Eläkkeensaajan asumistukea ei saa laskea yleisen asumistuen tasolle
Ota yhteyttä adressin tekijään
Minä laskin myös yleisen asumistuen laskurilla, että miten takuueläkkeeni verran 746,53e tuloja omaava saa asumistukea. No, ensin laitoin tulot palkkatuloihin, niin sain tukea 328,80 ja sitten laitoin eläketuloihin, niin asumistuki oli 315,36. Työtön saa samanverran kuin eläkeläinen.
Hallitus leikkaa eläkeläisten asumistukea, mutta kuulin, että myös yleistä asumistukea hallitus aikoo leikata. Onko kukaan tietoinen, että miten paljon eli montako prosenttia lähtee yleisestä asumistuesta pois?
Re: Re: Hyvä juttu
Asun Etelä-pohjanmaalla, mutta ei täälläkään saa kuin yksiöitä, n 20-30m alle 450e, eli ei ole kivaa huonojalkaisuuden vuoksi talvella en ulos juuri uskalla, kait sitten pyörin ympyrää kahvipöydän ympäri liikuntaa saadakseni diabeetikon kun tulisi liikkuakkin.
Kaksiot maksaa miltei poikkeuksetta 580-650 e paikkeilla ja jopa 700e uudet, opiskelija kaupunki kun on. Nyt ystävät jne auttavat tarpeen mukaan jos muutan mehtään, ei ole ketään ja en taaskaan pärjää.
47. onko eläkeläisten maksettava näin suuri osa tuloistaan. eiköhän varakkaimmilla ole varaa maksaa meidänkin edestä!!!
Re:
Hallitus leikkaa yleistä asumistukea 25 miljoonaa ja, työntää luukulle lisää n. 200 000 eläkeläistä. Yhtälö on mahdoton joten asumistuen laskutapaa muutetaan siis tarkoittaa heikennetään.
Kelan sivuilla ei vielä ole muuttuvaa asumistuki tietoja, joten oman tilanteen tarkistaminen nykyisellä laskimella ei anna oikeaa tulosta. Asumistuki voi pienentyä huomattavasti enemmän kuin nyt laskimen tulos näyttää.
Eikös tämän adressin tarkoitus ole estää asumistuen leikkaus? Milloin adressi luovutetaan?
Vuokrathan vaan nousee. Ne tuet pitäisi päin vastoin nostaa. Miten ihmeessä ajattelevat että pientuloisilla on varaa enää asua missään. Ei ole tavallisten ihmisten vika että asumiskustannukset nousee koko ajan enemmän kuin tulot.
Suomen köyhät eläkeläiset länsieuroopan eläkeläisistä köyhimpiä.
HUOMIO
Suomenmaa.fi 3.9 kerrotaan että ministerit valmistelee budjettilakia asumistuesta. Sen mukaan eläkeläisten asumistuki lakkautettaisiin, mutta yrittävät kohtuullistaa. Mun mielestä ei kuulosta hyvältä. Miksi ihmeessä he eivät voi jättää sitä el.asumistukea rauhaan. En luota heidän kohtuullistamisiin. Löytyi toinen artikkeli jossa Eeva Kuuskoski Eläkeliitosta sanoo että el.asumistuki pitäisi säilyttää. Nuo kahdet tukimuodot on niin erilaisia. Tehty eri tilanteissa olevia ihmisiä varten. Jos mahdollista yrittäkää luovutustilaisuudessa vedota juuri eläkeläisten asumistuen säilyttämisen puolesta.
"Eläkeläisten asumistuki on henkiläkohtainen. Yleinen asumistuki perhekohtainen. Muutos voi tuoda ikäviä seurannaisvaikutuksia". Eläkeliiton Eeva Kuuskoski Sumenmaa 3.9
Sdp.fi 3.9
Sdp.fi 3.9 kaksi uutista jotka käsittelevät eläkeläisten toimeentuloa.
