Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Suurperheen isä. |
#36872 Vapaus on myös vastuunkantoa.26.06.2014 06:31SETAN pitää puhua totta ei puhua sivu suun. On törkeää lapsille puhua ettei lapsi ole tyttö tai poika. Kunhan saan sukupuolettomuus opettajanne yhteyden niin teen asian selväksi ettei lapsiani saa kiusata henkisellä väkivallalla. SETA saa yhteiskunnan tukea ja tuki otetaan pois. Lapsille ei saa opettaa vastoin tervettä kasvatusta. Hiv on homojen kansantauti ja sitä ette varmasti opeta lapsillemme. Se on varma. Eduskunnasta löytyy terveitä ihmisiä saamaan Seta kuriin. |
Vastaukset
Bögarnas fel |
#36930 Re: Vapaus on myös vastuunkantoa.2014-06-26 13:13:20#36872: Suurperheen isä. - Vapaus on myös vastuunkantoa. Aivan kummallisia nimimerkki´Suurperheen isä´ nyt juttelee. Muka " ´sukupuolettomuus-opettajat´" kiusaamassa hänen lapsiaan....Missä tällaista muka olisi tapahtunut? Siis muualla kuin siellä ´suurperheen isän´ vieläkin suuremmassa mielikuvituksessa! HIV ei muuten ole mikään tautinimikekään vaan AIDS:in kehittymisen vaihe ja sen esiaste. Ota ensin itse selvää jostain,ennenkuin alat siitä täällä muille vaahtoamaan. Murrosiän ylittäneille nuorille toki on AIDS-valistusta-aivan kuten on liikennevalistustakin ja se on erittäin hyvää ehkäisytyötä sukupuolitautien torjumiseksi. SETA ansaitsee siitä työstä suuret kiitokset. Taudit muuten yleensäkään eivät leviä ´opettamalla ´ eikä valistuksesta kukaan saa tartuntaa.SE on varma. Mitä taas SETA ry:n toimintaan tulee niin se on aina tapahtunut voimassaolevia lakeja noudattaen ja aina lainsäädännön puitteissa.Omalta osaltaan ja omista näkökohdistaan jokainen jäsenmäärältään merkittävänkokoinen yhdistys on koittanut vaikuttaa lainsäädäntöön (esim. erilaiset autoiluun liittyvät yhdistykset maassamme,jalankulkijoiden yhdistykset ,kuluttaja yhdistykset jne.) Tämä on suorastaan luonnollista ja sitä vartenhan yhdistykset ovat olemassa ,että sen jäsenistön ja yleensä vielä yhdistyksen jäsenten lisäksi jonkun tietyn ihmisryhmän asiat tulisivat huomioiduiksi. Siis sekä niiden järjestäytyneiden ,että järjestöön kuulumattomien. Huom.eivät läheskään kaikki homot Suomessa ole SETA:n jäseniä,eivät ehkä koskaan sen toimintaan edes tutustuneita.Heitä ei siis siitä ole syytä kiittää ,eikä moittia. Tässä tuli nyt ´suurperheen isälle´ ihan tarpeeksi tietoiskua SETA:n toiminnasta.Lehti on olemassa ja siitä voi lukea kirjastossa. Kirjastonhoitajakin osaa sinulle kertoa ,jos kysyt SETA ry.:n toimintaa koskevaa materiaalia kirjaston lukemisvalikoimassa ja sen tämänhetkisessä tarjonnassa. Jos ´suurperheen isällä´ on myös niin suuret ennakkoluulot ,että ne estävät kokonaan,jopa tämäntyyppisen tutustumisen SETAan ja sen toimintaan ,niin toki tietoa siitä löytyy ihan täältä netistäkin,eikä kukaan näe ,kun yksinäsi luet ja varovasti hiljaa näppäilet googleesi että SETA ry. ja katsot mitä ruudulle ilmestyy ja katselet sitä ja luet. Jos taas tämäkään tutustumistapa ei ´sp.i:lle´ kelpaa eikä käy, niin olisikohan sitten parempi jättää kaikki puheet SETA:sta kokonaan pois. Pelkkien mielikuvien ja omien ennakkoluuloisten käsitystensä pohjalta arvostelu on itse täysin arvotonta puhetta ,jota ei mikään lain mukaan toimiva taho yksinkertaisesti voi noteerata miksikään puheeksi.Ne on( ja tällaiset purkaukset myös) pakko hylätä pelkkinä jonninjoutavina höpinöinä. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48201 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025