VAADIMME MUUTOSTA SUSIPOLITIIKKAAN: KANSALAISALOITE
Ota yhteyttä adressin tekijään
Pistäkää jumalavita vaikka putkaan
Mikä se on kansalaisen oikeus ja kohtuus??
Re: Pistäkää jumalavita vaikka putkaan
#5254: TOTUUS TULKOON VIHDOIN JULKI - Pistäkää jumalavita vaikka putkaan
+1
Nyt on viimeinen aika koirametsästäjien herätä, uhka on koko maanlaajuinen.... Hetken päästä se ei ole pelkästään meidän uhka, vaan mukana ovat kotieläintaloudet ja lapsiperheet.... VASTUUTA on ihan turha odottaa sitten kenenkään kantavan...
Re: Nyt vaan vastailemaan
#5247: koira - Nyt vaan vastailemaan
1. Kyllä.
2. Kyllä. Ei pääse tappamaan. En.
3. ?? Koiralla ei seuraa??? Koira on laumaeläin.
4. Kyllä. Pelkoterapiaan.
5. OKT. Poronhoitoalue kuuluu Lappiin, ei Kainuuseen eikä Koillismaalle. Kyllä.
6. Kyllä. Kyllä. Kyllä.
Pidätetty
Sopiva susimäärä 700 - 800
Ei Suomeen sentään tuhatta sutta tarvita, mutta aluksi 500 olkoon minimitavoite. Uskon, että tämän jokainen ymmärtää, joka vähänkin asiaan paneutuu.
Re: Sopiva susimäärä 700 - 800
#5258: Tutkija - Sopiva susimäärä 700 - 800
Kyllähän se sopiva määrä voi olla vaikka 100 000 kun itseä ei susivahingot kosketa pätkän vertaa.
Re: Re: Sopiva susimäärä 700 - 800
#5259: - Re: Sopiva susimäärä 700 - 800
Mitä ne sinua sitten koskettaa, et ole elämässäsi sutta nähnyt ja elät jossakin Helsingin kerrostalossa.
Re: Re: Pistäkää jumalavita vaikka putkaan
#5255: - Re: Pistäkää jumalavita vaikka putkaan
Ha ha ha ha! Hänelle vuoden hysteerikon palkinto!
Re: Sopiva susimäärä 700 - 800
#5258: Tutkija - Sopiva susimäärä 700 - 800
Jos tuota susi (rakki) määrää pidetään sopivana, niin sitten myös kansanedustaja Oinosen vaatimus kaatolupien tuplaamiseksi on perusteltu, tosin alimitotettu. RKTL:n mukaan susia on joitakuinkin 150 yksilöä pysyvänä kantana. RKTL:n vanhan kaavan mukaan noin 450 yksilöä pysyvänä kantana. Mikä on pysyvä kanta? Viranomistietona (poliisi) Kainuussa on yksistään vähintään 130 yksilöä, joten pysyvää kantaa ei ilmeisesti ole se kanta, minkä yksilöt saattavcat jossakin elämänsä vaiheessa käväistä Venäjällä. Meillä on noin tuhat kilometriä maarajaa Venäjän kanssa ja eläimet liikkuvat tällä rajalla lähes vapaasti. Käytännössä RKTL ei tunnusta Itä-Lapin, Koillismaan, Kainuun ja Karjalan pysyväksi kannaksi kuin alle 10 prosenttia havainnoiduista yksilöistä. Jos jätetään pois RKTL:n laskentamallit, mitkä myös perustuvat pääasiassa metsästäjien yhdyshenkilöille keräämistä jälkihavaintojen tulkinnoista, ja arvioidaan realistisesti havaintojen perusteella rakkisusien määrää maassamme mukaanlukien Venäjän vaihto, niin hyvinkin päästään lukuun, mikä on kaksinkertainen jo kauan kritisoituun RKTL:n vanhaan laskentamalliin. Maassamme arvioidaan elävän tänä (2013) vuonna yli 1600 karhua ja yli 3000 ilvestä mutta vain 130 sutta (http://www.rktl.fi/riista/riistavarat/suurpedot_2010/). RKTL:n mukaan tänä vuonna maassamme on enemmän ahmoja kuin susia. Miten tämä laskentatulos on mahdollista? Muiden suurpetojen kuin suden osalta laskenta perustuu petoyhdyshenkilöiden tekemiin pentuehavaintoihin. Suden osalta on olemassa "salainen" laskentamalli, missä jälki- ja näköhavainnot pisteytetään sekä suhteutetaan olemassa olevaan dataan. Viime vuodelta rajan taakse Venäjän Karjalaan jäi susikannaksi 300-350 yksilöä (http://www.tunturisusi.com/uutinen580.htm). Maarajamme Venäjän kanssa käsittää rajan Karjalan Tasavallan, Leningradin oblasti ja Murmaskin oblastin kanssa; nuo yksilöt jäivät siis vain noin kolmannekseen Itärajastamme. Käytännössä jokaisen pitäisi terveellä maalaisjärjellä arvioida tilanne missä mennään. Pentuehavaintojen määrä/näköhavaintojen määrä/jälkihavaintojen määrä ja tästä voidaan ihmeellistä kyllä päätellä kaikkien suurpetojemme määrän kasvaneen hurjasti tällä vuosituhannella. Ilvestä metsästetään säännellysti ja silti kanta kasvaa lujaa; karhua metsästetään säännellysti ja kanta kasvaa kovaa kyytiä; täysrauhoitetun ahmankin kanta on kasvanut tällä vuosituhannella liki 50%; rauhoitetun ja supersuojellun suden kanta on vuodetsa 08 puolittunut, mutta silti havaintojen määrä on nelinkertaistunut tällä vuosituhannella. Perushavaintojen perusteella näitä todellisuudessa koirasusia on maassamme tänä vuonna RKTL:n tilastoimina havaintoina arvioituna yli tyhat yksilöä.