AIKOVAT LAKKAUTTAA MUTTA KOHTUULLISTAA
SUOMENMAA.FI 3.9 HANNA MÄNTYLÄ JA JUHA REHULA SUNNITTELEVAT MITEN VOIVAT KOHTUULLISTAA LEIKKAUKSET MUTTA AIKOVAT LAKKAUTTAA ELÄKELÄISTEN ERILLISEN ASUMISTUEN
Re: AIKOVAT LAKKAUTTAA MUTTA KOHTUULLISTAA
#2166: - AIKOVAT LAKKAUTTAA MUTTA KOHTUULLISTAA
haastattelin Sipilää, Antti Kaikkosta ja Timo Laanista narinkkatorilla. Kaikki sanoivat miettivänsä miten se uudistus tehdään, että kukaan ei joutuisi muuttamaan pois kodistaan. Eihan sitä pysty niin tekemään. Tietysti jos jokaikisen eläkeläisen kohdalla käydään henkilökohtainen tarkistus. Ja onhan se muutto viimeinen vaihtoehto, ensin lopetetaan lääkkeet ja vähennetään ruokamenot minimiin. Sen jälkeen eläkeläiset vähenevätkin luonnollisella poistumalla
Miksi pitää "väkisin" muuttaa jotain, kun kuitenkaan ns. säästöä ei juurikaan edes kokonaisuutta ajatellen ei synny. Lähinnä muutos vie heikossa asemassa olevat ihmiset masennukseen ja epätoivoon ja ostovoimansa häviää miltei tyystin. Siis mitä järkeä tässä on? Lisää kirppariostoksiako? Lisää epäsopivia kenkiä ja jalkavaivoja jne.
Joskus nöyrä tunnustus teimme virhearvion tuottaa seuraavissa vaaleissa enemmän ääniä kuin väkipakolla tehty muka muka uudistus. Joku viisas joskus sanoi, jääräpäisyydellä voi voittaa taistelun, mutta silti hävitä koko sodan.
Jos yrittävät muutamassa päivässä "kohtuullistaa" siitä syntyy takulla joku huono tulos. Ja kyllä eläkeläiset jo osallistuu talkoisiin. Olisi parasta myöntää että hallitusohjelmaa tehdessä tuli tehtyä harkitsematon päätös ja jättää eläkeläisten asumistuki rauhaan.
Re: AIKOVAT LAKKAUTTAA MUTTA KOHTUULLISTAA
#2166: - AIKOVAT LAKKAUTTAA MUTTA KOHTUULLISTAA
Tänään kirjoitettu asiasta lisää. Miten he voivat muutaman päivän sunnitelulla varmistaa sen että jokaisen kohdalla kohtuullista ja ettei joku joudu muuttamaan. Ovat imeisesti unohtaneet kaikki muut eläkeläisiin kohdistuvat leikkaukset ja eläkeläisten usein suuret kulut.
Kohtuullistaminen ei varmasti ole sama kuin mitä nyt eläkkeensaajan asumistuki on nykyisellään.Kuulostaa kyllä pahalta.Eläkkeensaajan asumistuki nykyisellään turvaa kohtuullisen asumisen eläkeläisellekin.Tukea pitäisi jopa nostaa kun vuokrat nousevat joka vuosi.
Takuueläkkeeseen 100€ korotus, siinäpä kohtuullistamista. Muuta en keksi jos lakkatus aiotaan tehdä?
Re:
Muutkin pienituloiset eläkeläiset menettävät asumistuessa kuin takuueläkkeensaajat.Miten heille menetys sitten korvataan.???
Millä tuloilla/vuokralla eläkkeensaaja saisi enemmän asumistukea jos muuttuu yleiseksi asumistueksi.Kukaan kenen kanssa olen asiasta keskustellut ei saisi enemmän.100€ ylöspäin tuki pienenisi.
| This discussion has been closed. |