Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Ota yhteyttä adressin tekijään
Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Mitenkä Topkapın palatsi voi liittyä Koraanin syntyvaiheisiin, kun palatsi valmistui vasta vuonna 1465? Kyllä sinun on syytä opiskella muutama kurssi historiaa.
Vieläkään et selittänyt, mitä mainitsemasi TOPKAFI ja Topcafi ovat.
Päivän tilasto: kirkosta eroamiset
Re: Re:
"N ä e n n ä i s i s t ä tieteellisen raamatun- tutkimuksen tuloksista on kursittu kokoon pahimmat Jeesuksen hahmoa
tärvelevät ja uskoa hajottavat kirjat."
Oliskohan paavi Benedictus XVI:n kirjasta ”Jeesus Nasaretilainen”. Paavi tarkastelee Jeesuksen elämää ja opetuksia Jordanin kasteesta kirkastusvuorikokemukseen saakka.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
#27152: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:
En yhtään tiedä, miten se kässäri on saanut tuon Topcafin nimen. Liittyiskö samat paikat tai samat piirteet asiassa? Tuosta videolta sen minäkin ensimmäisen kerran kuulin.
Re: Re: Re:
Ei voi olla tosi, aikamoinen, sanoisin, - kuinka on mahdollista? - niin tosta ehkä arvasit, että "eläköitynyt /eronnut". Mutta kymmenen pistettä joka tapauksessa ja Huraa!
Suapiikos kyssyy, jotta kuka se oikeen vastas? Sillai jos vähän vaav vihjaset varovasti!
Ratzinger oli itsekkin egsegetiikan professori.
Eiiipäs sentään, vaan dogmatiikan.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
#27155: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tuosta videolta sen minäkin ensimmäisen kerran kuulin.
Kun on lusikalla annettu...
Re: Re: Re: Re: Ilomantsi, Ilomantsi
#27151: - Re: Re: Re: Ilomantsi, Ilomantsi
Ei, kyllä se totta on, se EU:n itäinen piste! Elä sie yhtään harmittele, kyl sie sen tiesit. Eurooppa se vaan on laajempi alueeltaan.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
#27157: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Kyllä :) minkäs kokosia lusikoita teitillä on? Meitillä on aika reiluja.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
#27159: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
...niin ja kyllä niitä kauhojaki löytyy huushollista.
Kertausta
#27159: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Voisitko jo vastata näihin kysymyksiin:
Mitenkä Topkapın palatsi voi liittyä Koraanin syntyvaiheisiin, kun palatsi valmistui vasta vuonna 1465?
Vieläkään et selittänyt, mitä mainitsemasi TOPKAFI ja Topcafi ovat. Mitä ne ovat?
Suomen kansan Raamattu
Siis tässä Suomen kansan Raamatussa Jeesuksen sanat on painettu punaisella. Muuten se on täysin samanlainen edeltäjäänsä verrattuna. Rukoilemme, että tämä Pyhä Raamattu saisi rikastuttaa mahdollisimman monia lukijoita ja vahvistaa luottamusta Jumalan sanaan.
Re: Re: Kreationistit paniikissa
#27132: Missä paniikissa? - Re: Kreationistit paniikissa
No voi. Ja aurinko pyörii maapallon ympäri!
Haluamme desantti Johan Bäckmanin uudeksi lapsiasiavaltuutetuksi
(vasemmalla ID eli allekirjoituksen järjestysnumero; joitakin saattaa olla poistettukin, ehkä on ruvennut kaduttamaan)
61 Kim Jong-il North-Korea Overload manager
63 Helli Kuvonen Orimattila keinosiementäjä
64 Nikolai Toheloi Espoo lääkäri
65 Pier Aisen Valkeakoski parfymologi
66 Tersk Annuppi Helsinki Mannekiini
67 Kok Osukunai Tokio Ryhmäterapeutti
68 Per Seensuti Espoo Siivooja
71 Åtta Suihinki Tukholma Aikuiskouluttaja
72 Molo Isokulli Joroinen Keinosiementäjä
73 Per Seensuti Istanbul siivooja/hieroja
75 Anta Pimpsa Pietari Sosiaalityöntekijä
76 Alli Kupina Oulu Perinnöllisyystieteilijä
81 Kar Vanenpilllu Pariisi Turkiskauppias
91 Pervo Hinttinen Hinthaara hanuristi
92 Tussu Kutina Lemmenjoki Rohdoskauppias
93 Per Saukko Perähikiä Kunnanperverssi
94 Anu Saukko Perähikiä Kunnanperverssin vaimo
95 Nelli Kuukeri Kauniainen monikulttuuriasiantuntija
96 Lerppa Kullinen Munamäki seksuaalivalistaja
102 Amalia Alatussukka-Molotov Pietari simultaanitulkki
103 Lyyli Isopimpsa Leveäperämäki Jakeluauton kuljettaja
104 Per Sekarvanen Perämäki Tuunaaja
Re:
#27133: Miksei EK:n ylivalta häiritse? -
Siltojen miehet ovat tuota jo kokeilleet, osalla ahdistus loppui kerralla, muilla se on vain lisääntynyt. Huono neuvo.
Re:
Raamatun mukaan Herra hävitti Petran, eikä siellä senjälkeen ole asuttu.
