Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Ota yhteyttä adressin tekijään
Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
#36124: - Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
Tuo lista syntyi pääosin varmaan Massashucettin pohjalta, ja vähän muunkin englantia puhuvan maan tilanteesta, eikä siinä kyllä ole asiat edes tärkeysjärjestyksessä, ja se on hyvin puutteellinen, mutta osa siitä on kiteytynyt kyllä, ja näyttää olevan samaa ylirajojen.
Itseasiasssa listan tärkeimmät asiat ovat sen häntäpäässä.
Pohjoismaiset yhteiskunnat, etenkin tästä länteenpäin ovat tietysti maailman maallistuneimpia, ja "arvotyhjiöisempiä"- sallittakoon sanahirviö.
Eiköhän tuo sosiaalitanttojen Sverige, ole tässä huippua. (Pikkusen asenteellisuutta joukossa, mutta eipä paljon mene todellisuudesta ohi, voi olla että jää jälkeenkin "kehityksestä" = rappeutumisesta.)
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
#36128: - Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
Niin että verraten aikaisempiin valtionpäämiehiin, heillä oli useilla, ei kaikilla, oma henkilökohtainen usko ja luottamus, josta saattoivat jakaa vaikeana hetkenä. Usko on nimittäin sanojensa mittainen, siitä ei puhua enempää kuin omistaa.
Kyllähän esim Suomen sota-ajan presidentit ovat olleet syvällä tavalla Jumalaan luottavia monet, ja tämä on heidän askelissaan kaikunut, vaikkei aina sanallisestikaan ole ilmaistu, mutta jo Jumalaa kunnioittavassa asenteessa on hiven lohdutusta.
No eihän Norjan pääministeri sitä yhtäkkiä hyllyltä voi otttaa mitä ei ole. Se on luonnollista.
Tiukassa se oli Suomessakin. Esim. Eshtonian aikana. Piispa Huovinen se muiden mukana kyseli, missä Jumala oli? Sensijaan olisin tahtonut kuullla Viron Hengen miesten rohkaisua siinä hetkessä. He ovat koko elämänsä olleet kovilla valtion suhteen, ja sen kuulee ja näkee noissa nöyrissä Jumalan palvelijoissa nöyränä, mutta sitkeänä rakkautena.
Kun piispa Wikström airueineen laski mereen seppeleitä/ruusuja Eshtonian uppomiskohdalle, hän tai
joku muu luki raamatusta:
...Vaikka minä tuonelaan vuoteeni tekisin,
sielläkin sinä olet!
Ja, virtenä veisattiin, mikä on enemmänkin kuin laulua, paremminkin rukousta)
tähän tapaan:
"Elämä on meri,
meri kauhistaa,
kun se aaltopäinä,
kiehuu, raivoaa!
...kaipaa jatkoa!
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
#36127: - Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
Et siis osaa kertoa konkreettisia muutoksia ja lukuja edes naapurimaastamme Ruotsista, vaan toistelet jenkkihihhuleiden propagandaa.
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Sairaudet voitetaan lääkkeillä
Hyvä ,toki , jos niin on ja onneksi olkoon vain suhteellenne,mutta lääkkeeksi kenellekään Aids-potilaalle teidän onnellisesta parisuhteestanne (olipa se sitten vaikka yhtä auvoa aamusta iltaan)ei taatusti ole ja hullua sitä sellaiseksi on täälläkään ehdottaa.AIDS-potilaan asemaa ei helpota vähääkään se,että että hänen tautinsa leimataan "homohiviksi"-niin kuin täällä päivittäin eräiden ahkerien kirjoittajien toimesta tehdään.
Myöskään se miten ´tasa-arvoinen ´ tai (´ei-tasa-arvoinen´ )puolisojen keskinäinen suhde on liitossaan,ei oikeastaan ole edes koko aiheessa-tätä keskustelua ajatellen.
Emmehän me täällä ole keskustelemassa siitä miten taloustyöt jaetaan, tai siitä kumpi jossain tietyssä suhteessa enemmän käskee ja kumpi enimmäkseen vain tottelee tms. Nämä ovat vain ja ainoastaan (niin kauan kuin mitään lakia ei rikota) aivan puolisojen keskenään keskusteltavia ja päätettäviä asioita , jotka eivät yhtään kuulu ulkopuolisille (...eivätkä kyllä välttämättä yhtään ulkopuolisia kiinnostakaan )
.Parisuhdekeskusteluja toki käydään monellakin palstalla ja siellä voi kyllä avautua liittonsa ongelmakysymyksistä, mutta tänne jossa keskustelemme nyt siitä saavatko myös homot liitolleen avioliiton statuksen niinkuin jo kaikissa muissa pohjoismaissa ovat saaneet,on turha tuoda mitään omia parisuhdejuttujaan.Puhukaa ne mielummin vain puolisonne kanssa, kuin että tuotte niitä tänne.Selvittäkää siis ne omat asianne keskenänne ja sillä siisti.
