiassa kokemassa eksotiikkaa jne. Varsinainen seksiturismi ei kuitenkaan rajoitu pelkästään nuoriin matkailijoihin,eikä pelkästään miehiinkään. Ihme ,ettei Salminen maininnut esityksessään.koko ´seksiturismi´-sanaakaan.On suoraan sanoen aika vaikeaa uskoa etteikö nyt kukaan, pelkästään heteroseksuaalisesti suuntautunut seksituristi, jossain tunnetuissa ja paljon käydyissä seksiturismikohteissa vieraillessaan ja paikallisia seksipalveluja käyttäessään saisi sukupuolitautia - esim. jopa HIV-tartunnan suojaamattomasta seksistään. Typerimmän käsityksen mukaanhan tauti tarttuu pelkästään homoseksuaaleihin,eikä lainkaan heteroihin.Tällaista käsitystä tukemalla ja alleviivaamalla tehtäisiin kyllä se varsinainen karhunpalvelus kansanterveydellemme.Tämä Salmisen kirjoitus ei kuitenkaan syyllisty siihen puhuessaan erityisryhmään kohdennettavista ehkäisyvalistusresursseista, vaan ottaa vain mainitun MSM-ryhmän tosiasiana huomioon.Mainittua "yleistä, pääosin heteroseksikeskeistä seksuaaliterveystyötä" ei kirjoituksessa suinkaan pidetty tarpeettomana saati haluttu mitenkään romuttaa-siinä todettiin vain ,ettei se YKSiN riitä. Salmisen kirjoitus keskittyi siis pelkästään taudinehkäisyresurssien ohjaamiseen-ei siihen ,etteivätkö homoseksuaalit saisi elää parisuhteissa eikä siihen, mikä laillinen status heidän parisuhteillaan saisi olla. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Maantien 468 peruskorjaus
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1476 Luotu: 07.09.2025
Maantien 468 peruskorjaus
934 Luotu: 14.09.2025
PERUTAAN LEIKKAUKSET KAIKISTA KÖYHIMMILLE – NÄPIT IRTI TOIMEENTULOTUESTA
898 Luotu: 22.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
864 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1229 Luotu: 19.04.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
643 Luotu: 11.09.2025
Venetankkausasema Ristiinaan
550 Luotu: 20.09.2025
Suomirockmuseo Joensuuhun
484 Luotu: 16.09.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
404 Luotu: 07.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
260 Luotu: 11.09.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1024 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
242 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21308 Luotu: 20.03.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
223 Luotu: 12.09.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
218 Luotu: 15.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
193 Luotu: 28.08.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
179 Luotu: 14.09.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
176 Luotu: 29.08.2025