Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Kommentoitu viesti
Vieras |
#40392 Re: Re: Re: Re: Re: Re: EVL tukee naisen ja miehen tasa arvoista avioliittoa.06.08.2014 12:40#40387: - Re: Re: Re: Re: Re: EVL tukee naisen ja miehen tasa arvoista avioliittoa. Siis jos saan, näin uskovana ihmisenä tarjoilla ratkaisua tuohon laskutoimitukseen. Kyllä maallistuneen ihmisen mielestä Elon laskuopin mukaan vastaus täytyisi olla viisi, näin minäkin olen sen koulussa opiskellut. Mutta sitten tulee se iso MUTTTA. Täällä elämässä ei päde vain kaikki se, mikä voidaan todistaa todeksi. Itseasiassa ihminen itse on keksinyt tuon periaatteen, että kaikkien tulisi olla todistettavissa. Jos laskutoimitusta katsottaisiin "hengellisten silmälasien" lävitse, ei riitäkään vastaukseksi viisi, koska laskuista unohtui yksi pois, Jumala. Sitten se olisikin kuitenkin se kuusi, vaikka se alkuun tuntui niin väärältä! Oppia ikä kaikki.
Jumalaa voi pyytää omaan elämään mukaan, laskutoimitus sujuisi paremmin. |
Vastaukset
Vieras |
#40393 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: EVL tukee naisen ja miehen tasa arvoista avioliittoa.2014-08-06 12:52:52#40392: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: EVL tukee naisen ja miehen tasa arvoista avioliittoa. Pääosa näistä 2+3=6-toistelijoista käyttävät ihan muuta kuin uskonnollisia perusteita. He siteeraavat homovihamielistä kvasitiedettä ja tulkitsevat itse todellisia tilastoja samalla pistämättömällä logiikalla, jolla he saavat toisaalla myös Raamatun käteväksi iskuaseeksi - siis ymmärtämättä kummastakaan hölkäsen pöläystä. Niille on myös ominaista, että ne eivät muutu, vaikka ne on osoitettu paikkansa pätemättömiksi. Sellainen ei ole järkevää "kertausta", vaan vaikuttaa ilmeiseltä, että toistelija toivoo, että satunnaiset lukijat eivät lehteilisi sivuja taaksepäin huomatakseen väitteiden alas ampumiset. Mitä taas tulee uskonnollisiin perusteisiin, jokainen pitäköön niiden suhteen oman näkökulmansa OMASSA ELÄMÄSSÄÄN. Täällä taidettiin käydä vähän aikaa sitten keskustelua kalastelusta, jossa oli harvinaisen paljon ajatuksen tynkää siihen nähden, että myös monet uskovaiset ymmärsivät ne rajat, jotka lähimmäisenrakkaus tässä asiassa asettavat. He ymmärsivät, että toisten asioihin puututtaessa tavalla jota täällä nähdään, lähimmäisenrakkaus korvautuu todellisuudessa itserakkaudella. |
Vieras |
#40398 Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: EVL tukee naisen ja miehen tasa arvoista avioliittoa.2014-08-06 14:47:06#40392: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: EVL tukee naisen ja miehen tasa arvoista avioliittoa. Juu kyllä Jumala mukaanlukien vastaus on kuusi. Laskutoimitusesimerkissä toiseksi viimeinen kirjoittaja totesi, että "Eikö tässä juuri todettu perustelemalla, että se on 5 ??!". Tämä on hyvin tyypillinen tapaus tällä palstalla. Kaikki keskustelijat eivät suinkaan todenneet vastaukseksi viittä, ainoastaan toisen keskusteluosapuolen mielestä tuo oli lopullinen vastaus. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
48201 Luotu: 02.06.2025
Pelastakaa Pyynikin Aikamatkat ja Koko kylän piha
3093 Luotu: 09.03.2022
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
960 Luotu: 25.07.2025
Sinetän liikenneturvallisuuden parantaminen
148 Luotu: 03.08.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
11023 Luotu: 09.06.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
356 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
267 Luotu: 29.07.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
234 Luotu: 21.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
720 Luotu: 26.07.2025
Osallistuminen Suomen eroamiseen Euroopan Unionista - KLSP
152 Luotu: 29.07.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
901 Luotu: 17.07.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
295 Luotu: 25.07.2025
Kännykkäkielto pois suomen kouluista
21 Luotu: 05.08.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
182 Luotu: 10.07.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
115 Luotu: 15.06.2025
Skeitti- ja skuutti parkki Hämeenlinnan Käikälään
101 Luotu: 02.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3664 Luotu: 10.09.2021
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
34 Luotu: 22.07.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
170 Luotu: 23.06.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
194 Luotu: 06.04.2025