KKY ei saa jättää kissoja pakkaseen
Ota yhteyttä adressin tekijään
Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
#3851: Salaa ja salassa - Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
KKY tarvitsisi sitä sukupolvenvaihdosleikkausta :)
Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
#3851: Salaa ja salassa - Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
Tämäkö se on sitä asiallista, adressiin liittyvää kommentointia? Kyllä KKY:n edustajat pitävät huolta siitä, että tämä keskustelun taso pysyy ala-arvoisena. Sitten jeesustellaan Katti-Matissa kun nettikeskusteluissa "vääristellään asioita ja lietsotaan vihaa"..
Re: KKY on kissojen katastrofiyhdistys
Re: Julkinen vai yksityinen
#3845: Matti Toivonen - Julkinen vai yksityinen
Siis itsekin myönnät, että poliisi oli tarpeen? Tässä tapauksessahan poliisi joutui ojentamaan KKY:n taloudenhoitaja Marko Karia erään jäsenen ahdistelusta ja kiusaamisesta! Useita muitakin ahdistelun ja kunnianloukkauksen rajan ylittäviä toimia on hallitusryhmän toimesta tehty, mutta niistä ei ole tehty ilmoituksia. Miten pitkälle hallitus voi tehdä toimiaan, ilman että asiaan puututaan?
Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
#3853: - Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
Pelkkiä shaissenjauhajia ovat koko porukka, ei epäselvyyttä asiasta vähääkään! Pelkkiä rääväsuuämmiä ja/tai ukkoja mitään kunnollista asiaa ei mielensopukoista enää löydy, silkkaa bullshittiä. Raakkuvia variksia langoilla rääkymässä joutavia. Tämä joutavia huuteleva joutosakki on ollut pilaamassa kissojen asiaa ja jos nämä vielä toimivat kkyssä, niin ei todellakaan ole ihme se meininki mikä siellä vallitsee jos "edustajat" ovat näitä ääliöitä täällä?! Hienon kuvan antavat puolustamastaan yhdistyksestä ONNEKSI OLKOON VAAN!
Re: Re: Julkinen vai yksityinen
#3855: rivijäsen - Re: Julkinen vai yksityinen
Oiskohan nyt aika vetää ne kaikki esille ja viranomaisten tietoon?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
#3856: - Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
KKY taitaa olla "loiston päiviinsä" verrattuna kuivunut ja katkennut oksa. KKY:n pj ja hallitus eivät ole tajunneet yhdistystoiminnan kannalta elintärkeää seikkaa: yhdistys tarvitsee virkeitä, asiaansa paneutuneita toimijoita ja jäseniä. KKY:n vallasnaiset ovat sahanneet itse oksaansa kuvitellen, että tilalle löytyy uusia tekijöitä ja höynäytettäviä. Pois potkittuja ei saa enää takaisin, mutta mummokerhoon ei ole myöskään jonoa oven takana. KKY:n toimijoista eräs on jopa myöntänyt, "ettei vanhat jaksa enää". On syntynyt suuri toiminnallinen ja älyllinen tyhjiö, jäljelle ovat jääneet vain ontuvat selitykset ja defenssit.
Ilman rakennemuutosta KKY:llä ei ole tulevaisuutta. On todella surullista, että alunperin hyvät ideat ja aikeet valuvat tyhjiin väärissä käsissä. Vallanhalu ja rahanahneus pilaavat parhaat asiat tässä maailmassa.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
#3859: Kissat sijaiskärsijöinä - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
No nythän he yrittävät hallituksessa saada tätä säätiötä perustettua, joka on aivan turhaa, kun kerran Pirkanmaalla on vielä paljon työsarkaa olemassa olevien kissojen osalta. Perustettaisiin ennemminkin karanteenipaikka, joka olisi kaikkien yhdistysten yhdessä ylläpitämä. Sinne voitaisiin taloudenhoitajan palkan pienemmälläkin osalla palkata osa-aikaiseksi koordinaattoriksi henkilö huolehtimaan paikan pyörittämisestä.
Taloudenhoitajalle maksetaan nyt aivan järkyttävän suurta palkkaa. Yhdistykselle olisi ollut ilmainenkin taloudenhoitaja saatavilla viime vuonna, mutta ei kelvannut. Tämä koko tilanne on kyllä aivan älytöntä härdelliä, jota olisi hyvin vaikea edes uskoa ellei itse olisi kokenut sitä vierestä....
kokous
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
#3859: Kissat sijaiskärsijöinä - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
Kaiken tämän tarkoitushan taitaa ollakin yhdistyksen toiminnan lakkauttaminen eli lopettaa kissojen auttaminen..heillähän on nyt rahaa, mitäs kissoista ne ovat tehneet tehtävänsä, joihin vetoamalla kuitenkin vielä voi kerj..kerätä lisää sitä pesämunaa varten vaikka takoitus ei ole enää kissojen auttaminen.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
#3860: Karanteenipaikka pystyyn - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
Tragikomiikkaa kissojen kustannuksella. Tuo kokouskutsu kertoo todellisuuden tajusta ja aika karua kertomaa alkaa olla jo..
