Sukupuolineutraalista avioliitosta
Kommentoitu viesti
Vieras |
#53 Re:10.12.2014 15:39
Hei Petri, huomakko, että liikkees ei kestä valoa! Setan suunnitelma: 1. Samaa sukupuolta oleville pareille säädetään rekisteröity parisuhde. (toteutunut) 2. Arvoliberaalit sijoittoittavat eroamisensa massa-aaltoihin. (toteutunut) 3. Kirkko siunaa ensimmäisen rekisteröidyn miesparin lähetystyöhön.(toteutunut) 4. Sukupuolineutraali avioliittolaki säädetään. Samaa sukupuolta oleville heteroparien oikeudet. Lin vastustajat pelkäävät, että tulevaisuudessa vaaditaan lukumääräneutraaliutta, jos sukupuolineutraalius toteutetaan. Lain kannattajat vakuuttavat, ettei lukumääräneutraalia avioliittoa tarvita, eikä sitä tulevaisuudessakaan vaadita.
|
Vastaukset
Vieras |
#54 Re: Re:2014-12-10 15:46:08
6. Vaatimus, että uskonnollisten yhdyskuntien vihittävä homoparit (sitä mukaa, kun kussakin yhdyskunnassa ilmaantuu ensimmäinen homopari, jonka osapuolet ovat yhdyskunnan jäseniä ja vaativat vihkimistä). 7. Luterilainen kirkko alkaa vihkimään homoparit. 8. Uskonnolliset yhdyskunnat häviävät oikeustaistelut, ja heidän on valtion viranomaisvaltaa käyttävinä vihittävä samaa sukupuolta olevat yhteisönsä jäsenet, tai joutuvat luopumaan vihkioikeidestaan. 9. Suurempi julkinen tuki (RAHAA) seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen järjestäjille. 10. Ehto steriloinnista juridisen sukupuolen korjauksen yhteydessä poistetaan. 11. Sukupuoli-identiteetti rikoslakiin koventamisperusteena mainittujen vihamotiivien luetteloon. 12. Perusopetuksen OPS uudistetaan niin, että se velvoittaa opettajia pitämään seksuaalisen suuntautumisen ja sukupuolen moninaisuuden opetuksessaan esillä.
14. Erilliset liikuntaryhmät pojille ja tytöille puretaan. 15. Kolmas sukupuoli kirjataan lakiin. 16. Rahoituksen lisääminen sukupuolenkorjausleikkauksiin.
19. Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolait säädetään kieltämään uskonnollisissa yhteisöissä kaikenlainen toiminta, jossa heteroseksuaalisuus olisi lähtökohtana (työntekijöiden valinta, perinteisen heteroparisuhdemallin opettaminen jne.) 20. Julkisiin tiloihin on rakennettava sukupuolineitraalit WC:t ja suihkutilat miesten ja naisten vastaavien viereen. 21. Juridisen sukupuolen korjaamisen (18v) poistetaan. 22. Biologisesti miehenä syntyneet saavat kukupuolenkorjausten jälkeen kilpailla niasten sarjoissa. 23. Postetaan henkilörekistereistä tieto siitä, että henkilö on ollut eri sukupuolta syntyessään.
24. Nimien historialliset sukupuolimerkitykset neutralisoidaan. Pojista tulee Liisoja ja tytöistä Jaakkoja ja tosinpäin.
20. Julkisiin tiloihin on rakennettava sukupuolineitraalit WC:t ja suihkutilat miesten |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
491 Luotu: 17.07.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45939 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
147 Luotu: 16.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
303 Luotu: 30.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1884 Luotu: 12.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
247 Luotu: 07.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2398 Luotu: 22.03.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
341 Luotu: 26.06.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
111 Luotu: 10.07.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20942 Luotu: 20.03.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
262 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
410 Luotu: 30.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
247 Luotu: 03.07.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3627 Luotu: 10.09.2021
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
1037 Luotu: 13.12.2024
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10653 Luotu: 09.06.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
130 Luotu: 10.07.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
746 Luotu: 12.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
228 Luotu: 13.06.2025
Fixit - Suomen ero Euroopan unionista
108 Luotu: 24.01.2025