Adressit.com

Café Tin Tin Tangon terassin puolesta

Ota yhteyttä adressin tekijään

Vieras#1 Sep 26, 2013, 10:49
Pitää allekirjoittaa vaikka en enää helsinkiläinen olekaan. Asuin kuitenkin kulmilla lähes vuosikymmenen, ja jonkin aikaa ihan vastapäätäkin. Turhaa varmaan mainita ettei terassista ollut koskaan mitään haittaa.
Iku#2 Sep 26, 2013, 11:12

Ensimmäinen adressit.com addressi josta voi olla jopa hyötyä

Helsingin terassikulttuurin puolia on pakko pitää. Varsinkin kun kyseessä on Tin Tin Tango, harvoja terasseja johon voi mennä nauttimaan rauhallisesta kahvilaympäristöstä.
Töölöläinen#3 Sep 26, 2013, 11:22
Voi harmitus. Kaikki kiva yritetään kieltää, tämäkin...
Vieras#4 Sep 26, 2013, 11:27
Mikä taloyhtiötä kiukuttaa terassissa? Voidaanko jotain muuta tehdä sen harmituksen poistamiseksi? Minusta Tin Tin Tangon terassi on juuri kaupunkikulttuuria elävimmillään.
Vieras#5 Sep 26, 2013, 11:31
tottakai lupa, miksi ei. Järjen käyttö sallittua!!!
Väärässä?#6 Sep 26, 2013, 11:34

Laskuoppi

Tin tin tangon sivuilla sanotaan "Jo vuodesta 1994..". Mistä tulee toiset kaksikymmentä vuotta?
Kapu#7 Sep 26, 2013, 11:51

Re: Laskuoppi

#6: Väärässä? - Laskuop

Tintti jatkaa samassa kiinteistössä toimineen Mestarikrouvin, Tauno Palonkin suosiman keitaan, perinnettä.

Vieras#8 Sep 26, 2013, 11:56
kuuluu Töölöntorin ympäristöön. Ihana paikka
Vieras#9 Sep 26, 2013, 12:58
No ei kai nyt tätä terassia tarvitse poistaa, - ihan tyhmää!
LM#10 Sep 26, 2013, 13:22

Re:

#1: -

Minäkään en asu enää Helsingissä, mutta siellä käydessäni aiko monta kertaa olen yöpynyt Tin Tin Tangon talossa tai ihan lähellä sitä. Joka kerta aamiaset hoituu ja terassilla on niin mukava istuskella, vaikka talvellakin, kunhan ei ole yli 20 astetta pakkasta...

Vieras#11 Sep 26, 2013, 13:22
Helsingissä ei ole tarpeeksi tällaisia paikkoja, on valtava menetys jos näin mukava ja omaleimainen kahvila suljetaan. Helsinki ja Töölöntori ovat tylsempiä ilman Tin Tin Tangoa.
Vieras#12 Sep 26, 2013, 15:00
Olen välittänyt vietiä useile ystävilleni. T.s
Vieras#13 Sep 26, 2013, 15:23
Elävän kaupungin puolesta.
Vieras#14 Sep 26, 2013, 15:25
Niitä harvoja "erilaisia" paikkoja, johon mennä ja nauttia! Miksi Suomessa ei anneta TILAA!
Vieras#15 Sep 26, 2013, 15:41
aivan ihana kahvila, sopii töölöntorin varrelle terasseineen, ei pilaa mitään maisemaa, päinvastoin luo kaupunkikuvaan enemmän viihtyisyyttä, kaunis!
Jo on aikoihin eletty!#16 Sep 26, 2013, 15:42
Ne,joita yhden pienen terassin olemassaolo todella haittaa, voivat ihan yhtä hyvin muuttaa maaseudulle nauttimaan siitä rauhallisuudestaan. Asumme kaupungin ydinalueilla, ja siellä missä on ihmisiä, siellä on myös elämää, ja sitä myöskin kantakaupungin muuten kuivettuneilla alueilla tarvitaan.. Ainakin näin on muissa eurooppalaisissa pääkaupungeissa. Ihmeellistä, että näin pienestä asiasta joku jaksaa taas tehdä ongelman. Valittajien olisi todellakin helpompi vaihtaa asuinsijojaan, mikäli eivät ole tottuneet normaaliin kaupunkilaiselämään. On myös pakko mainita tässä yhteydessä, ettei alueella muita vastaavanlaisia kahvila/baari-yhdistelmiä terasseineen juuri ole. Miksi pitäisi poistaa Töölöntorilta sen vetovoimaisin nurkkaus? Tin tin tangon terassilla ei ole myöskään lainkaan meluisaa, mistä siis johtuu tällainen turhanpäiväinen valittelu? Ei myöskään heti tule mieleen, missä lähialueilla olisi yhtä kotoisa ja viihtyisä, lasitettu terassi..
Mitä ihmettä#17 Sep 26, 2013, 15:47
Ei tietenkään pidä poistaa! Kuka tuollaista edes kehtaa ehdottaa???
Meille töölöläisille Tintti on kantapaikka, ja terassiin nojaa myös sen viehättävyys!
Parin valittavan mummon takia ei kannata pilata perinteikästä kahvilaa.
Vieras#18 Sep 26, 2013, 17:24
Helsingin Café herkkuineen. Valopilkku - kohtaamispaikka niin naapurustolle kuin muulle tunnelmia ja herkkuja rakastaville. Töölöntorin henki lähtee, jos tämä suloinen baari ei jatku.
tarja#19 Sep 26, 2013, 17:24

