Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Ota yhteyttä adressin tekijään
2 Tim 1:4 ia mine halan sinua nädhexeni ( quin mine muistan sinun kynelis päle ) senpäle ette mine ilolla teuteteisijn/
2 Tim 1:5 coska se wilpitöin Usko/ ioca sinussa ombi/ tule minun mieleheni/ Joca mös ennen asui sinun Ämmäses Loidas/ ia sinun Eitises Eunicas/ sen mine wissiste tiedhen/ ette mös sinussa.
2 Tim 1:6 Jonga syyn tedhe mine sinua manan/ ettes ylesheräytet sen Jumalan Lahian/ ioca sinussa on/ minun Kätteni pällepanemisen cautta/
2 Tim 1:7 Sille ettei Jumala ole andanut meille pelcauxen Henge/ waan wäkewuydhen/ ia rackaudhen/ ia raitiudhen.
2 Tim 1:8 Se' teden ele häpie meiden HErran Iesusen Christusen todhistusta/ ei mös minua/ ioca olen henen fanginsa/ waan ole osaline' Euangeliumin waiuas/ Jumala' wäen peräste/
2 Tim 1:9 ioca meite on autuaxi tehnyt/ ia on cutzunut ydhen pyhen Cutzumisen cansa/ meiden töiden pereste/ waan henen Aiuotuxens ia armo's pereste/ ioca meille annettu on/ Christuses Iesuses ennen ijancaikisita aicoija.
2 Tim 1:10 Mutta nyt hen on iulki tullut meiden Wapachtaijan Iesusen Christusen Ilmeistuxen cautta/ Joca tosin Colemalda wäen poisotti/ ia Elemen ia coolemattudhen menon Walkiutehen edestoi Euangeliumin cautta/
2 Tim 1:11 Joho'ga mine ole' pandu Sarnaijaxi ia Apostolixi ia Pacanaiden Opettaijaxi.
2 Tim 1:12 Jonga syyn tedhen mine mös neite kersin/ Ja en quitengan häpie. Sille mine tiedhen/ kenen päle mine vskon/ ia olen wissi/ ette hen woipi minulle ketke Uskotuncaluni/ sihen peiuen asti.
2 Tim 1:13 Pidhe itzes ninen teruelisten sanain Esicuuan ielkin/ iotcas minulda cwllut olet/ sijte Uskosta ia Rackaudhesta/ Christuses Iesuses.
2 Tim 1:14 Teme hyue Uskottucalu ketke pyhen Hengen cautta/ ioca meisse asupi.
2 Tim 1:15 Sen sine tiedhet/ ette caiki iotca Asias ouat ne lowuidh minusta/ ioinenga seas ombi Phigellus ia Hermogenes.
2 Tim 1:16 HERRA andacoho' Laupiuns Onesiphorin perehen/ Sille se on wsein minun wirghottanut/ ia ei häuennyt minun Cahlettani/
2 Tim 1:17 Waan coska hen oli Romissa/ tutkasi hen wisumasti minun ielkijn/ ia lewsi minun.
2 Tim 1:18 HERRA andacon hene' leute Laupiudhen sinä peiuenä HERRAN tykene/ Ja quinga mones cappales hen minun auwulinen oli Ephesis/ sine parahin tiedhet.
II. Lucu.
2 Tim 2:1 NIn wahuista nyt sinus/ minun Poican sen Armon cautta quin on Christuses Iesuses.
2 Tim 2:2 Ja mite sine olet minusta cullut monen Todhistaian cautta/ anna ne vskolisten Inhimisten haltun iotca soueliat olisit muita mös opettama'.
2 Tim 2:3 Kersi sine sis waiua ninquin Iesusen Christusen hyue Sotamies.
2 Tim 2:4 Ei yxiken Sotamies secoita itzens Elatoxen asiioihin/ Senpäle ette hen sille kelpais ioca henen Sotamiehexi ylesottanut on.