Onko taas nollatutkimus
Re: Onko taas nollatutkimus
#5263: vaeltaja - Onko taas nollatutkimus
Ei ole perusteilla mitään puolueetonta tutkimusta. Tarkastin Eduskunnasta. Huommenna Keltainen lehdistö aikoo puuttua karhujen pannoitukseen, vihdoinkin.
Susiata ei voida tehdä puolueetonta tutkimusta, koska silloin loppuisi tutkijoilta tutkimusapurahat ja olisi palattava tutkimaan tunturipeuranaaraan kiimakäyttäytymistä ja sitä ei pysty tekemään maalikylistä käsin.
Re: Re: Nyt vaan vastailemaan
#5256: Eagle One - Re: Nyt vaan vastailemaan
Selvä tapaus, ei kannata uskoan tämän kirjoittelian juttuja, selvä teoriaihminen, asia ei koske selvästikkään häntä. kummallisinta, että sanoo omistavansa koiran, mutta ei silti välitä koirista paskXXn, ei ymmärrä että on koiria, joilla on tarkoitus, metsästyskoiria, jotka olvat riskiryhmässä joutua suden ruuaksi.
Niin aiemmin joku kysyikin sinulta, että mikä se uusi riskitön harrastus ajokoiralle on, jossa koira voi toteuttaa viettiään? Ei vastausta ole kuulunut ja näytit sellaisen tietävän. Alko itellänikin kiinnostus herätä...
Re: Onko taas nollatutkimus
#5263: vaeltaja - Onko taas nollatutkimus
Olihan tuota aihetta sittenkin sivuttu Satakunnan Kansassa: "Koskinen kertoi, että piakkoin aloitetaan ulkopuolinen selvitys siitä, onko Suomen petopolitiikka onnistunut vai ei." Tarkoittaneeko "ulkopuolinen" komissiota vai mitä???
Re: Re: Re: Nyt vaan vastailemaan
#5265: pyh - Re: Re: Nyt vaan vastailemaan
Pyrstötön "kotka" sai juuri ja juuri nokkansa näkyviin oululaisesta turvesuosta ja heti nälkäänsä rääkäisi.
HETKONEN
Direktiivin liitteissä mainitaan neljä Suomessa esiintyvää suurpetoa:
* Ahma kuuluu direktiivin liitteen II määrittämiin eläin- ja kasvilajeihin, joiden suojelemiseksi on osoitettava erityisten suojelutoimien alueita.
* Karhu ja ilves sekä susi poronhoitoalueen ulkopuolella ovat liitteen IV määrittämiä tiukkaa suojelua edellyttäviä lajeja.
*Kun susi on poronhoitoalueella, se luetaan liitteen V lajeihin.
Euroopan unionin luontodirektiivi sisältää kuusi luettelomuotoista liitettä.
* Liitteessä I luetellaan yhteisön erityisen tärkeinä pitämät luontotyypit eli sellaiset ympäristöt, joiden suojelemiseksi on perustettava erillinen suojelualue. Näitä ovat esimerkiksi runsaskalkkiset nevat sekä eräät välimeren alueen pensasmaatot.
*Liitteessä II(a) luetellaan ne yhteisön tärkeinä pitämät eläinlajit ja liitteessä II(b) ne kasvilajit, joiden esiintymispaikoille perustettava erityinen suojelualue.
*Liitteessä III luetellaan perusteet, joilla jokin alue tunnistetaan luontoarvoltaan erityisen tärkeäksi sekä perusteet liitteissä I ja II edellytettävien suojelualueiden määrittelemiseksi.
*Liitteessä IV(a) on puolestaan eläin- ja IV(b) kasvilajeja, jotka ovat tiukasti suojeltuja myös luonnonsuojelualueiden ulkopuolella. Näitä ovat esimerkiksi liito-orava, kaikki lepakot ja jokihelmisimpukka. Liitteen lajien lisääntymis- ja levähdyspaikkojen hävittäminen ja heikentäminen on kielletty automaattisesti, ilman erillistä suojelupäätöstäkin. Käytännössä jäsenmaat ovat velvoitettuja rauhoittamaan omalla alueellaan elävät IV-liitteen lajit kansallisessa luonnonsuojelulainsäädännössään.
