Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Ota yhteyttä adressin tekijään
Löysinpä erinomaisen hyvän tapauskertomuksen, Hollywoodin rajun punkkaritytön, jolle tyttö-
rakastettu oli kaikki, = jolle tuo tyttö oli myös jumala. Tässä kertomuksessa ei ole hyysääviä ihmisiä, on vain
vaarallisille teille joutunut nuori nainen, joka oli polttanut siltansa kotiin.
http://www.youtube.com/watch?v=S77HDqiUQ4E
Sielusi on janoinen!
i made resevation for 2 days
Päivän Sana
Minä etsin Herraa, ja hän vastasi minulle, hän vapahti minut kaikista peljätyksistäni.
Ps. 34:4 (KR33/38)
http://raamattu.uskonkirjat.net/daily.html
Päivän tilasto: kirkosta eroamiset
Re:
Mitäs veikolle näin tiistakipäivänä kuuluu? Mitäs kuuluu muillekki?
"Takuulla, sano Tampereen likka, ja taas valehteli."
Tykkään tämän kotikaupunkini sanonnan tyylistä
vaikka sisältö onkin vähän niin ja näin.
Kun valtakuntaa ei voi muuttaa, on vaihdettava valtakuntaa! Your Kingdom come!
Your will be done. Tulkoon sinun valtakuntasi, tapahtukoon sinun tahtosi.
Mikä tämä tämmönen lautakunta, valiokunta vai mikä kuppikunta on?
Muistan kotona ennen vanhaan oli hyvin niukasti mitään tavaroita. Mutta isällä oli tuollainen tummanvihreä reittäjä, josta tuli mukavaa pyöreää paperisilppua, vaikkeihan silloin ollut mitään ylimääräistä paperimäärää, jota olisi huvin vuoksi reitetty. Ja sitten taisi olla joku tienhoitokunnan kansio.
Eipä ollut silloin juuri koskaan puhetta sen enempää, mikä tienhoitokunta on, mutta eiköhän se aikoinaan ollut perustettu siinä vaiheessa, kun tie rakennettiin. Sen jälkeen tienhoitokunnan eli naapuruston yhteisillä päätöksillä ja varoilla pidettiin tietä kunnossa esim lanaamalla. Ja ajoittain kulkijoitten harmiksi soraamalla, vaikka muistaisin, että kotitiellä oli vain ihana vilpoinen savimaan pinta ajoraiteissa, ja keskellä kasvoi sitä pehmoista matalakasvuista, mitähän olikaan, sekä piharatamoita. Saattaapa täällä moni tuntea jalkapohjissaan sen suloisesti vastaanottavan pehmeyden.
Johanneksen evankeliumista kuvataan tuota Jeesuksen vastaavaa "yhteishoitotahoa, ja päätäntäelintä."
"Minun kuninkuuteni ei ole tästä maailmasta" - sanoi Hän.
Valtakunta oli myyty toiselle. - No kuka tällaisen hulluuden on mennyt tekemään? Että Luoja ei ole kotona itse luomassaan maailmassa?
Ihminen sai valita Eedenissä, - sai valita silloin vielä puhtain paperein, sitomattomalla tahdolla. Mutta väärin tuli valituksi.
Uudella omistajalla oli ketunhäntänsä kainalossa, ja jotain, mikä tuli kaupanpäällisinä uuden valtakunnan osallisuudesta, - kuolema.
Huh. Mitä aseita poloisella , kuoleman alaisella ihmiskunnalla on tuota vääryyden, petoksen ja puijauksen valtakunnan omistajaa vastaan?
Jokainen, joka on totuudesta kuulee minun ääneni! - Merkillinen ase, totuuden vyö.
Tästä tunnetaan Jeesuksen valtakunta,
- totuudesta,
Totuudesta salatuimpaan saakka.
Sitä asetta ei sielunvihollinen kestä,
vaan voimattomana väistyy
takavasemmalle.
Siksi jos tahtoo tulla kosketuksiin parantavan rakkauden kanssa,
on valittava ne tiet, jotka johtavat perille. Maailma on täynnä
kompromissin tehneiden umpikujia, pussinperiä ja sameita lähteitä, joista
juoda ei voi.
Yhtä tietä pääsee aina perille:
sitä, mitä vanhat kutsuivat polvitieksi:
"Pese puhtaaksi, anna anteeksi!"