2 Tim 2:5 Ja ios iocu mös kiluoittele/ ei hen crunata/ ellei he' toimelisesta kiluoittele.
2 Tim 2:6 Peltomiehen/ ioca pellon prwca/ pite ensin Hedhelmeste nautitzeman.
2 Tim 2:7 Merckitze mite mine sanon. HERRa andacon sinulle ymmerdhyxen caikis cappaleisa.
2 Tim 2:8 Muista Iesusen Christuse' päle/ ioca on ylesnosnut nijste Coolluista/ Dauidin siemeneste/ minun Euangeliumin ielkin/
2 Tim 2:9 iossa mine waiua kersin/ Cahleisin asti/ ninquin iocu Pahointekie/ Waan Jumalan sana ei ole sidhottu.
2 Tim 2:10 Senteden mine kersin caiki/ ninen Wlosualittudhen tedhen/ senpäle ette he mös terueydhen saisit Christusesa Iesusesa/ ijancaikisen Cunnia' cansa.
2 Tim 2:11 Se on iwri wissiste tosi. Jos me olema ynne coolleet/ nin me mös ynne elenme.
2 Tim 2:12 Jos me kersime/ nin me mös ynne halitzenma. Jos me henen kiellenme/ nin hen mös meite kielde.
2 Tim 2:13 Ellei me hende vsko/ nin he' iäpi vskolisexi/ Ei hen taidha itzens kielte.
2 Tim 2:14 Sencaltaista sine mana/ ia todhista HErran edesse/ Ettei he rijtelisi sanoista ei mihingen tarpesen/ waan ninen poiskiendymisexi iotca peldecwleuat.
2 Tim 2:15 Pydhe itzes Jumalalle osotta toimelisexi ia laittamattomaxi Tömiehexi/ ioca oikein iacais Totudhen sanan.
2 Tim 2:16 Mutta hengettömat ia keluottomat sanat poisheite. Sille se saatta palio Jumalatoinda meno/
2 Tim 2:17 Ja heide' Puhens ymberinssöpi ninquin Crapu.
2 Tim 2:18 Joinenga lughusta ombi Hymeneus ia Philetus/ iotca Totudhesta ouat poishoriuneet/ ia sanouat Ylesnousemisen io tapachtunexi/ ia ouat mwtomatten Uskon poiskiendeneet.
2 Tim 2:19 Mutta se wahwa Jumalan Perustos quitengin seiso/ ia pitepi temen Insiglin. HErra tundepi ne iotca henen Omans ouat. Ja poismengen wärydhesta iocainen quin Christusen Nimen manitzeuat.
2 Tim 2:20 Mutta ydhes swres Hoonesa/ ei ole waiuoin Cullaiset ia Hopiaiset Astiat/ waan mös Puiset ia sauiset Ja mwtomat tosin Cunniaxi/ Mutta mwtomat häpijexi.
2 Tim 2:21 Jos nyt iocu itzens puhdista sencaltaisista Inhimisiste/ se tule pyhitetyxi Astiaxi cunnia warten/ Perehe'isenelle tarpelisexi/ ia caikijn hyuihin töihin walmistetuxi.
2 Tim 2:22 Noorudhelliset Himot welte. Mutta noudhata Wanhurscautta/ Uskoa/ Rackautta/ Rauha caikein ninen cansa iotca puchtast sydhemest HERRA auxenshwtauat.
2 Tim 2:23 Mutta hullut ia turhat Kysymiset poishylie/ tietedhen/ ette he waan rijdhan synnytteuet.
2 Tim 2:24 Mutta HErran paluelian ei tule olla rijdhaisen/ waan siuien olla iocaista wastan/ Opetauaisen/ ioca taita nijte Pahoija kersie hiliasudhesa/ ia nuchteleuaisen nijte Wasthacoisita.
2 Tim 2:25 Jos Jumala annais heille ioskus paranoxen/ site Totutta ymmertemehe'/
2 Tim 2:26 ia ielle'sraidhistuisit Prkelen paulasta/ iolda he fangitudh ouat/ henen tachtons ielkin.
Identical twin studies prove homosexuality is not genetic
http://blog.godreports.com/2013/05/identical-twin-studies-prove-homosexuality-is-not-genetic/?replytocom=28481#respond
http://www.mygenes.co.nz/index.html
Uskonto ja politiikka
Eduskunnan toinen varapuhemies, kansanedustaja Anssi Joutsenlahti (ps) on valittu Israelin Ystävät ry:n puheenjohtajaksi. Joutsenlahti kertoo jo vanhempiensa olleen yhdistyksen Shalom-lehden tilaajia. Itse hän on ollut mukana perustamassa Israelin Ystävien Kankaanpään osastoa, hän on toiminut myös osaston puheenjohtajana.
