Kokoomuspuolue lakkautettava
Järki käteen jätkä. |
/ #24 Kokoomuslainen. Are you stupid or liar?23.08.2014 13:12
-Henkilöpalvonta. Sitähän juuri on Kokoomuksen keulakuvana ja kiiltokuvapoikana hääräävän poliittisen broilerin palvonta. Twiittaa ja vouhottaa ympäriinsä mutta missä pääministerille kuuluvien asioiden osaaminen?
-Velaksi ei voi jatkuvasti elää kuten sanoitkin. Joten siksi valtion olisikin huolehdittava ettei tuottavaa omaisuutta jatkuvasti hävitetä pilkkahinnalla ulkomaisten sijoittajien rahasammoiksi. Mieti vaikkapa Digitaa? Ja palvelujen puolella taas katso mikä rahareikä valtionkassasta veroparatiiseihin on mm. yksityinen terveydenhuolto.
-Se että suurituloisten ansiot ovat viime vuosikymmeninä jopa monisatakertaistuneet, ei hyödytä maatamme. Suurituloisia suosiva ja pienituloisia sortava kehitys vie ostovoimaa juurikin niiltä, joiden ostovoima taas kaikkein parhaiten hyödyttäisi mm. palvelualoja, sekä loisi oikeita, kysyntään perustuvia työpaikkoja. Miljonäärin lisäraha ei lähde samalla tavalla kiertoon. Ns. valumaefekti, alunperin tihkumisefekti, todistettiin höpöjutuksi jo 1800-luvulla Amerikassa, jolloin rikkaat yrittivät sillä huijata kansaa.
-Työn hinnastakin sinun kannattaisi etsiä hieman muuta tietoa kuin kokoomuslaisessa/EK propagandassa levitettävä "työntekijän ahneus" hokema. Oletko vaikkapa miettinyt miksi saksalainen autotehdas Mercedes teettää autojaan myös Suomessa? Vaikka olemme Kiinaa kalliinpi, niin olemme huomattavasti mm. Ruotsia ja Saksaa halvempi maa työn hinnassa. Muutoinkin EU:n kilpailukykyisimpiä, vaikka meille koitettiin kokkareiden taholta muuta valehdella.
Kokoomusta ihailevassa kirjoituksessasi oli niin monta virhettä ja valhetta että niiden kaikkien korjaamiseen ei nyt aika riitä. Mutta oikastaan nyt vielä esim. se väitteesi että kokkareet olisivat työnantajan puolella. Eivät ole. Globaalin suurpäoman ja pörssipelureiden puolella ovat. Siinä ei paljon suomalaisen yrittäjän tai kotimarkkinoiden etu paina kun kokkare räveltää Brysselissä menemään. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1400 Luotu: 01.05.2025
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3494 Luotu: 27.04.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
420 Luotu: 19.04.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
385 Luotu: 04.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20446 Luotu: 20.03.2025
Ilotulitteet eivät kuulu Kolin kansallispuistoon
371 Luotu: 17.02.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
117 Luotu: 29.04.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1705 Luotu: 22.03.2025
Maunulan, Paloheinän ja Pihlajamäen terveysasemien puolesta
1859 Luotu: 09.05.2022
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68605 Luotu: 15.02.2024
Muntterinkankaan tuulivoimahanketta Pielavedellä ei tule rakentaa
50 Luotu: 07.05.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
548 Luotu: 01.04.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11334 Luotu: 03.02.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
682 Luotu: 13.03.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1473 Luotu: 10.12.2024
Ei maksumuuria lasten ja nuorten pesäpalloon – PesisTV:n pakollisuus peruttava juniorisarjoissa
1856 Luotu: 10.04.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2505 Luotu: 15.07.2023
Pelastakaa Heinolan Niemelänranta, ei rakentamista
593 Luotu: 01.03.2023
Julkisen liikenteen hintoja täytyy laskea!
18 Luotu: 08.05.2025
Ei uraanikaivoksia Pohjois-Karjalaan
14 Luotu: 08.05.2025