Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Ota yhteyttä adressin tekijään
Re: Matilda
ihmistä tulee rakastaa,mutta ei hyväksyä tekoja jotka ihminen tekee. Esim homoilua ei tule hyväksyä, koska Se on luonnotonta ja ei ole tervettä toimintaa. Samoin jos hetero pettää toista sekään ei ole oikein. Tekoja ei tule hyväksyä, ihminen on aina rakastettu.
Sanan mukaan homous ja lesbous ovat Jumalan silmissä kauhistus, koska hän ei ole tarkoittanut mies mies eikä nainen nainen liittoja. Se on vastoin tervettä kasvua.
Re: Re: Re: Re: Järki elää
#4598: Yep - Re: Re: Re: Järki elää
Miksi tätä avioliiton "muinaista" aikojen alussa suunniteltua määritelmää ei toteuteta edes Raamatussa?
Kyllä nelikulmaisen palikan saa pyöreään reikään jos reikä on tarpeeksi iso, ja jos ei ole, sitä voi laajentaa. Ei niitä leikkikaluja mistään muokkaukseen soveltumattomasta materiaalista ole tehty.
Re: Matilda
"Minusta on järkyttävää lukea tekstiä täällä, jossa tuomitaan. Kristyksi itseään kutsuvat lankeavat alatyyliseen kielenkäyttöön ja tuomion moukari lyö."
Raamatulla hutkiminen on täysin tavallista fundamentaliskristittyjen käytöstä. Aina ollut.
"Minä ajattelen, että Jumala rakastaa kaikkia ihmisiä homoja ja heteroja. Hän haluaa rakastaa kaikki luomansa omakseen. On ero homoseksuaalisella taipumuksella ja homouden harjoittamisella. Kyllä heterotkin käyttävät seksuaalisuuden lahjaa elämä tuhoavasti ja tekevät syntiä tällä alueella, ei siinä ole eroa."
Minäkin hyväksyn kristityt ihmisinä. En vain voin sietää heidän hihhulointiaan.
"Tunne homoseksuaaleja jotka ovat löytäneet toisenlaisen identiteettin. Olen oppinut paljon ex-homoilta ihmisen tunne-elämästä ja haavoista, joita matkan varrella on tullut.
Jumala on ihmeitä tekevä Jumala. Kaikilla on toivoa. Jos Hän ei taipumusta muuttaisikaan, Hän voi antaa mielekkään elämän ja tehtävän."
Tämä on mm. Päivi Räsäsen käyttämä kikka, josta hän sai maksaa kovan hinnan. Tunnet kaiketi myös ex-ex-homoja? Tosiasiassa nämä sinun "ex-homosi" ovat biseksuaaleja, jotka ovat hurahtaneet uskoon ja päättäneet ryhtyä suhteeseen vastakkaisen sukupuolen kanssa.
Miksi passiivimuoto? Kuka suunnitteli?
Re: Re: Matilda
Homous on luonnollista. Muissakin eläinlajeissa kuin ihmisissä homoillaan. Sen sijaan, jos väittäisit että avioliitto on luonnotonta niin voisit saada aikaan ihan oikean argumentinkin.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
#4597: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
tämä linkki menee eduskuntaan jokaiselle kansanedustajalle tiedoksi päätöstä varten.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
#4607: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
ei varmasti mene ja jos meneekin, sille vain nauretaan.
Juuri niin. Siksi en hyväksy fundamentalistikristittyjen sekaantumista maalliseen lainsäädäntöön.
"Esim homoilua ei tule hyväksyä, koska Se on luonnotonta ja ei ole tervettä toimintaa."
Luonnollisuusargumentin heikkous: Homoseksuaalista käyttäytymistä on havaittu noin 1500 eläinlajilla, joista 500:lla se on tieteellisesti hyvin dokumentoitua. Todennäköisesti homoutta esiintyy moninkertaisella määrällä lajeja, eihän ihminen edes tunne kaikkia maailman eläinlajeja, saati että olisi ehtinyt havainnoida kaikkien tunnettujen lajien käyttäytymistä kovin yksityiskohtaisesti.
"Sanan mukaan homous ja lesbous ovat Jumalan silmissä kauhistus, koska hän ei ole tarkoittanut mies mies eikä nainen nainen liittoja. Se on vastoin tervettä kasvua."
Tuo ei vaikuta Suomen lainsäädäntöön millään tavalla. Mitä mahtaa olla "terve kasvu"?
Re: Re: Re: Matilda
#4606: tero p. - Re: Re: Matilda
Anteeksi, että tungen keskusteluunne, mutta riippumatta siitä onko avioliitto luonnollinen vai ei se on tarpeellinen kun jälkeläiset kehittyvät noin kahdessakymmenessä vuodessa.