Joutsenlahti seuraa tehtävässään Hannu Eloa. Vuonna 1908 perustettu Israelin Ystävät on Suomen suurin Israel-järjestö ja tiettävästi maailman toiseksi vanhin Israel-ystävyysseura.
Re: Uskonto ja politiikka
#15379: - Uskonto ja politiikka
Eikös tämä eduskunnan kaikkien aikojen huonoin varapuhemies ole myös pappi? Se tuosta uutisesta unohtui kokonaan.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
#15373: p. - Re: Re: Re: Re: Re: Re:
"Entäs jos vaan luet ja annat sanan vaikuttaa omalla painollaan sen enempää taistelematta. Tuntuuko mahdottomalta?"
Siitä vaan, kunhan et siihen omaan kokemaasi muiden ihmisten elämää sotke!
lapsia ei homouteen adoptoitavaksi.
Re: Re: Uskonto ja politiikka
#15380: - Re: Uskonto ja politiikka
Joutsenlahti on Mies paikallaan. Vihreät syrjii ja haukkuu väärää puuta.
Vihreitä potuttaa kun ps menestyy
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
#15375: I am - Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Maailman 2,3 miljardia kristittyä tuntee kukin Jeesuksensa, hän ei vain näyttäydy kaikille samalla tavoin kuin Sinulle. Suurimmalle osalle heistä tuo seiskanumerologiasi on täyttä hölynpölyä. Sen sijaan heistä suurimmalle osalle on tärkeintä Jeesuksen sanoma armosta ja rakkaudesta, joka tuntuu täällä oleville uskiksille täysin outo näkökulma, koska siinä eivät tuomion pasuunoiden melske, synnintunto ja helvetin tuli ole pääosassa.
Jesajan ennustus taas on kriittisille Raamatuntutkijoille koko Jeesus-uskon heikoin lenkki. Historiallisesti dokumentoimaton Jeesuksen kärsimystarina kun on ikään kuin liian tarkasti luotu tuon ennustuksen varaan, vaikka siinä eroja onkin detaljitasolla evenkeliumien välillä. Epäuskottavuutta vain korostavat väliin heitetyt "niin kuin ennustettu on"-kommentit. Samoin Paavalin on helppo luoda oma Messias-kuvansa tuon ennustuksen varaan, jonka hän hyvin tunsi - toki tuossa vaiheessa jo tapahtuneena asiana. Lenkki on sitäkin heikompi siksi, että Paavali ei ilmeisesti tuntenut lainkaan Jeesus Nasaretilainen -nimistä ihmistä, hänestä kun Paavalin tekstissä ei ole tavuakaan.
Tällä kaikella en halua väittää, etteikö Raamatussa olisi myös Jumalan ilmoitusta. Sen sijaan se, että Raamattu olisi sellaista sanasta sanaan, on kriittisten tutkijoiden keskuudessa täysin kiistämättömästi höpönpöpöä.
Re: Re: Re: Uskonto ja politiikka
#15383: - Re: Re: Uskonto ja politiikka Vihreät syrjii ja haukkuu väärää puuta.Vihreitä potuttaa kun ps menestyy
Näin on. Vihreät syrjii ja siihen puolueeseen ovat homot ja lespot mielistyneet. Perussuomalaiset ovat rehellisiä kunnollisia ihmisiä.
Valvokaa aamusta aamuun
Re: Valvokaa aamusta aamuun
#15386: - Valvokaa aamusta aamuun
Noniin, saatiin tänne siis itse Jeesus kertomaan oma mielipiteensä! Mitähän vielä seuraakaan, tuskin maltan odottaa...
Aamusta aamuun en kyllä jaksa valvoskella.
