SÄHKÖN SIIRTOHINTAA JA MUITA SIVUKULUJA ON ALENNETTAVA !
Talvi tulee, sähkölasku nousee !
Katainen ja Vapaavuori porukoineen meni myymään sähkönsiirron osittain ulkolaisille sijoittjille. Se teko oli törkeä suomalaisten kuluttajien kannalta. Heikommallakin älyllä pitäisi käsittää, että se tietää hintojen nousua, kun sijoittajat haluavat tuottoja. Tällainen kauppa oli vieläkin peruttava ja sähkön tuotanto ja siirto otettava valtion hoidettavaksi ilman minkäänlaisia keinotteluja hintojen suhteen.
Olen omakotitalossa asuva eläkeläinen, pelkään talven pakkasjaksoa. Jos se on samanlainen kuin edellistalvinen, ei rahat riitä ruokaan. Sähkölaskussa yli puolet on siirtohinnasta johtuvaa kulua, eikä sitä voi kilpailuttaa, se on väärin. Kaltaisteni elämän mahdollisuudet kapeutuvat samalla, kun rikkaampien tahojen taskut täyttyvät!
Sähkönsiirrosta ja energiaverosta
Ostan sähköni toiselta tuottajalta, mutta monopolin vuoksi olen pakoitettu olemaan Carunan sähkönsiirtoasiakas. Sähkönsiirtolaskusta n. puolet on veroja. Onko laillista periä ALV-maksu energiaverosta, kuten Caruna tekee. En ole ennen tiennyt, että verostakin pitää maksaa ALV. Olenko erehtynyt?
On uskomatonta, että sähkössä on hyväksytty hallituksen taholta tälläinen monopoli, jossa käyttäjillä ei ole mahdollisuutta käyttää toisen palveluntarjoajan palvelua.
Kuitenkin esim. matkapuhelinoperaattorit pakotettiin antamaan rakentamansa verkko myös kilpailijoiden käyttöön. Miksi tätä ei tehdä myös sähköverkkojen osalta?
On tää kans eräänlaista laillista ryöstöä. Käyttösähkö 3,50/kk ja muut kulut 14,50/kk
ovatkin sikamaiset. Sähkönkulutus on pienentynyt - vaihtamalla kaikki valaistukset LED - valoihin. Laittamalla ohjaukset - lämmityksiin / varaava sähkö ja veden lämmitys. Lisäämällä polttopuulla tapahtuvaa lämmitystä kylmänä kautena.
Lämpölupaus!!!
Helsingin energia (Helen Oy) yrittää saada ihmiset alentamaan asuntojen lämpötilaa kovimpien pakkasten aikana, jolloin sähkön hinta on korkeimmillaan. Jos tuhansien asuntojen kulutus laskee juuri kalleimman sähkön aikaan, saavat sähköyhtiöt tästä säästöä. Saankohan tuon säästön hyvityksenä siirtohintalaskuuni? Tuskinpa vain.
Re:
Sähkön säästäminen on ympäristö teko, jolla on moninaisia vaikutuksia tulevaisuuteen. Joo niin on, mutta jos tilanne on se, että tämän päivän tekniikan kanssa yrittää säästää on lähes ainoat mahdollisuudet lämmitys ja valot, niin minä en ainakaan jätä saunomista, istu kylmässä pirtissä pimeässä niin kauan kun sähkön säästäminen ei selkeästi näy kukkarossa. Olen siis Pekan kanssa samoilla linjoilla.
Järjettömyys pois, kansan ilkeä köyhdyttäminen pois, sähkönsiirto maksu kunnolla alas!
Allakirjoituksia vain lisää, tässä on asia joka vaikuttaa meihin kaikkiin taloudellisesti aivan liikaa nykyään!
Re:
Loisteella Kainuussa aivan järkyttävät siirtohinnat! Sähkölasku jotain kympin huitteilla ja siirtoineen yli 60 €.
Emmä haluu kustantaa johtoja yhä uudelleen.
Eiks toi kommentti tullutkaa mihkään, minkä mää kirjotin. Mullon kohtuu eläke, mutta ei mull oo varaa elenian sun muiden uusiin maajohtoihin, ei.
Sähkön siirtohinnat alas
On törkeää rahastusta sähkönsiirrolla, joka on jopa lain vastaista, kun sähkönsiirtoa ei voi kilpailuttaa.
Karua
Ilmajoella on mummonmökki, jonka valaisuun käytetty sähkö maksoi vuodessa 0,85 €, Carunan karu sähkönsiirto mökkiin maksoi vuodessa 45 €!
Näin täällä omistetaan
Carunan omistavat nykyään eläkevakuutusyhtiöt Keva (12,5 %) ja Elo (7,5 %) sekä kansainväliset infrastruktuurisijoittajat First State Investments (40 %) ja Borealis Infrastructure (40 %). Borealis kuuluu kanadalaiselle OMERS-eläkevakuutusyhtiölle. First State Investments on puolestaan Commonwealth Bank of Australian tytäryhtiö. Commonwealth-pankin suuret omistajat ovat pahamaineisia kansainvälisiä pankkeja, joiden tyypillinen strategia on yhtiöiden todellisen omistuksen peittely. 2014 Commonwealth-pankin omisti HSBC Custody Nominees Limited: 14.80 %, JP Morgan Nominees Australia Ltd: 11.57 %, National Nominees Limited: 8.5 %, Citicorp Nominees Pty Limited: 4.47 %. ks.
magneettimedia.com: carunan takana suuria sionistipankkeja katso kenelle maksat sahkostasi
magneettimedia.com: sionismi ja kansainvalinen huumekauppa