Re: Re: Re: Re:
Vähän sivuaa aihetta tämäkin kirjoitus:
"Kristinuskon vastaiset näkemykset jylläävät kirkossa"
"Dosentti Timo Eskola katsoo tuoreessa pamfletissaan Sudet saarnatuolissa (Perussanoma), että aikamme erityispiirteitä on, että uskosta ja teologiasta vieraantuneet humanistit kirjoittavat Jeesuksesta ja antavat ohjeita kirkolle ja kristityille....."
"Eskolan mielestä ateistien ajatusta siitä, että uskontunnustuksen lausuminen kansankirkon jumalanpalveluksessa on hengellistä väkivaltaa, kuunnellaan monella taholla vakavasti."
" vähän vaav vihjaset varovasti"
http://www.kotimaa24.fi/artikkeli/kristinuskon-vastaiset-nakemykset-jyllaavat-kirkossa/
desantti Johan Bäckman - rock
Ystävä sä ryssien, katso minuun pienehen,
ystävä sä ryssien, katso minuun pienehen,
tule meille valtuutetuksi,
tule meille valtuutetuksi
http://www.metalsucks.net/wp-content/uploads/2009/09/beavis_and_butthead_headban...
Re: desantti Johan Bäckman - rock
#27168: - desantti Johan Bäckman - rock
Kamala kattoo tällasella niskalla tota meininkiä! Jo ne päät irtoo vähemmästäki!
En kuule nyt saa tähän hätään mitään selitystä sille asialle, että miksi sen yhden käsikirjoituksen nimeksi on tuo Topcat laitettu, mutta palataan asiaan jos tulis vastaan. Koitan kattella.
Re: Re: Re: Re: Re:
Tutkija havahtui: Suomalaisten kirkkosuhde onkin hämmästyttävän kiinteä#27167: - Re: Re: Re: Re:
Sieltä "kahdestakymmenestäneljästä" löytyi myös tällainen toivorikas artikkeli: Brittiläinen uskontososiologi ihmetteli Kirkon Tutkimuslaitoksen lukuja Suomalaisten kirkkosuhteesta:
"Davie toisti ihmetellen luettelemiani keskeisiä tunnuslukuja kirkon jäsenyydestä, kasteista, häistä ja kirkollisista hautajaisista ja parahti: ”I think that is extraordinary!” (minun mielestäni tuo on poikkeuksellista!). Hän hämmästeli nimenomaan lukujen paljastamaa suomalaisten kirkkosuhteen kiinteyttä, huolimatta alhaisesta osallistumistasosta", Ketola kirjoittaa.
Davien mukaan luterilaisen kirkon laskevat käyrät Suomessa ovat pelkästään odotuksen mukaista kaikkialla, missä on pitkään vallinnut tietyn kirkon valtiollinen erityisasema, kuten on laita useimmissa Euroopan maissa. Sen sijaan Suomen luterilainen kirkko on säilyttänyt asemansa poikkeuksellisen hyvin.
"Se, mikä Davien mukaan vaatii selitystä, on Suomessa tapahtuneen kehityksen hitaus, toisin sanoen suomalaisten yhä edelleen jatkuva poikkeuksellisen korkea tuki ja luottamus omaa kirkkoaan kohtaan. Hämmästyttävän suuri osa niistä, jotka eivät edes etäisesti usko kirkon tunnustuksen mukaisesti, haluaa silti verorahoillaan tukea kirkon toimintaa", Ketola
kirjoittaa.
Re: desantti Johan Bäckman - rock
#27168: - desantti Johan Bäckman - rock
Antakaa nyt desantti Bäckmanille jokin laitospaikka. Kiireellisyysjärjestyksessä tuo olisi etusijalla.
Re: Re: Re: Re: Re: Re:
No voi! Dinosaurukset eli ihmisten kanssa ja aurinko kiertää maata!
Re: Re: Re: Re: Re: Re:
No oletko ikinä kuulut 848:sta? Sieltä löytyy!
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
#27173: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Ai niin..unohdin Frankiltäkin löytyy mielenkiintoista juttua!!
| This discussion has been closed. |
Re: Re: Re: Ilomantsi, Ilomantsi
#27104: - Re: Re: Ilomantsi se on
Hieno homma, että korjasit kysymykseen ja vastaukseeni jääneen virheen. Puurot ja vellit tosiaan menivät sekaisin. Tuo Kypros vei huomion. Olin aikaisemmin kuvitellut, että Ilomantsi olisi EU:n itäisin kunta vaan ei sitten ollutkaan. Olen mielestäni pärjännyt mukavasti tietotekniikan kanssa mutta siitä voisi olla montaa mieltä. Wikipediasta löysin vastatessani englannista suomennetun version, jossa sanottiin: Itäisin piste Suomen ja Manner osa Euroopan unionin sijaitsee Ilomantsissa lähellä kylän Hattuvaaran. Tämähän mongerrus harmitti ja sana unionin jäi vaille huomiota tuossa. Onhan siellä wikipediassa myös tämä: Ilomantsi on Suomen ja Euroopan unionin manneralueen itäisin kunta. Kiireessä kun vastaa, kyllä ihmettelinkin silloin, että mikä kumma tässä mättää. Niin, että terveisin täältä Itä-Suomesta sinnekin, ei kuitenkaan Ilomantsista. Lykkyä tykö.