Re: Valvokaa aamusta aamuun
#15386: - Valvokaa aamusta aamuun
No johan laukes emä ....
Re: Re: Re: Re: Uskonto ja politiikka
#15385: vieras - Re: Re: Re: Uskonto ja politiikka Näin on. Vihreät syrjii ja siihen puolueeseen ovat homot ja lespot mielistyneet. Perussuomalaiset ovat rehellisiä kunnollisia ihmisiä.
Siksi persuihin onkin kerääntynyt niin paljon ehtoollisviinien, kirkkohopeiden, rattijuoppouden, kansaryhmää vastaan kiihottamisen, rasismin, homofobian ja huonojen käytöstapojen asiantuntijoita.
Re: Re: Re: Re: Re: Uskonto ja politiikka
#15389: - Re: Re: Re: Re: Uskonto ja politiikka
"Kyllä pahassa kirveessä vartta piisaa"
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Uskonto ja politiikka
#15390: - Re: Re: Re: Re: Re: Uskonto ja politiikka
Juu, persujen kirveenvarret ovat usean kilometrin pituisia.
Utsjoen seurakunnan päätösperuste olla tukematta Suomen Lähetysseuraa sen vuoksi, että se on lähettämässä lähetystyön parisuhteensa rekisteröineet, saattaa olla hallintolain vastainen. Näin arvioi Itä-Suomen yliopiston rikos- ja prosessioikeuden professori Matti Tolvanen.
Tolvasen mukaan hänen arvionsa pätee, jos parisuhteen rekisteröineiden lähettäminen lähetystyöhön olisi perusteena tai osaperuste seurakunnan kirkkoneuvoston päätökselle.
- Jos olisi joku tyytymätön seurakuntalainen, se olisi hyvä valitusperuste. Lopputulosta en osaa sanoa, Tolvanen näkee.
Jos joku seurakuntalainen valittaisi, ensin päätöksestä olisi tehtävä oikaisuvaatimus kirkkoneuvostolle, tämän jälkeen valitustie veisi hallinto-oikeuteen.
Uskonnollisten tunteiden loukkaus johtaa pian vankilaan Venäjällä
Venäjän parlamentin alahuone duuma hyväksyi tiistaina lakiehdotuksen, joka mahdollistaa vankeusrangaistuksen uskonnollisten tunteiden loukkaajille
Re:
On ne ajat muuttuneet Venäjällä, maassa jossa uskontoa ei saanut edes harjoittaa.
No mutta onneksi emme asu siellä. Täällähän tuo ei olisi edes mahdollsta. Uskonnollinen tunteiden loukkaus ei eroa muista tunteiden loukkaamisista. Sinnekin tietenkin voi hyvin muuttaa.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
#15375: I am - Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Hei ja kiitti! Kattaako tuo seiskan salaisuus koko johanneksen evankeliumin? Ei turhaan Jesajaa sanota vanhantestamentin evankeliumiksi?.
Onko täällä Suomi rukoilee- ohjelmassa mukana olevia? Vielä kymmenisen minuuttia tulee, erityisesti tänään leirit, lapset nuoret . Katri Salmela (Kukkolan leirikesä), Markku Vuorinen.
Nyt Eero Junkkaalan puhe lähetetään samaan syssyyn!
Paikalliset Dein kuuluvuusalueet:http://www.radiodei.fi/
Re:
hmmm, lätkitäänköhän niitä tuomioita siitä riippumatta, mitä uskontoa tunteiden loukkaus tarkoittaa....?
Venäjän parlamentin alahuone eli duuma on hyväksynyt kiistellyn lain, joka kieltää homoseksuaalisen propagandan levittämisen alaikäisille. Arvostelijoiden mukaan löyhästi muotoiltua lakia voidaan käyttää homoseksuaalien sortamiseen.
Laki etenee duumasta vielä senaatin ja presidentti Vladimir Putinin hyväksyttäväksi.
| This discussion has been closed. |
Minä ylistän Herraa kaiken ikäni, veisaan kiitosta Jumalalleni, niin kauan kuin elän.
Ps. 146:2 (KR33/38)