Löytyy lähde hyvä, selkeä ja syvä,
lähde autuuden, avoin salainen.
Pese itses siinä, Puhtaaks tulet sinä!
Jeesuksen se on , veri verraton.
Niinkuin ryövärille, niin se syntisille
Rauhan rintaan tuo, Taivaan lahjaks suo.
(Vähän uutta ja paljon vanhaa v.48 -Siikkaria, eli Siionin Kannelta)
Re: Re:
Re: Re: Re:
Kiitos, jouduin omankin sydämeni kanssa kyselemään, onkos täällä kaikki ok. kun ei oikein ole iloa ja
kirjoitin tuon tietäen, että se on ainoa tie. Tässä se on, ei voi kirjoittaa tai puhua ohi sen, mitä itse on elänyt.
On semmonen syvä murhe ollut sydämen päällä pitkään rakkaan
ihmisen niin kovasta ajasta, että tuo taistelu tuppaa välillä viemään melkein ojaan.
Kuitenkin samanaikaisesti sana elää joka lauseessaan aivan valtavasti, ja tunnen Herran Jeesuksen lohduttavan mielenlaadun olevan läsnä.
Mutta tunnen niin omakseni nuo psalmin sanat: "kyyneleeni ovat ruokani päivin ja öin", kunnes Hän vastaa tavalla tai toisella, jos vastaa. - Ei ole kuitenkaan ketään muuta, josta saisi edes pientä pisaraa sitä ihanuutta, jota hänessä on.
Re: Päivän tilasto: kirkosta eroamiset
#30480: - Päivän tilasto: kirkosta eroamiset
Maailman laajuisesti kristittyjen määrä kasvaa maailmassa koko ajan. Kiinassa esimerkiksi viimeisen 20 vuoden aikana kristittyjen määrä on kasvanut yli 200 000 000 lla. Samoin Brasilisiassa, muslimimaissa ja intiassa miljoonilla. Luterilaisista kirkoista eniten kasvaa Afrikassa viimeisen 10 vuoden aikana.
Tämä taulukon laatija on todella hakoteillä siitä että tällä olisi jotain vaikutusta kristittyjen tahtoon toimia Raamatun Sanan mukaisesti. Ei ole eikä tule olemaan. Tämä kertoo vain sen että miten ei kristillisesti Suomessa yritetään vaikuttaa päättäjiin eroamalla kirkosta ja tulemalla taas takaisin. Homojen mieli on kuin tuuliviiri. Siinä on kristillisyys kaukana.
Re: Re: Päivän tilasto: kirkosta eroamiset
#30484: ei homoliittoja eikä lapsia homoille - Re: Päivän tilasto: kirkosta eroamiset
Kylläpä on erikoista väittää, että kaikki uskontokuntiin kuulumattomat Suomen kansalaiset olisivat homoseksuaaleja ja että kaikki evlut kirkon jäsenet olisivat heteroseksuaaleja.
Hassua tuollainen pippeliteologia.
Re: Re: Päivän tilasto: kirkosta eroamiset
#30484: ei homoliittoja eikä lapsia homoille - Re: Päivän tilasto: kirkosta eroamiset
Ei Suomessa kukaan kirkkoon pakota kuulumaan ,joten erotahan saa jo siltä tuntuu.Kirkko ja valtio pitäisi jo kaikkialla maailmassa erottaa toisistaan . Se on historian varrella osoittautunut huonoksi liitoksi..Uskonkysymykset ja suhteensa tuonpuoleiseen on jokaisen viime kädessä kuitenkin ratkaistava itse, sillä yksin täältä lähdetään ( vaikka sitten jossain ryhmäbussissa, veneessä tai autossa yht´aikaa kuoltaisiinkin) Voihan olla ,että jonkun mielestä kaikki alkaa tyhjästä ja myös päättyy tyhjään.
Suotakoon tämä ajattelu hänelle kaikin mokomin-todennäköisesti se kuitenkin sitten vähän vanhempana muuttuu,mutta ei sille mitään muuttumisen pakkoa tarvita ulkopuolelta asettaa. Se vain muuttuu jos on muuttuakseen. Elämän varrella on jokaisella aikaa miettiä...Mitä pidemmälle elämä jatkuu , sitä enemmän alkaa useimmilla olla tarvetta miettiä näitä asioita. Nuorena taas tällaisilla asioilla ei monikaan päätään vaivaa,silloin vain eletään ja aika kuluu kuin siivillä.lOikeastaanhan näin kuuluu ollakin.Niin vanhakin varmasti ajattelisi jos muuttuisi jälleen nuoreksi.Sellaista elämä on.Ilman yksilöä itseään ei maailman kokemusta ole...
