Kannabis lailliseksi
kansanmurha Vieras |
/ #2291 Re:15.10.2010 14:04se ei kylläkään ole virallinen sakramentti, vaikka hyvin suuri osa rastafareista pitääkin sitä pyhänä yrttinä. toi uskonnonvapaus oli mielestäni huono argumentti koska kannabiksen kieltäminen ei tarkoita uskonnon kieltämistä. onhan naimakauppakin/pakko naittaminen kielletty, vaikka silläkin on joissakin uskonnoissa ja kulttuureissa iso merkitys. kieltolaki kylläkin loukkaa meidän perustuslakia ja yksilön vapautta. suomen perustulain mukaan täysi-ikäisellä henkilöllä on oikeus päättää itse itsestään ja kehostaan, myös negatiivisessa mielessä. tämän takia tupakkaakaan ei voida kieltää lailla, mutta sen käyttöä voidaan rajoittaa. kieltolaista on vain haittaa, ei hyötyä. poltan, oli laillista tai ei. tällä hetkellä rahani menevät rikollisille diilereille, vaikka mieluummin antaisin ne kyllä kauppiaalle ja verottajalle. laillistamalla saataisiin verovaroja, nykyään niitä vain kuluu, kaltaisteni pössyttelijöiden vainoamiseen, vaikka olen vaaraton, harmiton normaali töissä käyvä nuori mies. myös lasten on tällä hetkellä helppo hankkia kukkaa itselleen. jos budi-jarkko 14v haluaa kukkaa, hän soittaa diilerille joka ei kysy papereita. jos kannabis on laillista, hän joutuu lokittamaan sen ja suurin osa kansalaisista varmasti kieltäytyisi. ja vaikka hän saisikin jonkun ostamaan, saisi valtio edes verovaroja, eli vahinko olisi edelleen pienempi. ps. hollannissa, jossa kannabis ja taikatatit ovat osittain lailistettu, on tällä hetkellä väkilukuun suhteutettuna vähiten kannabiksen sekä kovien huumeiden käyttäjiä koko euroopassa. aineen laillistaminen ei tarkoita sitä, että kaikkien pitää käyttää. valinnan vapautta kansalle ja sen kansalaisille! |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
46424 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
871 Luotu: 17.07.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
802 Luotu: 25.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
681 Luotu: 26.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2429 Luotu: 22.03.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
423 Luotu: 30.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10912 Luotu: 09.06.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
273 Luotu: 25.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
272 Luotu: 07.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
308 Luotu: 01.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
251 Luotu: 03.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
374 Luotu: 30.06.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
224 Luotu: 29.07.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1906 Luotu: 12.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
194 Luotu: 21.07.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
184 Luotu: 16.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
162 Luotu: 10.07.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
140 Luotu: 26.07.2025
Linja-auto linjan 120 muutos peruttava, auto pitää käydä Kokkilan rannassa kääntymässä.
136 Luotu: 22.07.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
135 Luotu: 10.07.2025