*Liitteessä V luetellaan yhteisön tärkeinä pitämät eläin- ja kasvilajit, joiden ottaminen luonnosta ja hyväksikäyttö voi vaatia hyödyntämisen sääntelyä. Tällaisia lajeja ovat esimerkiksi ruokakalat siika, muikku, harjus ja rapu, turkiseläimet näätä ja hilleri ja koristekäyttöön kerätyt rahkasammalet ja poronjäkälät.
*Liitteessä VI luetellaan menetelmät, joita ei saa käyttää eliöiden pyydystämiseen eikä tappamiseen. Näitä ovat esimerkiksi räjähteet tai vammautettujen eläinten käyttäminen houkuttimina.
TS. EU:N LUONTODIREKTIIVI RINNASTAA PORONHOITOALUEELLA SUDEN JA NÄÄDÄN KESKENÄÄN SAMANARVOISIKSI. mUUALLA SUSI JA KARHU OVAT LIITTEEN NELJÄ KATEGORIASSA. kYLLÄ TÄMÄ PETO-ONGELMA ON SITTENKIN TÄYSIN KOTIKUTOINEN SOPPA. KIITOSTRA VAAN ...TUSTI OULUN YLIOPISTO.
TUOSSA SE ON
Direktiivi on väsätty 1992 eli ennen Suomen liittymistä. Metsäpeuraa (Rangifer tarandus fennicus) en löydä direktiivistä, vaikka oletan sen kuitenkin olevan huomattavasti uhanalaisempi kuin harmaasuden. Jossakin on olemassa sopimusliite, missä on jätetty liittymissopimuksen varaumat kuten esim. kyykäärmeen osalta on. Kun tämä direktiivi on tehty, oli yhteisön alueella susia vain Pyreneillä ja Kreikan vuoristossa, joten tällä ei petojen osalta ole juuri minkäänlaista realiteettia jäljellä.
JA TAAS
Re: TUOSSA SE ON
Tuon direktiivin nojalla on myös humuspitoisiin järviin kiinnitettävä erityistä huomiota ja niiden suojelemiseksi osoitettava erityisen suojelutoimen alueita. Siis 60% Suomen järvistä on dystrofisia enkä ole kuullut juurikaan suojeluvaateita. Eikos vihreiden olisi hyvä siirtyä näitä suojelemaan, niin olisi maarä ja sijainti helpompi havainnoida.
MITENKÄS TÄMÄ TAAS MENIKÄÄN
Siis mikä/ missä on se puolueeton taho mihin kansa voisi uskoa. Miten kansalta voidaan vaatia lainkuuliaisuutta jos yliopistossa viilataan silmään.
Re:
Se taho on nyt vielä Koskisen päiväunissa. Tosiasia kuitenkin on, että RKTL ja Oulun yliopisto on munineet koko susiasian jo vuosikymmeniä. Pala palalta paljastuu yhteyksiä kadonneisiin yksilöihin, risteytyskokeisiin, vääristeltyihin havaintotuloksiin jne... Millä oikeudella mikään oikeusistuin ja/tai syyttäjälaitos voi ketään syyttää laittomasta susijahdista, kun RKTL on itse kirjallisesti sekä toiminnallaan vesittänyt tämän mahdollisesti vielä 1820-luvulla eläneen lajin alkuperän koiraksi. Niin hyvin on tiedot salattu, että E.S. Nyholmista ei saa edes linkkiä RKTL:ään, vaikka tyyppi on koko sopan hämmentänyht yhdessä Pulliaisen kanssa.
Nyt olisi P. Räsäsen aika ottaa ohjat käsiin ja lopettaa sisäministeriön vähien varojen järjetön hävittäminen kulkurakkien perässä juoksemalla. Kohta ollaan siinä tilanteessa, että saavat poliisit itse juosta rakkiensa perässä pitkin pusikoita. Lakihan velvoittaa poliisia vastaamaan väestön turvallisuudesta. Ei muuta kuin ilmoituksia susiuhkista numeroon 112.
| This discussion has been closed. |
"Kuulkaatte korpeimme kuiskintaa, jylhien järvien loiskintaa, meidänpä mainetta mainivat nuo koskien ärjyt ja surkeat suot, meidänpä vapautta vaarat on nää, meidän on laulua lahtien pää, meille myös kevätkin keijunsa toi, rastas ja metso täälin soi, meidänpä vapautta vaarat on nää, meidän on laulua lahtien pää, meille myös kevätkin keijunsa soi, rastas ja metso täälläkin soi....... "
http://www.youtube.com/watch?v=s2H2NF8YRjw
Se on meistä itestä kiinni... Me hyväksymme tämän, tai emme. Lopuksi me kuitenkin sudet hävitämme. Historia toistaa itseään, emmä me sille mittään maha.
Ps.
JA MITÄ VITT.A LUULETTA ESIM LAKEUKSIEN OLEVAN HÄJYYLLE???????? Tervetulua vaan!