Kannabis lailliseksi
Tyytymätön kansalainen Vieras |
/ #2163 Huono järjestelmä05.09.2010 13:10Tunnen useita ihmisiä joilla on resepti amfetamiinijohdannaisiin, bentsoihin tai opiaatteihin. En ketään jolla olisi kannabikseen. Voidaan sanoa että Suomessa amfetamiini on kannabista laillisempaa. Jos miettii syitä tähän, tulee mieleen lääketeollisuus joka on lahjonut tietämättömät poliitikot ja lääkärit mukaan huijaukseen. Olen monesti ollut Hollannissa ja ostanut kannabista coffee shopeista eikä mutään ongelmia ole pistänyt silmään. Kyse on vain siitä että asumme periferiassa, etu-siperiassa, huonot päätökset saadaan menemään rahalla läpi ja propaganda on purrut. Kannabista on demonisoitu niin pitkään ettei tilanteeseen ole odotettavissa muutosta. Se saatiin kiellettyä vuosikymmenet sitten, nyt kukaan ei uskalla ottaa asiaa puheeksi kun heti ollaan lyömässä huumemyönteisen leimaa otsaan eikä tukea löydy. Hävettää tämä kaikki junttimaisuus. Viro on luopunut kannabiksen käytön rangaistavuudesta mutta turha kai odottaa samaa täällä euroopan perukoilla koskaan. Emme voi äänesttää kannabismyönteisiä ehdokkaita vaaleissa ja saada asiaa muuttumaan kun kukaan ei uskalla puhua asiasta mitään. Jos joku pukahtaakin, oma puolueensa kääntyy häntä vastaan. Monet pistävät huumeita laskimoonsa kun täällä on niin paha olla. Kakarat ampuvat koulussa toisiaan ja sen estämiseksi on kehitetty ilmiantojärjestelmä nettiin. Ei puhettakaan että puututtaisiin ongelmien syihin. Lääkärit kirjoittelevat ssri-reseptejään jotka saavat monien pään sekaisin eikä kaduilla uskalla kulkea. Alkoholia juodaan kaksin käsin, jotenkinhan tätä kurjuutta on pakko lievittää. Elämme vaikenemisen kulttuurissa, elinikämme on lyhyemoi kuin ruotsalaisten. Suomenruotsalaiset elävät muuta väestöä pidempään, he ovat vapaamielisiä. Ei auta ehdottaa mitään parannuksia kun kaikki sanellaan ylhäältä. Tästä on tullut valvontayhteiskunta ja viranomaisjärjestelmä. Jatkuvasti astuu voimaan huonoja lakeja jotka ovat niin ympäripyöreitä että ne voidaan tulkita miten milloinkin. Tuomioihin vaikuttavat oletukset syytetyn mielipiteestä ja yhteiskunnallinen asema. Poliisi pääsee raiskauksesta kuin koira veräjästä ja kiitettävä työtodistus lieventää asiaa. Murhan voi selittää kuolemantuottamus+törkeä pahoinpitely, kännin piikkiin ja vuoden päästä on taas vapaa. Muutama sata grammaa yrttiä saa aikaan suuremman tuomion. Tuomitun tunteneiden tietokoneet ja puhelimet laitetaan varmuudeksi televalvontaan koska huumausaineet ovat vakava asia. Poliisi tekee sen jo saadessaan päähänsä epäilyn oli se sitten aiheellinen tai ei. Pienestä asiasta joutuu vuosiksi linnaan ja ihmisen tappamisesta pääsee vähemmällä. Oikeus toimii vähän kuin ruletti. Poliisi saa tehdä mitä huvittaa ja pääsee pikku sakoilla, saa jatkaa virassaan, useimmiten ei tuomita ollenkaan. Hurskastellaan lottovoitolla syntyä Suomeen vaikka ihmisoikeudet ovat retuperällä. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1024 Luotu: 07.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
722 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1217 Luotu: 19.04.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
495 Luotu: 11.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
360 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21266 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1020 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
236 Luotu: 07.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
213 Luotu: 12.09.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
209 Luotu: 11.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
188 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
175 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
202 Luotu: 22.07.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
150 Luotu: 14.09.2025
Kevyen liikenteen väylä Rasuasta Haavistoon ja edelleen Koskenpäälle
115 Luotu: 15.09.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
798 Luotu: 17.03.2025
STOP hanhien kokemalle väkivallalle!
248 Luotu: 09.08.2025