PIPPELITEOLOGIA
Re: Re: Re: Suomeksi persulle
#30463: - Re: Re: Suomeksi persulle
Pitser oli kyllä aikamoinen persu provo, mutta ainaski kalamies,vaikka kala välillä juuttuikin. Tuskin osasi edes lukee, jos ei oo kotsi homokaupungista... hahahahaa kyl ma nauran.... kyll mä olen paljon viisaampi, ku räksytän ihan varmuuden vuoksi ihan kaikelle mikä liikkuu, vaikka en mittään ymmärräkäkään. Mä vain niin vihaan kaikkia, senkin persu trolli provot. Kaikenlisäksi tuota pitseriä ei ole edes mainittu Suomen perustuslaissa, hahahahaa.
Re: Sairasta
Totuus taisi vahingossa lipsahtaa, käyttäisin kyllä sairas sanan sijaan "vanki" sanaa.
Tällaista pidät siis aivan terveenä?????
Lääketieteen tohtori
#30426 Hoitotoimenpide
03.03.2014 17:14
Vastaus: rekyylin voiman
#30430 Hulluna hyvä olla
03.03.2014 17:20| Kollaa kestää |
AATU TAIVAASTA03.03.2014 17:26Kaasua, kaasua ja saippuaa, sillä hiljenee.
|
ManneEMÄNSÄNUSSIJOITA03.03.2014 18:58Mie oon puukolla lahannu näitä, vuoa Huldra ki sano, jotta hameen alle pierua haisteloo, siellä järki selkenee, mut mie vähä epäile, eihän mustalaane varastele, vuan laihnaa vaan. Meitin porukoissa nämä tuntee steinless steelin kylkien välissä.
|
Re: Re:
Veikko tässä, hei! Niin mennee, ko märkä pallaa.
No ei vainenkaa, noista ilmoista tuo oli kommentiksi. Taisi talven selkä taittua varhain.....Seurasin Putinin tiedotustilaisuutta, no tiedät kyllä mistä aiheesta. Siinä yksi 'aihe' pitää mielessä ja yksi tämä kotikutoinen.
Luettuani kirjoituksesi, tuli mieleen, että aina on kaksi vaihtoehtoa valita (oli mielessä jo nuorena), joskus menee syteen, joskus saveen. Eikä niistä omista valinnoista voi syyttää kuin itseään.
T. Ef.6:10-18 sanoin, itse kullekin säädylle!
Re: Tällaista pidät siis aivan terveenä?????
#30490: - Tällaista pidät siis aivan terveenä?????
"Kun on lusikalla annettu ,niin ei voi kauhalla vaatia"
Re: Haukionkala
Haukionkalahaukionkalahaukionkalahaukionkiikala haukionkalahaukionka... jne.
Is:n nettikyselystä yleisesti
Etenkin viimeinen lause.
Kun kyselyyn oli tullut valtavat 100 000 vastausta vain kuudessa tunnissa, Nato-jäsenyyden kannattajiksi ilmoittautui 47 prosenttia vastaajista. Vastustajiksi ilmoittautui 53 prosenttia vastaajista.
Kannatus on huomattavan suurta. Ylen viime kesäkuussa julkaisemassa, Taloustutkimuksen toteuttamassa mielipidetiedustelussa vain 29 prosenttia vastaajista kannatti sotilaallista liittoutumista.
Vastustajia Ylen tutkimuksessa oli suurin piirtein saman verran kuin Ilta-Sanomien kyselyssä, 52 prosenttia. Tuolloin 18 prosenttia ei osannut sanoa kantaansa. Ilta-Sanomien verkkokyselyssä tällaista vastausvaihtoehtoa ei ollut, eikä nettikyselyä muutenkaan voi suoraan rinnastaa Ylen tutkimukseen.
Jos Ilta-Sanomien kyselystä kuitenkin halutaan tehdä tulkintoja, voidaan todeta, että ne, jotka aikaisemmin ovat empineet Nato-kannassaan, kääntyvät jäsenyyden kannalle, kun vastausvaihtoehtoja annetaan vain kaksi.
