Ohjattua puistotoimintaa Lietoon

Ota yhteyttä adressin tekijään

Tämä viestiketju on automaattisesti luotu adressista Ohjattua puistotoimintaa Lietoon.

Lietolainen kotiäiti

#1 Vastarannan kiiski

09.10.2012 12:36

Tällä hetkellä noista ehdotetuista puistotoiminta paikoista itselläni on matkaa yli 3 km ja ensi keväänä muuton jälkeen yli 6 km. Eli aika pitkä matka kävellä 3-4 vuotiaan. Eli autolla joutuisin lähtemään jos haluisin lapsille puistotoimintaa.
Olen siis sitä mieltä, että tuostakaan ei hyödy muut kuin juuri noilla alueilla asuvat. Eli parempi olisi säilyttää se 50 € siellä Lieto-lisässä kuin keskittää vain tiettyjen lietolaisten saataville oleviin toimintoihin.

Oman adressin voisi perustaa ihan säilyttäkää nykyinen Lieto-lisä nimellä.
Terhi Lehtinen
Adressin tekijä

#2 Re: Vastarannan kiiski

09.10.2012 13:01

#1: Lietolainen kotiäiti - Vastarannan kiiski

Heippa! Nuo alueet on tosiaan vain ehdotuksia, päättäjät tekevät sitten lopulliset päätökset puistojen mahdollisista sijainneista. Tärkeintä on tällä adressilla huomauttaa, ettemme halua puistotoimintaa pelkästään keskustan alueelle vaan sitä "levitettäisiin" myöskin taajamiin, jolloin se olisi paremmin saavutettavissa. Ihanteellistahan olisi, jos puistotoimintaa saataisiin kaikkiin mahdollisiin alueisiin, mutta jostain on lähdettävä liikkeelle.

Ja jos haluamme adressia Lieto-lisän säilyttämisestä, niin laita se aluille, siihenkin riittää varmasti allekirjoituksia :)

Terhi Lehtinen
Adressin tekijä

#3 Muistakaa merkitä kunnanosa, josta tulette

10.10.2012 13:49

sillä näin ollen myös tämä kertoo adressin vastaanottaville päättäjille, että mistäpäin Lietoa puistotoiminnasta kiinnostuneet vanhemmat tulevat. Jo nyt adressista on luettavissa ainakin Ilmarinen, Littoinen ja Yliskulma sekä yleisesti Lieto. Huomatkaa, että nuo tekstissä olevat ovat todellakin vain muutamia esimerkkejä ja ne eivät ole kiveen kirjoitettuja.

Ja mitä tulee Lieto-lisään, niin sen alentaminen on jo päätetty viedä eteenpäin koulutuslautakunnan kokouksessa 26.9.2012 ja tämä pöytäkirja on kaikkien luettavissa esimerkiksi kunnan nettisivuilla. Valitettava tosiasia lienee, että alennus tullee 1.8.2013 alkaen ja tällä adressilla haluamme painottaa koulutuslautakunnan tekemää päätöstä siitä, että Lieto-lisän vähennyksestä saadut tulot eli laskujen mukaan 62 000€ käytettäisiin heidän ehdotuksensa mukaisesti avoimiin varhaiskasvatuspalveluihin ja juurikin ohjattuun puistotoimintaan, jollaista ei Liedossa vielä ole ollut, paitsi kahtena edellisenä kesänä kuukauden kokeiluna keskustan alueella.
Lietolainen kotiäiti, toistaiseksi

#4 Re: Vastarannan kiiski

11.10.2012 17:47

#1: Lietolainen kotiäiti - Vastarannan kiiski

Juuri samaa mieltä! Lietolisä säilytettävä ennallaan!

ei ihan puistojen läheltä täälläkään

#5 lisäajatuksia...

23.10.2012 16:12

Tuosta Lieto-lisän vähentämisestä sen verran, että yksi näpäytys kunnalle olisi myös että mahdollisimman moni kotiäiti hakisi lapsilleen hoitopaikkaa samaan aikaan. Sitähän ei loppujen lopuksi tarvitse vastaanottaa jos ei halua, mutta siinä huomaisivat myös sen mahdottomuuden että kunnalla ei riitä hoitopaikat kaikille, ja uuden päiväkodin tms. hankkiminen maksaa huomattavasti enemmän kuin Lieto-lisän säästö. Kaarinassahan harkitaan heidän vähän paremmankin lisän poistoa (siellä muista kotihoidossa olevista lapsista saa 100 euroa kun meillähän se on 80 euroa) mutta nyt siitä ainakin oli juuri lehdessä, että ei ihan niin varmasti heillä ehkä poistukkaan. Ja adressihan siellä on myös kerätty.