Hallintarekisteröinnin laajentaminen pysäytettävä
Kommentoitu viesti
Sijoittaja |
#1 Kysymys15.04.2016 20:30Onko adressi kirjoitettu ihan oikein? Ulkomaisia osakkeitahan on aina saanut omistaa hallintarekistereiden kautta ja se on käytännössä usein ainoa vaihtoehtokin. Haetaanko adressilla siis ulkomaisten osakkeiden omistamisen kieltoa hallintarekistereiden kautta? Vai koskeeko adressi vain suomalaisia pörssiosakkeita? Mutta jos "suomalainen pörssiosake" on listattu vain ulkomailla, niin eihän se silloin ole suomalainen pörssiosake lainkaan? Jos suomalainen yritys on listattu vaikkapa vain USA:n pörsseissä, niin suomalainen ei saisi enää omistaa osakkeita ollenkaan, kun USA:ssa ei päde edes EU-direktiivit? Mitä hittoa!? |
Vastaukset
älykkökö |
#2 Re: Kysymys2016-04-15 20:52:33juuri niin ei saa omistaa suomalaiset ulkomailla olevia suomalaisia yrityksiä tai ulkomaalaisia? siis osake kauppa lopetettava suomalaisilta ja rahat palautettava takaisin---verottajalle. eikä yritysten omistaja saa omistaa omia yrityksiään enää! |
Panamalainen sijoittaja |
#41 Re: Kysymys2016-04-23 12:36:11"Vaadimme, että hallitus luopuu aikeistaan laajentaa suomalaisten mahdollisuuksia omistaa arvopapereita epäsuorasti hallinnoituna ulkomaalaisissa arvopaperikeskuksissa hallintarekisterien kautta." Ulkomaisia arvopapereita saisi edelleen omistaa, muttei piilottaa luxemburgilaisiin tai sveitsiläisiin, hallintarekisteröidyihin sijoituskeskuksiin. Eli tarkoitus saada tiedot säilytettäväksi Suomeen suomalaisten omistuksista, eikä esimerkiksi verojen tai kulujen välttämiseksi (eli maksamiseksi ulkomaiselle) ulkomaisille sijoituskeskuksille. Suomi voinee taloudellisesti aika paljon paremmin, jos rahat käytetään täällä kuin, jos ne on piilossa Bahamalla tai kulutetaan Gayman-saarilla, vaikkei ehkä sinne niin kamalasti turistimatkailua ole? |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45148 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10611 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1693 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1450 Luotu: 16.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
815 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
712 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
709 Luotu: 06.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
261 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
221 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
192 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
170 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20837 Luotu: 20.03.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
937 Luotu: 07.02.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
125 Luotu: 30.06.2025