MUSIIKKI- JA KONGRESSITALO TURKUUN
Ota yhteyttä adressin tekijään
Ei viinitarhaa
"akustisten oopperoiden esittämistä"
Verorahoille parempaakin käyttöä
Re: Verorahoille parempaakin käyttöä
#4: Pekka - Verorahoille parempaakin käyttöä
Päinvastoin: on parasta käyttää verorahoja toimintaan, joka työllistää rakentamisessa ja sitten ylläpitämisessä, eli tuottaa lisää verorahoja!
a new acoustic is life-changing..
Re: Verorahoille parempaakin käyttöä
#4: Pekka - Verorahoille parempaakin käyttöä
Helsingissä on paljon parkkipaikkoja. Laitetaan ne autot sinne.
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Ei tarvetta musiikkitalolle
- Siinä kohdassa kun Filharmonisen orkesterin yleisö ei enää mahdu konserttitaloon, kannattaa musiikkitalo ottaa uuteen harkintaan.
- Mitä tulee kongressitiloihin Turussa, on sekin ongelma ratkaistu Logomon tiloilla: talo tarjoaa erikokoisia tiloja kaikenlaisten tilaisuuksien järjestämiseen vaikkapa yleisöhaarukassa 100-2500 henkilöä. Tämän lisäksi Logomo tarjoaa ravintolapalvelut ja keinoakustiikan - mitä siis vielä tarvitaan?
Re:
Korjaus alkuperäiseen: oopperoiden akustista esittämistä, eli esittämistä ilman äänentoistoa
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Re: Ei tarvetta musiikkitalolle
#11: Logomo - Ei tarvetta musiikkitalolle
Tässä osuttiin naulan kantaan. Turkuun ei tarvita uutta musiikkitaloa. Valitettavasti tässä kaupungissa on kuitenkin se piirre, että tarvetta ja haluamista ei pystytä erottamaan toisistaan. Turussa toimitaan näin ja on aina toimittu. Turkuun ei esim. tarvita uutta maanalaista pysäköintiluolaa, mutta tietyt henkilöt haluavat sen - omaksi monumentikseen. Vaikka kaikki kaupungin pysäköintitilat olisivat lähes tyhjinä, pystyy joku silti perustelemaan toriparkin olevan tarpeellinen. Samanlaisesta asiasta on kysymys musiikkitalossa. Sille ei ole todellista tarvetta, mutta joku sen haluaa. Nyt sen haluajiksi on "puuhailtu" kaksi taiteilijaa, jotka ovat tietysti allekirjoittaneet addressin. Kun Hämähäkkitontilla kesällä konsertoitiin, ei toinen taiteilijoista saapunut edes paikalle. Julkisuudessa ei ole kerrottu, miksi näin pääsi käymään.
Siis: Turussa ei järjestetä niin paljon konsertteja tai muitakaan tilaisuuksia, että ne eivät mahtuisi pidettäväksi jo olemassa olevissa tiloissa. Nykyisiä tiloja kannattaa ehkä parantaa/korjata, mutta uutta ei tässä vaiheessa kannata rakentaa.
Re: Re: Ei tarvetta musiikkitalolle
#13: - Re: Ei tarvetta musiikkitalolle
On totta, että Logomo on hinnoitellut itsensä ulos monen paikallisen toimijan mahdollisuuksista, mutta kaupungissa on kuitenkin paljon muita tiloja, joita kannattaa tarkastella ennen uuden rakentamista. Konserttitalo on hyvällä paikalla ja sinne osataan tulla. Tila tosin tarvitsee hissin jossain vaiheessa, koska osa ikääntyvästä yleisöstä ei enää jaksa nousta pitkää luiskaa.
Se on totta minustakin, että Logomo on karu ja sen henkilökunta varsin epäammattimaista. Logomon pyörittäminen isona kulttuuri- ja tapahtumakeskuksena tarvitsisi uuden johdon, joka osaa hoitaa tuhansien ihmisten yleisötilaisuuksia. Tällä hetkellä Logomo on varsin kankea organisaatio, eikä se taida kiinnostaa kaikkia eri taidemuotojen tuottajia.
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Konserttitalolle KYLLÄ KIITOS!!!!
Logomosta ei saa tekemälläkään edustavaa tilaa konserttimusiikille tai astetta tasokkaammalle kulttuuritoiminnalle. Rock-klubiksi se kyllä käy erinomaisesti. On erittäin tärkeää, että Logomon toimintaa kuitenkin kehitetään aktiivisesti ja tiloja parannetaan aina, kun resursseja löytyy!
Joka tapauksessa erittäin kannatettava idea Salmiselta ja Segerstamilta!
Re: Ei viinitarhaa
#2: Viinitarhaan syvästi pettynyt - Ei viinitarhaa
Kunhan nyt joku saataisiin...
Re: Verorahoille parempaakin käyttöä
#4: Pekka - Verorahoille parempaakin käyttöä
Käytetään busseja, takseja, omia jalkoja!
Re:
Turussahan on Logomo ja HK-Areena ja joitakin muita, ei konserttisalia kongresseille!!!
Re: Re: Ei tarvetta musiikkitalolle
#14: Ei musiikkitaloa - Re: Ei tarvetta musiikkitalolle
Se "toinen taiteilija" joutui peruuttamaan tulonsa lauantain 18.8. Tristan ja Isolde -ooperan kenraaliharjoituksen vuoksi ja se harjoitus oli muutettu Turulle sopimattomaan aikaan Tristania esittäneen solistin vuoksi!
Tuhannen taalan paikka
Re: Re: Re: Re: Ei tarvetta musiikkitalolle
#16: - Re: Re: Re: Ei tarvetta musiikkitalolle
Konserttitalossa varmasti pitääkin tehdä jonkinasteinen remontti, mutta sen ajaksi - ja ehkä pitempäänkin - voi filharmoninen orkesteri mennä evakkoon Logomoon. Logomohan tarjoaa "kalliisti maksetun" keinoakustiikan, jota talo mielelläänkin ylistää. Logomo on iso ja tarjoaa puitteet vaikka minkälaiselle orkesterille, ja talohan muuttuu tekijöiden tarpeiden mukaan, eikö vaan?
Ja Logomossa vieläpä on saman katon alla kongressi- ja ravintolatilat, joten kaikenlaisten tilaisuuksien järjestäminen onnistuu vaivattomasti (ja kalliisti). Vain hotelli puuttuu tuolta puolen kaupunkia - tai onhan sekin Naantalissa.
Re: Re:
Ihan totta, Turusta löytyy kaikki: on vanhoja saleja ja uusia, on tuo mainittu HK-Areena ja uutukainen Logomo. Kun jäljempää haviteltiin kaupunkiin, todettiin mediassakin, että nyt tulee talo kaikkien tarpeisiin. Ja hei, kaikkien on kaikkien - Logomossahan on jopa elokuvateatteri. Eikös vaan kaikki nyt joukolla mukaan ja tekemään Logomosta koko kansan kulttuurikeskusta - kun se kerran jo on olemassa siellä. Ja pienillä muutoksillä sinne pääsisi esim. junalla, ja kun Turkuun tulee se uusi paljon puhuttu matkakeskus, olisi kaikki kulttuuria lähellä!!
| This discussion has been closed. |
TY:n musiikkitieteen oppiaine kannustaa