Re: Re: Re: Matilda
#4606: tero p. - Re: Re: Matilda
Homous on niin luonnotonta kuin vain voi olla. Ajattele siitä lähti aidsi ja hiv hommelit.
Avioliitto on ollut naisen ja miehen välinen liitto alusta asti. Sen voit tarkistaa Raamatusta, historian kirjoista, jokaisessa maassa on naisen ja miehen välillä ollut ja tulee olemaan avioliitto. ET varmaan ole päässyt vielä kenenkään häihin kun kirjoittelet noin.
Re: Re: Re: Re: Matilda
#4610: Timppa - Re: Re: Re: Matilda
Sano se niille 200000 vuoden aikana eläneelle homo sapiensille jotka eivät avioliitosta olleet kuulleetkaan.
Re: Re: Re: Re: Matilda
Re: Re: Re: Re: Matilda
Nyky-ymmärryksen mukaan hiv tuli apinoista. Väitätkö että simpanssit ovat luonnottomia?
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
#4601: - Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
"Mikä tämä "homoliitto" oikein on?"
Jos et tiedä, niin vaikkapa tuolta löytyy määritelmä: http://www.suomisanakirja.fi/homoliitto
Re: Re: Re: Re: Re: Matilda
#4612: tero p. - Re: Re: Re: Re: Matilda
Kyseessähän on järjestely suvun jatkamiseksi ja sen nimi on voinut vaihtua moneen kertaan, mutta merkityssisältö ei.
Re:
no minkä takia Kaliforniassa peruivat koko homo ja lesboliitto lait. No sen takia kun kehitys lähti menemään esim lasten kohdalla epäterveeseen suuntaan. Pitää katsoa muidenkin maiden hölmöilyjä ja oppia niistä ei kaikki mennä samaan ongelmaan. Homous ja lesbous aiheuttavat suuria sosiaalisia ongelmia kun lailla yritetään tehdä luonnottomasta luonnollista. Valitettavasti Se temppu ei onnistu, koska niitä ihminen ei voi muuttaa lailla.
Re: Re: Re: Re: Re: Matilda
#4614: tero p. - Re: Re: Re: Re: Matilda
ja väittäisin, että hiv levisi kyllä vain ja ainoastaan eläimiinsekaantujien takia, ei homojen.
Re:
nyt päästään jo siihen, että ihminen on ylempänä kuin eläimet? väitätkö ettei ihminen ole nisäkäs ja ihmisapina?
Re: Re:
Kalifornian tapaus johtuu USA:n kummallisesta oikeuskäytännöstä kansanäänestyksineen ja valituksineen. Ei mistään muusta. Sitä paitsi avioliitto avataan uudelleen samansukupuolisille pareille myös Kaliforniassa.
Re:
#4619: - Tero P:lle Kyllä ihmisen ja simpanssin välinen liitto on luonnoton. Samoin simpanssi on vain eläin. Simpanssin ja ihmisen yhteydestä ei tule mitään luonnollista.
Surkea argumentointivirhe: Olkinukke.
Re: Re: Re: Re: Re: Matilda
#4614: tero p. - Re: Re: Re: Re: Matilda
no kukahan Se kävi sitä apinaa pukkimassa. Homopa tietysti. Ei hiv ilman kautta hyppää, vaan kiimoissaan oleva homo kävi harjoittamassa haureutta eläimen kanssa. Jos ette ymmärrä niin ei voi mitään.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Matilda
#4616: Timppa - Re: Re: Re: Re: Re: Matilda
Kerropas sitten koska ihminen alkoi puhua ja siten loi sanat ja niiden merkitysisällöt? Epäilen vahvasti että ainakin puolet ihmiskunnan historiasta ihmisillä ei ollut tällaisia sanoja avioliitolle tai yhtään mitään muutakaan kielellistä kommunikaatiota. Tietysti, todisteitahan tästä ei ainakaan vielä ole, mutta uskoisin ettei ole kovinkaan villi arvaus että ihminen on nykymuodossaan (saati sitten sen esi-isien muodossa) tullut pääosan historiastaan toimeen ihan kokonaan ilman mitään avioliittoja tai sen kaltaisia merkityssisältöjä.
Re: Re: Re:
olipa homomainen selitys asialle, joka on aika kiusallinen homoja ajatellen.
| This discussion has been closed. |
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
#4588: - Re: Re: Re: Re: Re: Re:tuleehan se heterollakin että onko naimisissa, avo, eronnu, erillään jne. Homoillako ei saa näkyä homo. No jo on sairasta jos pitää pelätä omia suuntautuneisuutta tai päätöstä olla homoliitossa.
Mikä tämä "homoliitto" oikein on?