Avioliitto on naisen ja miehen välinen julkinen liitto
Vähän laajemmin (vilpittömästi kaipaa) |
/ #16185 Anteeksi, lähde jäi mainitsematta #16167 -siteerauksesta24.06.2013 08:27Lähde: Uimonen Jorma (Amigo), Elämä on nyt! Päivä Osakeyhtiö, Jyväskylä 2007 sivu 21-23: emme ole eksyneinäkään toivottomassa asemassa. Jumalan etsintäpartiot ovat liikkeellä. Maailman suurinta pelastusoperaatiota johtaa itse Jeesus Kristus, Jumalan Poika. Kuule, mitä Hän sanoo: "Juuri sitä, mikä on kadonnut, Ihmisen Poika on tullut etsimään ja pelastamaan" (Luuk. 19:10). Tämä onkin välttämätöntä, sillä omin voimin ei kukaan löydä tietä Jumalan luokse. Muista tämä. Toisaalta Jumala auttaa yhteyteensä vain sellaisen ihmisen, joka Hänen luokseen vilpittömästi kaipaa. Kukaan ei ajelehdi taivaaseen vahingossa tai vasten tahtoaan. "Te etsitte minua ja löydätte minut, kun te etsitte minua kaikesta sydämestänne. Ja niin minä annan teidän löytää itseni, sanoo Herra" (Jer. 29:13-14, vuoden 1933 suomennos). Monissa muissakin kohdissa Raamattu rohkaisee meitä etsimään Jumalaa. "Lähestykää Jumalaa, niin hän lähestyy teitä" (Jaak. 4:8). Kaikille eksyneille Jeesus antaa vuorisaarnassaan ihanan lupauksen: "Pyytäkää, niin teille annetaan. Etsikää, niin te löydätte. Kolkuttakaa, niin teille avataan. Sillä jokainen pyytävä saa ja jokainen etsijä löytää, ja jokaiselle, joka kolkuttaa, avataan" (Matt. 7:7-8). Taivas ei ole kuuro kenenkään avunpyynnöille. Ylpeys on siis yleensä suurin syy siihen, ettei eksyksissä oleva ihminen antaudu Jumalan löydettäväksi. Haluaisimme kohdata Hänet omalla tavallamme. Sitkeänä kuin rutto elää lause: "Jokainen tulee omalla uskollaan autuaaksi." Jotkut jopa väittävät tällaisen lauseen löytyvän Raamatusta. Karu totuus kuitenkin on, että juuri oma uskomme on johdattanut useimmat meistä eksyksiin. Silti olemme vastahakoisia luopumaan "omasta uskostamme". Siitä huolimatta, ettei siitä olisi ollutkaan meille mitään apua. "Moni luulee omaa tietään oikeaksi, vaikka se on kuoleman tie" (Sananl. 14:12). Rehellinen ihminen myöntää eksymisensä. Silloin nöyrä avun pyytäminen ei ole arkuutta vaan viisautta. Samoin kysymyksien esittäminen. Raamattu varoittaakin meitä luottamasta liikaa omaan ymmärrykseemme. "Voi niitä, jotka ovat viisaita omissa silmissään ja ymmärtäväisiä omasta mielestänsä!" (Jes. 5:21, vuoden 1933 suomennos). |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10259 Luotu: 09.06.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
40892 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
905 Luotu: 12.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
616 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
555 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
636 Luotu: 06.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
119 Luotu: 16.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
93 Luotu: 13.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
81 Luotu: 15.06.2025
Bussilinja Metsämaalle takaisin
52 Luotu: 12.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
815 Luotu: 02.06.2025
Ajantasainen ja luotettava viestintä lauttaliikenteen häiriötilanteissa
175 Luotu: 22.05.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1693 Luotu: 01.05.2025
Lastenosteopatian puolesta
797 Luotu: 21.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20789 Luotu: 20.03.2025
Länsi-Uudenmaan hyvinvointialueen kuljetuspalveluohje
49 Luotu: 09.06.2025
Säilytetään maksuton ruoka kuntouttavassa työtoiminnassa Tampereella ja laajennetaan se koko Pirkanmaalle!
1136 Luotu: 16.05.2025
Aso-asukkaita ei saa säätää vuokralaisiksi
2753 Luotu: 08.04.2024
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
956 Luotu: 08.03.2024
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025