Tuen Ahmoon koulun säilyttämistä!
Ota yhteyttä adressin tekijään
LÄHIPALVELUA
keskustalaisena puolustan pienten koululaisten lähipalveluja. Ihminen on tärkein.
isot yksiköt kaukana ovat keskittävien voimien, kok, sd ja vihreät, tavoitetila. Sitä vastustan tiukasti.
Uskomatonta! Jos tämä Ahmoon koulun lakkauttaminen menee läpi, näyttää Karkkilan kaupunki menevän päätöksillään asiassa kuin asiassa aina aivan metsään. Ottaisivat Vihdistä mallia ja säilyttäisivät koulun, jos ajattelevat yhtään tulevaisuuttaan ja mainettaan. Kyläkoulu on kaupungin mainosvaltti!
Voimia ja tsemppiä Ahmoon koulun tukijoille ja kannattajille, teette hyvää ja arvokasta työtä tulevaisuutenne eteen!
Re:
Vihdissä kuulemma naureskellaan karkkilalaisille kuinka Karkkilasta ajetaan typerillä päätöksillä ihmiset Vihtiin... Ottavat kuulemma mieluusti ahmoolaisia omiin lähikouluihinsa.
Re: Re:
Samaa olen kuullut. Ahmoon koulun lakkauttaminen antaa Vihdille todellakin suurta lisäarvoa. Karkkila näyttää oman onnettoman näköalattomuutensa tekemällä päätöstä, joka on tulevaisuuden kannalta merkittävä. Iso betonikoulu minimaalisella virikkeettömällä pihalla, onnettomassa keskustakuvassa ei todellakaan ole vetonaula. Päinvastoin. Se on suorastaan surullinen näky.
Lasten kokonaiskasvun kannalta koulun lakkauttaminen on turmiollista, jota päättäjät eivät näe. Päättäjät näyttää myös jättävän lasten omat mielipiteet täysin huomiotta. Kustannukset tulevat nousemaan vielä moninkertaisiksi.
- Syrjäytyminen lisääntyy
- Kiusaaminen lisääntyy
- Päihdeongelmat lisääntyvät
- Mielenterveysongelmat lisääntyvät
- Sitoutuminen kulttuuriin, perimään ja juurtuminen asuinalueeseen karisee olemattomiin. Joka osaltaan lisää muuttovirtaa poispäin Karkkilasta. Mikäli Ahmoon koulu lakkautetaan, menetämme nykyisiä veronmaksajia, tulevia veronmaksajia, saamme maksettavaksemme huimat summat tilaanteen korjaamiseen.
Menetämme myös viimeisetkin luottamuksen rippeet kaupunkimme päättäjiin.
Re: Re: Re:
Karkkilalaisilla päättäjillä (ja virkamiehillä) tuntuu olevan vaan tavoitteena saada oma nimensä historian kirjoihin "hienolla kouluhankkeella". Vähäkö huvitti tässä keväällä, kun joku huuhaa-kansanedustaja kävi oikein kehumassa hankketta koskevissa päätöksissä mukana olleita, että miten olettekaan uskaltaneet lähteä tällaisena aikan näin suureen hankkeeseen mukaan. Niin mitenköhän ovat, muualla on ehkä tajuttu jotain sellaista mitä Karkkilassa ei, että lainat täytyy maksaa takaisin (vai oliko se joku entinen kaupunginjohtaja aikoinaan linnassa lusimassa just jotain älyttömiä kaupungille keräämiään velkoja..). Hyvähän se on virkamiesten päättä vaikka mitä idioottimaista, hehän voivat vaan nostaa kytkintä, kun virheitä alkaa olla liikaa peiteltäväksi.
Ja kyllähän sen näkee sokee erkkikin, että se Nyhkälän kivihirvitys on mauton ja ruma. Täytyy varmaan alkaa vaatimaan, että hankkeessa mukana olleet saa nimensä koulun ulkoseinään kultaiselle laatalle. Hinnasta viis. On he niin "hienon työn" tehneet. Duunarin asialla, nimenomaan. "Meidän puolueella on yhteinen kanta Ahmoon koulun asiaan, mutta me kerromme sen vasta eduskuntavaalien jälkeen." Hui, nyt oikeen jännittää, että mikäkähön se mahtaa olla.
Päättäjän suusta....
Ehkäpä Ahmoon koulu halutaan senkin takia lakkauttaa, asiassa yhtenä päättäjänä oleva sanoi, että Nyhkälästä ja Haukkamäestä tulevat Karkkilan korkeimmin koulutetut ja Ahmoolta ja Tuorilasta juopot ja vähäosaiset....pistää miettimään Karkkilan poliitikkojen pääntoimintaa, oli kyse huumorista tai ei niin aika paksuja puheita. SDP kunniaan
Arvovalinta
Ahmoon koulun säilyttäminen on arvovalintakysymys. Arvostetaanko kansalaisen, kaupunkilaisen, kyläläisen, käyttäjän, lasten ja heidän perheidensä mielipidettä ja oikeuksia? Arvostetaanko perinteitä, kulttuuria? Arvostetaanko luontoa, luonnonläheisyyttä, ilmapiiriä,tunnelmaa, yhteisöllisyyttä? Arvostetaanko monien sukupolvien kokemusta ja käyttäjien kokemuksia?