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
#3863: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
No, kerropa minkälainen se kokouskutsu olisi pitänyt olla sinun mielestäsi, mitä oli liikaa ja mitä poisotettavissa?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
#3864: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
? Esitinkö jonkun vaatimuksen siitä minkälainen sen kokouskutsun olisi pitänyt olla?!? Whoops.. taas meni itse asia ohi....mutta ei se mitään, nämä kaikki vaan kertoo, kuten jo sanoin, kokouskutsua myöten missä jamassa on todellisuuden taju..ja nyt vielä rautalankamallia, jos luetun ymmärrys tuottaa vaikeuksia, niin tämä on VAIN toteamus MINKÄ KÄSITYKSEN LUKIJA SAA KO. KIRJOITTAJASTA ! EI VAATIMUS!
Ihan vapaasti kirjoitelkaa mitä ja miten haluatte, mielenkiinnolla luetaan ja anlysoidaan, koska ne kertoo PALJON! Tietoa tulee enemmän kuin arvaattekaan :)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
#3865: #3863 - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
on arvattu jo enempi, kun arvaatkaan
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
#3866: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
Juuri näin, tyhjäpäistä löpinää.
Vieläkö täällä käydään keskustelua?
Re: Vieläkö täällä käydään keskustelua?
#3868: Rhonda - Vieläkö täällä käydään keskustelua?
Asia on ajankohtainen tasan niin kauan kunnes hallitus palaa ruotuun ja alkaa toimia yhdistyksen alkuperäistarkoituksen lailla. Nyt yhdistyksestä on tehty "kahvipullakerho", jossa konkreettinen kissojen pelastustyö on hyvin minimaalista. Leikkauskampajat eivät auta hätää kärsiviä jo olemmassa olevia kissoja!
Re: Vieläkö täällä käydään keskustelua?
#3868: Rhonda - Vieläkö täällä käydään keskustelua?
tulee mieleen Jope Ruonansuun sketsi: viime syksynä ....(eilen!) viime syksynä.... (eilen!) :)
Re: Vieläkö täällä käydään keskustelua?
#3868: Rhonda - Vieläkö täällä käydään keskustelua?
Kun kerran vaivauduit ihmettelemään asoiden tilaa, niin voinet myös perustella ihmetyksesi ja sinulla lienee myös hyviä ideoita kuinka asiat saataisi tästä etenemään/paremmalle tolalle?
Jeesustelemaan pystyy kuka tahansa. Minä myös ihmettelen KKY:n piittaamattomuutta ja "kovakorvaisuutta". Asiaan tullaan puuttumaan vuosikokouksessa.
KKY salaseura
Minusta yleishyödyllisen yhdistyksen toiminnassa ei saa olla mitään salattavaa. Aikoinaan , kun itse olin pj eräässä yhdistyksessä, niin aina annoin halukkaille vuosikertomukset/tilinpäätökset jne, olivatpa jäseniä tai eivät.
Katti-Matista luettua
Pj,ltä on tainnut mennä vellit ja puurot sekaisin ja asiat käännetty päälaelleen. Ei sitten kuitenkaan kannattaisi kommentoida mitenkään asiaa josta ei ole perillä, kuten hän itse sanoo ettei pilaa päiväänsä käymällä täällä. Ja kun hän vielä vihjailee viharikoksen tunnusmerkkeihin niin hänen kannattaisi muistaa se, että nämä vihapuheenpitäjät voivatkin löytyä omista puolustusjoukoistaan. Vihapuheita täällä on kirjoittanut ja ylläpitänyt KKY,tä puolustavat JOTKA EIVÄT OLE OLE KYENNEET ASIALLISEEN KESKUSTELUUN!
"pyhää vihaa täynnä olevat ihmiset" pyhä viha on vihaa vääryyttä kohtaan.
Re:
Eipä se kokouskutsu tarvitsekaan olla "kummoinen"! Eikä siinä kokouskutsussa mitään muuta tarvii olla kuin aika ja paikka! Huonosti on asiat jos jäsenistöä pitää ojeistaa ja valmistella.
Re: KKY salaseura
#3872: Salaseura - KKY salaseura
Kyllä vuosikokous on jäsenistöä varten, oli se sitten mikä yhdistys tahansa
| This discussion has been closed. |
Re: Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
#3849: kissojen ja oikeuden puolesta - Re: Re: Hovioikeuden päätöstä odotellessa
Nykyään on helppo käydä sukupuolenvaihtoleikkauksessa.