Me allekirjoittaneet olemme lopen kyllästyneitä Kämärintie-Huopanankoskentie-Koskitien surkeaan kuntoon. Haluamme, että tie korjataan pikimmiten, mieluiten heti ensi vuonna!
Seututien nro 16934 virallinen nimi on Hilmonlahti-Huopananlahti-tie. Se on 16 kilometriä pitkä ja asfalttipäällysteinen, ja se yhdistää Huopanankosken, Lokakylän ja Vuoskosken kylät.
Tiessä on erityisen huonoja kohtia yhteensä noin 1,5 kilometrin matkalla. Haluamme, että ainakin nämä reikäiset, revenneet ja heitteiset kohdat kunnostetaan. Painotamme, että haluamme tien pysyvän asfalttipäällysteisenä. Sen muuttaminen soratieksi ei käy.
Kämärintiellä on erityisen jyrkkä Kämärinmäki, jonka alapäässä on mutka. Joka talvi mäessä jää kiinni raskaita ajoneuvoja, joskus henkilöautojakin.
Muutama vuosi sitten tukkirekan perävaunu suistui Kämärinmäessä tieltä ja rikkoi sillankaiteen, joka korjattiin. Lisäksi Multamäen tiukassa mutkassa pelastuslaitoksen ajoneuvo ajautui tieltä. Mäen madaltaminen ja Multamäen mutkan suoristaminen olisi tärkeää, mutta ymmärrämme, että siihen eivät ensiapurahat välttämättä riitä. Myös Huopanantiellä ja Koskitiellä on korjattavia kohtia.
Seututiellä kulkee paljon työmatkaliikennettä ja raskasta liikennettä, etenkin puutavara-ajoneuvoja. Runko on perustettu niin heikosti ettei se kestä nykyisiä raskaita ajoneuvoja. Lisäksi tien pinta on paikoin pahoin rapautunut, mikä lisää polttoaineen kulutusta.
Luovutamme adressin tänä syksynä Keski-Suomen ELY-keskukselle.