Vai tapahtuuko päättäjän omaan napaan tuijottelu?
Nauratti nuo kommentit, mutta onhan tuo oikeasti tärkeä asia. Teidän pitää muistaa vaan seuraavissa vaaleissa ketä äänestää, mieluusti oman kylän ihmisiä pitämään oman kylän puolia. Ja sellaisia puolueita jotka kannattavat lähipalveluiden säilyttämistä, ilmeisesti Karkkilassa Keskusta, Vassarit ja Persut?
This comment has been removed by the person who wrote it.
Re: Päättäjän suusta....
#10: Valmis muuttamaan Vihtiin... - Päättäjän suusta....
Ja oliko niin että tää sama politikko puskee oman lapsensa haukkiksen pikkukouluun koska nyhkälä on niin iso..
Re: Re: Päättäjän suusta....
#14: nyhkälä on ahmoolaisille hyvä muille huono - Re: Päättäjän suusta....
Taidetaan puhua samasta poliitikosta
Re: Re: Re: Päättäjän suusta....
#15: - Re: Re: Päättäjän suusta....
Tein vähän taustatutkimusta, ja arvatkaa, mitä kouluja valtuutettujen lapset valtaosin käyvät? Haukkamäkeä ja tuorilaa.. Just nää sdp tyypit, jotka kertovat mielipiteensä ahmoosta vaalien jälkeen sanovat että lähikoulu ei oo tärkee, niin ne on ite kansottanu nää pikkukoulut. Onneks sdpeen kannatus on hurjassa alamäessä. Aivan ensimmäiseksi tahdon soittaa urpilaiselle, aivan ensimmäiseksi tahdon soittaa urpilaiselle, aivan ensimmäiseksi tahdon soittaa urpilaiselle ja pyytää sitä vaihtaa puoluetta.
Älkää ahmoolaiset surko. Niinkauan kun teillä on valtatie Vihtiin, teillä on asiat kohtalaisen hyvin. Te nimittäin pääsette pois. Vihdissä on muuten tänä keväänä tosi vähän muuttodemareita. Yhden tosi ruman näin mutta se onneks lensi kalhonsuolle suohirviön syötäväks.
Re: Re: Re:
Ahmoon vanhempainyhdistystä on kuulemma kielletty kokoontumasta koululla enää. Miksköhän? Meinaaksne kaupungilla et ne äidit pöllii sieltä liikuntavälineet tai tietokoneet. Hei haloo, nehän ne on ostanu.
Nyt kannattaa tosiaan miettiä ketä äänestää......ja mitä puoluetta...
Re: Re: Re: Re:
Kaupunki on laatinut muistion, jonka nimi oli jotain että päätöksen vaikutusten arviointi, liittyy Ahmoon koulun lakkauttamiseen. Kannattaa tutustuu, sen saa ainakin kaupungintalolta. Sen luettuaan tulee mieleen, kannattiko yytee-neuvotteluissa oikeesti laittaa pihalle ne jotka osas kirjottaa.
Karkkilan Tienoossa (16.4.) Kokoomuksen Rauno Salonen sanoo käsittäneensä Ahmoon koulun henkilökunnan karsastavan koulun tiloja.
Kasvatus- ja opetuslautakunnan kokouksen esityslistan liitteen (http://karkkila.hosting.documenta.fi/kokous/20151811-3-1.PDF) perusteella kuitenkin näyttää siltä, että Salosella itsellä taitaa olla karsastusta ihan omassa näössään. Henkilökunta on yksimielisesti ollut koulun lakkauttamista vastaan!
Re:
#21: "Olisi kannattanut käydä Specsaversillä" -
Joo kyllä pitäis vähän paneutua asioihin ennenkun puhuu asioita totena lehdessä...
Re: Re:
Sama koskee muutamaa muutakin itämaan tietäjää samassa lehdessä. Keskustan edustaja sanoi ainoona jotain järkevää. Ja tosi noloja noi demarit kun eivät kerro kantaansa. Olisin voinu äänestää niitten paikallista edustajaa tulevissa vaaleissa, jos se olis suoraselkäsesti kertonut kantansa, oli se sitten kumpi hyvänsä - lakkauttaa tai säilyttää. Mut nyt saa vaan taas hävetä paikallispolitiikan tasoo.
On toi sen verran ihmeellinen juttu että tulee mieleen että onkohan poliitikoilla ja virkamiehillä joku isompikin salaisuus tässä jutussa, millaset on kytkökset Hartelaan jne...
Re: Re: Re:
#23: Kaikkien kaveri ei oo kenenkään kaveri - Re: Re: Tietääpähän ketä EI tarvitse äänestää...tai mitä puoluetta. Pimittäjiä eikä voi asioita sanoa suoraan niin aika naurettavaa.
| This discussion has been closed. |