Adressi Päivi Räsäsen erottamiseksi ministerinvirasta
Ota yhteyttä adressin tekijään
Re:
#576: - Suvaitsevaisempi Suomi kaikessa suhteessa!
Kiellot, pakko ja suvaitsemattomuus luovat aiheetonta kärsimystä!
Pakot kuten: Pakkoruotsi, positiivinen syrjintä ja työttömyys. Kielto puhua suoraan mamujen ongelmista.
Mielestäni harkinnan arvoinen ehdotus
- Aukioloaikoja lyhennettäessä kuluttajat siirtyvät nauttimaan alkoholin jatkoille tai julkisille paikoille?
- Tax free tuonti lisääntyy ja 'pimeän' viinan myynti lisääntyy?
- Alkoholin kuluttamisen siirtyminen yksityiskoteihin aiheuttaa häiriötä ja turvattomuutta asumaalueilla?
- Poliisin työmäärä lisääntyy kotihälytysten lisääntyessä?
- Perheväkivalta lisääntyy?
- Yöravintoloissa työskentelevien ravintolatyöntekijöiden palkkatulot putoavat arviolta n. 20-30%?
- Kuluttajan vapaus valita katoaa ja ihmisten sosiaalinen kanssakäyminen vähenee?
Itse ajan työkseni taxia ja vkl yö on minulle selkeästi kaikista tuottoisin päivä.
Se että minä henkilökohtaisesti tulisin tienaamaan vähemmän rahaa olisi minun henkilökohtainen murheeni.
Valtion täytyy tehdä päätöksia kansantaloudellisesta perspektiivistä.
Se että ihmiset eivät käytä rahojaan baarissa, ei tarkoita sitä etteivätkö he käyttäisi rahojaan muualla. (Vaikka henkilökohtaisesti olen sitä mieltä että säästäminen kannattaa)
Se että jos ravintola/taxi bisneksestä tulisi vähemmän kannattavaa tai kysyntä supistuisi, ei ole pitkällä tähtäimellä huono asia meidän suomalaisten kannalta kokonaisuudessa.
Jos jollakin alalla työvoima tarve supistuu, tarkoittaa samaan aikaan että ihmiset vapautuvat tekemään jotain muuta. Ei kai me nyt sentään valmiissa maailmassa eletä?
Kaikkea näitä negatiivisiä asioita tulisi varmana tapahtumaan pienissä määrin. Uskoisin silti baarien aikaisemman sulkemisen aiheuttavan enemmän positiivisia asioita kuin negatiivisia.
Auki 24/7
Re: Mielestäni harkinnan arvoinen ehdotus
#578: Taksi kuski - Mielestäni harkinnan arvoinen ehdotus Se että ihmiset eivät käytä rahojaan baarissa, ei tarkoita sitä etteivätkö he käyttäisi rahojaan muualla.
Todella hyvä kirjoitus.
Itse epäilen kuitenkin, että tässä on nyt masinoitu liikkeelle ne vihreät, joilla on Räsästä kohtaan allergia, samat kirkosta eroajat, jotka äänestivät silloinkin Räsästä vastaan ja kaikki suomalaisten arvojen puolesta: Viinan pitää virrata keskellä yötä.
Re: mistä olikaan kyse?
#127: humus - mistä olikaan kyse?
Mikko Niskasaari on tutkinut poliisihallinnon itse antamia tietoja ja todennut, että "poliisin määrärahat ovat vuosi vuodelta kasvaneet & väkimäärä on ennallaan":
http://fifi.voima.fi/voima-artikkeli/2012/numero-1/poliisi-puhuu-rahaa
Re: Re: Mielestäni harkinnan arvoinen ehdotus
#584: - Re: Mielestäni harkinnan arvoinen ehdotus
Kyllä vastustajista löytyy tervejärkisiäkin, vaikkeivat mitään uskonjhuli olekkaan.
Re: aloittais nyt vaan ne säästöt kreikasta ja lopettais sen rahan tuputtamisen sinne.
Sontaa
Re:
Ja se hoidetaan nettiadressilla. Hei ihan oikeasti, et viittis?
Jos mietitään asiaa ihan tosissaan, niin kertokaa ihmiset mitä hyötyä on ravintoloiden pitkästä aukioloajasta?
Totuushan on, että ei mitään.
Ensinnäkin se ihmisryhmä mikä viettää aikaansa ravintolassa on keskimäärin työläisväestöä.
Eli keskimäärin siis kohtuu yksinkertaista ja yksioikoista väkeä.
Juuri sitä väkeä, mikä maanantai-aamuna hakee sairaslomaa.
Juuri sitä väkeä, mikä vinkuu kun on niin huono palkka.
Juuri sitä väkeä, mikä ei tiedä, että viina vie loputkin vähäisistä.
helposti koko muu maailma, Räsänen elää haavemaailmassa
johon kuuluu vain hyväosaiset.Poliisien virkoja lakkautettaessa kannattais ehkä miettiä niitä seurauksia mihin se johtaa. Turha on selitellä millään pakko säästötoimilla, jos on varaa syytää miljardeja ylivarojen eläneinen maiden velkojen maksuun silloin on varaa myös pitää yheiskuntamme tukipilaritkin pystyssä.Tämä adressi ois pitäny vaan ulottaa koko hallituksen erovaatimukseen asti, eikä pelkästään dementian oireitaan esiintuovan Räsäsen erovaatimukseen.Oonkin pitkään miettiny milloin suomalaiset huomaavat kuinka Kataisen hallitus kusettaa suomalaisia kuustoista nolla, jospa ees ens eduskuntavaalien aikaan ihmiset pysyis vaaliuurnilta pois.
Räsäsen kaltaiset jeesustelijat eivät ole tästä maailmasta
Suomessa pannaan nyt 'korrkkia kiinni' niin puolustusvoimille kuin kunnillekin ja samalla tungetaan moninkertaiset määrät rahaa pitankääntäjien hyysäämiseen ja mustiaisten maahantuontiin. Joka vuosi yli 2 MILJARDIA euroa menee maahanmuuttajien hyysäykseen, eikä, kuten varmasti kaikki ymmärtävät, ne työn perässä Suomeen muuttavat vaadi latiakaan.
Käteinen & kumppanit jakoivat TEIDÄN rahojanne eurooppalaisille pankeille ja suuromistajille, ettekä te sano sanaakaan!! Katsokaa miten zorbakset, spaniuurit ja syyrian musulmaanit asioita hoitavat, kun kustaan silmään joka asiassa"
| This discussion has been closed. |
Kiellot, pakko ja suvaitsemattomuus luovat aiheetonta kärsimystä!