Adressit.com

EI Vanttilan lumenkaatopaikalle NEJ till snödumpning i Fantsby

Adressi Espoon valtuuston neuvottelukunnan puheenjohtajalle 7.9.2015

Vieras#1 Aug 31, 2015, 07:17

Olen kuullut puhetta, että lumekaatopaikan läheisyyteen on kaavailtu tulevaisuudessa isoa bussivarikkoa.
Näkisin, että bussivarikolla on samankaltaiset vaarat, kuin lumenkaatopaikalla koulun läheisyydessä. Ja lisäksi pakokaasuhaitta eteenkin talviaikaan on merkittävä. T: Harri Länsivierto

Raini Sipilä#2 Aug 31, 2015, 09:23

Re:

#1: -  

 Kunnan velvollisuus on seurata kaavoitusta, ja tässä tapauksessa tilannetta olisi pitänyt tarkastella siitä näkökulmasta, että vastapäiset tontit on kaavoitettu asumis- ja koulukäyttöön. Olen täysin samaa mieltä: paikka ei ole oikea bussivarikollekaan. Meidät asukkaat on jätetty tarkoituksellisesti vaille tietoa ja kuulemista.

Jh#3 Aug 31, 2015, 16:18

Re: Re:

#2: Raini Sipilä - Re:  

 Pystyisiköhän Ely-keskus puuttumaan/keskeyttämään työt tontilla? Ovat puuttuneet viime vuosina useasti Espoon kaupungin yleiskaavan vastaisiin asemakaavapäätöksiin.Tässähän ei kait varsinaisesti ole kaavallisesta asiasta kyse,mutta tuolla Elyllä on muutenkin tapana puuttua milloin mihinkin asiaan.Luulisi,että tällainen lumenkaatopaikan rakentaminen joka vaikuttaa satojen lasten ja muiden ihmisten turvallisuuteen ja asuinviihtyvyyteen kiinnostaisi.

Raini Sipilä#4 Aug 31, 2015, 18:12

Re: Re: Re:

#3: Jh - Re: Re:  

 Myös ELY-keskukseen on oltu yhteydessä. Sieltä puolestaan kehotetaan "tässä tilanteessa olemaan yhteydessä Espoon kaupunkiin. Esimerkiksi seuraaviin henkilöihin: Rakennusvalvonta Solja Mäkelä tai Leena Haavisto ja tekninen keskus Harri Tanska. Myös lautakunnan jäseniin voi olla yhteydessä."

Kuka tahansa voi yrittää olla yhteydessä. Minä yritin puhelimitse viikon verran tavoittaa Haavistoa - tuloksetta.

 

 

Vanttilan asukas#5 Sep 01, 2015, 07:15

Re: Re: Re: Re:

#4: Raini Sipilä - Re: Re: Re:  

 20.8.15 rakennuslautakunnan päätökseen oikaisuvaatimuksen suhteen voi hallinto-oikeuteen valittaa ainoastaan alkuperäiset oikaisuvaatimuksen tekijät. Mikäli hallinto-oikeuteen valitetaan, niin mielestäni olisi syytä pohtia valitusperustetta uudelleen. Maankäyttö- ja rakennuslaki (MRL) tarjoaa mahdollisuuden eri kohdissa vedota ihmisten turvallisuuteen, asuinolosuhteisiin sekä maisemallisiin näkökohtiin. Toisekseen, mielestäni hankkeelle olisi pitänyt hakea kaava-poikkeama. MRL pykälä 171 tukee tätä näkemystä vahvasti. Tontille nyt aiottu toiminta poikkeaa merkittävästi asemakaavan käyttötarkoituksesta.

Please comment on this petition

Please do not write personal information such as an address, phone number or email address in your comment. Do not write your own name or the name of any other person either.