Älkääkä nyt, hyvät ihmiset, yrittäkökään väittää etteikö olisi olemassa onnettomiakin avioliittoja-paljon enemmänhän me niistä saamme lukea ,kuin niistä ´onnellisista´avioliitoista joissa kaikki sujuu aina ´niin kuin Strömsössä´ja aina kuin laulaen rakkauden siivittäminä ´yhteistä lemmenduettoa´...
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
#36131: - Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
Eshtonian
Mikä tämä "Eshtonia" oikein on?
Re: Sairaudet voitetaan lääkkeillä
#36134: res.matr. - Sairaudet voitetaan lääkkeillä
Tämä kirjoitukseni on vastaus # 36105:lle. Unohtui mainita sen yhteydessä.
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
#36132: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
Pohjoismaiden tilanteeseen vois paneutua kyllä, miten se suhteutuu näihin. "Hen" - sukupuoleton kasvatus tietysti kertoo pahasta vinksahtamisesta asiassa, muttei kylläkään koske koko Ruottia!
Koulutuksessahan oli myös paljon päiväkotitasolta asti, ja täälläkin niistä väänsitte.
No, millaisena koet Ruotsalaisen keskusteluilmaston, voidaanko siellä lausua ääneen kaikenlaisia vai vaan yhdenlaisia
mielipiteitä?
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
#36137: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
No, se oli suuri virolais-ruotsalais-suomalainen laivaturma Itämerellä syksyllä ...hetkinen mahtooko joku muistaa. Se oli ennen vuosituhannen vaihdetta , oisko ollut 1997? Yli 800 ihmistä menehtyi.
Oli 1994.
Oliskohan tuo h jäänyt enklannin eshtonishment-sanasta. Muisti ollut hiukan oma-alotteinen.
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
#36142: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
Matkustaja-autolautta M/S ESTONIAN uppoaminen tapahtui 28. syyskuuta 1994 kello 1.50.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Estonian_uppoaminen
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
#36143: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
Onhan se rajua puuttumista lasten kasvuun, että sukupuoli mystifioidaan joksikin, jolle ei ole lapsen mystisessä mielessä
mitään realistista selitystä. Se menee niinsanotusti yli hilseen. Ja taitaa nousta paremminkin joidenkin aikuisten omista probleemeista tällä alueella.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
#36140: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
Pohjoismaiden tilanteeseen vois paneutua kyllä
Niin, jospa saisit nyt annettua niitä tarkkoja faktoja siitä, kuinka Ruotsissa tasa-arvoinen avioliittolaki on "kääntänyt yhteiskunnan kumolleen".
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
#36146: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
http://evl.fi/Virsikirja.nsf/9ad7eb11ddd5ed45c2256dc300524ade/1679ae9a10d2ca92c2...
| 1. Elämä on meri, meri kauhistaa, kun se vaahtopäinä kiehuu, raivoaa. Mistä turvan löytää mieli levoton? Kuka auttaa voisi, yö kun synkkä on? 2. Isä, sinuun katson tuskan tulessa. Sinä tahdot aina kantaa minua. Sinulle saa huutaa henki rauhaton. Löydän lohdutuksen, yö kun läsnä on. |
3. Murheen musta laakso silloin valkenee. Askeleita ottaa arka rohkenee. Kanssasi en pelkää, Isä, yötäkään. Kanssasi voin käydä tuskan pimeään. 4. Siunaa elämääni, siunaa työtäni. Auta, että tunnen läsnäolosi. Anna lampun loistaa, mieli tyynnytä. Isä, öin ja päivin pidät kädestä. |
Georg Kiviste 1934. Suom. Anna-Maija Raittila 1984. Virsikirjaan 1986.
|
This comment has been removed by the site administration.
Reason for the removal: spam
| This discussion has been closed. |
Re: Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
#36118: - Re: Re: Homo avioliittoja ei tarvita
Sinähän se voit kertoo Ruotsista!
Vaikka näkökulma on senverran erilainen, että tarinakin olisi.
Mutta hyvä olisi, jos Pohjoismaissa olisi toimittu toisin. että yhteiskunnan keskusteluilmapiiri säilyisi vapaana.
Miten vaan tuntuu, että niinkuin Norjakin, Pohjoismaat ovat aika kattavasti vetäneet päälleen tuon relativismin kaiken harmaaksitekevän viitan, siis, ettei ole hyvää eikä pahaa, ei oikeaa eikä väärää.
Ei saa reagoida mihinkään suuntaan,
ja suvaitsevaisuus arvo-normeja ohittavaan todellisuuteen on pyhä lehmä, jonka edessä kaikkien on kumarruttava syvään. Jostain syystä, oikein keulakuvaksi tällaiselle aatemaailmalle kiteytyy mielessäni Norjan pääministeri ........ joka ei, kun nyt ei saa, voinut lohduttaa kansaansa Breivik-tragediassa yhtään millään syvemmällä sanomalla. Ei mitään mihin tarttua. Se on äärettömän tyhjää. Vain ihminen, ja hänen suppeat mahdollisuutensa.
Mikä tomusta on syntynyt on tomu!
No nyt menin yli aiheen, mutta tämähän siellä pohjalla piilee.