Kuppiloiden teranssaid

Maailma muuttuu ja uudistuu globaalisoituu, entistä tilaa entisille ei aikanaan enää ole käytettävissä.
Mohamad Gorfzared#20 Sep 26, 2013, 17:31
Café terans ola hyvä aja viete paika maahamuutaja viihty hyvi.Ei pidä pois hävitä.
Vieras#21 Sep 26, 2013, 18:01
Idiootti taloyhtiö!

:(
Vieras#22 Sep 26, 2013, 20:28

olen siellä ollut työssäoppimassa kahdesti ja terassilla iteki istuskellu iltasin. Pakkohan se on siinä pitää kun vielä tässä ihan holleilla asustelen.

Vieras#23 Sep 26, 2013, 21:14
Tin Tin Tangon terassi on tärkeä osa helsinkiläisten elämää, töölöläistä naapuriyhteisöä ja kaupunkikulttuuria ylipäätään. Suomessa on kylmää ja pimeää suurimman osan ajan vuodesta ja noina pimeinä kuukausina Tin Tin Tangon terassi on hellinyt montaa kaupunkilaista lämmöllään. Kesäisin aamukahvi Tin Tin terassilla on pala taivasta. Terrassin pakottaminen pois Töölöntorilta olisi silkka rikos eikä palvele kenenkään etua! Pöyristyttävää että joku on päättänyt nyt ottaa tämänkin ankeuden asiakseen. ELÄKÖÖN TIN TIN TERASSI!
Vieras#24 Sep 27, 2013, 02:59
Tin Tin Tangon terassi kuuluu todella olennaisena osana Töölöntorin ympäristöön. Se on paikka jonne itse aina palaan ja tuon uusia ihmisiä. Entisenä Töölöläisenä ja nykyisenä Espoolaisena on mielestäni suuri vääryys jos terassi poistuu Töölöntorin kupeesta.
Myös asiakas#25 Sep 27, 2013, 05:15

Ei kysyvä tieltä eksy...

Eiköhön taloyhtiön vastahakoisuus selity niinkin yksinkertaisella asialla kuin tupakansavulla. Kun nykyään näyttää siltä, etteivät tupakoijatkaan polta kotonaan vaan siirtyvät kadulle tupruttelemaan niin on täysin järkeenkäypää, etteivät tupakoimattomat halua elää sisälle tunkeutuvassa tupakansavussa. Varsinkin kesällä on varsin tukalaa vaikka paksujen seinien lämmetessä pystyisikin pitämään ikkunat auki. Mutta jos jatkuvasti siääntunkeutuva tupakansavu estää tuulettamiaen niin voin hyvin kuvitella tunnelmat. Jos tämän asian saisi hoitoon niin enpä uskoisi jatkossa olevan ongelmia.