Vaikka IS:n kyselyn vastaajien määrä on jättimäisen suuri, kyseessä ei ole tieteellinen tutkimus.
Re: Is:n nettikyselystä yleisesti ei homoille 75%
#30495: - Is:n nettikyselystä yleisesti
homojen kieron luonteen vuoksi emme voi hyväksyä tulosten väärää tulkintaa, vaan pysymme IS selkeän tuloksen kannalla. Eli 75% ihmisistä eivät hyväksy homoliittoja eivätkä lasten adoptiota homoille.
Ei kaikki kyselyt tarvitse olla homotieteellä tutkittua ja sotkettua, koska silloin totuus häviää.
Re: Re: Is:n nettikyselystä yleisesti ei homoille 75%
#30496: ei homoliittoja 75 % - Re: Is:n nettikyselystä yleisesti ei homoille 75%
Väität siis että Taloustutkimuksen kaikki gallupit ovat homotieteellä (ilmeisesti persun käyttämä sana tutkimuksesta) tutkittua ja sotkettua?
Re: Re: Re:
Heps kukkuu, nyt tulla on titten uut nimi: VEIKKO, muistakaa ny kaikki, ettei ennää saa sannoo Veryxylix alkuunkaa,
vaan Veksiks! Se on kunnon Suamen kiält!
Olipas somasti sanottu: " joskus menee syteen, joskus saveen." - näin se on nähtävä. t. näkyleipä P
Tuli silloin ennen tuon konneenintukkeutumista luvattua jatko-osaa siitä Massachuettin meiningistä, onkos jollakin siihen tarvetta. Jos ei oo, nin en kirjottele. Paitti ihan pelkkä tiivistys ranskalaisin viivoin ?
Re: Re: Re: Is:n nettikyselystä yleisesti ei homoille 75%
#30497: - Re: Re: Is:n nettikyselystä yleisesti ei homoille 75%
Joo onha se nähtävissä selkeesti että aivan päinvastainen tulos tuli IS kyselyssä kuin mitä homojen omissa tutkimuksissa on tullut esille.
Tuonhan ymmärtää viisaampiki persu.
Näkyleipä
Nimimerkistäsi:
Näkyleipäpöydällä oli kaksitoista kakkua (leipää) kahdessa pinossa, jotka olivat pyhiä. Israelin seurakunta vanhan liiton aikana koostui Israelin kahdestatoista sukukunnasta. Näkyleivät kuvaavat Israelin sukukuntia ja Uudessa Liitossa kaikkia Jeesuksen (Jeshuan) opetuslapsia. Näkyleipäpöydän päällä olevat leivät sekä niiden päällä olleet kultaiset astiat kuvaavat seurakuntaa, jota Herra Jeesus kannattaa armossaan.
Kehatilaisten oli valmistettava jokaisena sapattina tuoreet leivät ja laitettava ne näkyleipäpöydälle, jonka oli oltava täysin puhdas. Tämä kuvaa sitä kuinka Jeesuksen opetuslasten tulee elää jatkuvasti Pyhän Hengen uudistuksessa, jonka kautta Jumala kasvattaa ja muuttaa heitä elämään syvällisempää uskon elämää Jumalan armosta. Kuten tuoreet leivät piti vaihtaa jokaisena sapattina puhtaalle pöydälle, niin samoin tulee Jeesuksen opetuslapsen elää Hengen pyhityksessä ja puhtaudessa Jumalan sanan opetuksen mukaisesti. Pyhät näkyleivät olivat siis vertauskuvaa siitä, että Jumalan seurakunta on pyhä, koska pyhä Jumala pyhittää kansansa.
Näkyleipäpöytä kuvaa Jeesus Messiasta, joka antaa ravinnon (hengellinen sekä maallinen) Jumalan seurakunnalle (myös Israelin sukukunnille päivien lopulla, jolloin koko luonnollinen Israel pelastuu). Sillä Jeesus on se elämän leipä, joka on tullut alas taivaasta. Jos joku syö tätä leipää, hän elää iankaikkisesti. Leivän syöminen tarkoittaa uskon osallisuutta Jeesukseen Kristukseen Jumalan armosta.
T.Veikko
| This discussion has been closed. |
Menkää kysymään Vladimir Putinilta, saatte kaiken tiedon ja vähän muutakin