Suomen HALLITUKSEN pyydettävä anteeksi Israelilta!
Vieras |
/ #1734 Hyökkäys Irania vastaan valmiina alkamaan 201209.02.2012 06:36http://www.iiss.org/EasySiteWeb/getresource.axd?AssetID=51535&type=full&...
Hyökkäys Irania vastaan valmiina alkamaan Avainsanat: Ari Rusila, BalkanBlog, Iran, Israel, Uusi avainsana
Luokassa: MENA, lähi-itä — AriRusila @ 10:53 Tiistaina, Tammikuun 10. 2012 https://encrypted-tbn3.google.com/images?q=tbn:ANd9GcTCfwf10_FttZYq8rOGAPs02gWbE... Viime viikkojen konflikteja ennakoiva valokeila on osoittanut Iraniin – ja hyvästä syystä. Tänään koko alue valmiina luisumaan sotaan USAn, Israelin, Iranin ja Persianlahden armeijoiden ollessa hälytystilassa. Aiemmin uskottiin Israelin tekevän ehkäisevän iskun Iranin ydinlaitoksia vastaan kuten tapahtui Irakin Osirakiin 1981. Nyt kuitenkin vaikuttaa siltä, että USA on mahdollisesti aloittamassa sodan.
Joulun alla USA muutti radikaalisti aiempaa positiotaan. Sekä maan puolustusministeri että esikuntapääliköiden pj julkisesti tunnustivat sotilaallisten toimien mahdollisuuden. Brittien puolustusministeri ehätti lupaamaan maan olevan valmis iskuihin jos Iran sulkee Hormuzin salmen. Israelilais-yhdysvaltalainen komentoesikunta on perustettu ja sotaharjoitusten nimissä USA on tällä viikolla siirtämässä 9.000 sotilastaan Israeliin. Iran omalta osaltaan pitää lähes jatkuvasti laivasto-, ohjus- ja miinaharjoituksia mahdollisen hyökkäyksen varalta.
Vaikka Hormuzin miinasulku on mainittu eskalaation yhtenä syynä on tämä vain sivujuonne – miinanraivaajat kykenevät avaamaan salmen parissa vuorokaudessa eli kyse olisi vain tilapäisestä haitasta. Vakava kysymys sen sijaan on Iranin Fordowiin valmistunut uusi rikastuslaitos jossa kyetään tuottamaan 20 %:sta – ydinkärkiiin soveltuvia latauksia. Mainittu laitos sijaitsee 90 metriä syvällä kalliossa ja muita laitoksia vastaan käytettäväksi suunnitellut ns bunkkeripommit parhaimmillaankin kykenevät tuhoamaan vain 60 metrin syvyydessä olevat laitokset. Yhdysvalloilla on varastossa tosin valmiina 100 metriin ulottuva bunkkeriohjus mutta tällöin kyseessä on 1,2 megatonnin ydinlataus ja kynnys tällaisen arsenaalin käyttöön on korkea.
Ilmaiskusta on enemmän tai vähemmän negatiivisia vaikutuksia. Toisaalta ne eivät välttämättä pysäytä Iranin ydinohjelmaa – kaikki kohteet eivät ehkä ole tiedossa, iskut jäävät tehottomiksi mm vastatoimien takia. Toisaalta Israel voisi kärsiä huomattavia tuhoja vastaiskusta – ei niinkään Iranin ohjusten takia – vaan Iranin liittolaisen, Hizbollahin, laukaistessa arviolta jopa 40.000 ohjustaan Israeliin. Kun kyse lisäksi ei ole mistään quassameista vaan kehittyneemmistä aseista ei moderneimmankaan ohjuspuolustuksen kapasiteetti riitä torjumaan kaikkia.
Edellä mainittuja tekijöitä käsittelen laajemmin pääblogissani julkaisemassani artikkelissa End Game Approaches on Nuclear Iran .
|
Kommentoi adressia |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Haljastennokkaa ei saa myydä
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3052 Luotu: 27.04.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
839 Luotu: 01.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1653 Luotu: 22.03.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20321 Luotu: 20.03.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1436 Luotu: 10.12.2024
Suomenhevoselle liputuspäivä.
114 Luotu: 19.04.2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1238 Luotu: 19.01.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2481 Luotu: 15.07.2023
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
254 Luotu: 17.03.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
751 Luotu: 10.03.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3381 Luotu: 10.09.2021
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11296 Luotu: 03.02.2025
Välenojan matalan kynnyksen kuntouttavan työtoiminnan (A1) säilyttäminen Hyvinkäällä Keski-Uudenmaan hyvinvointialue
159 Luotu: 03.04.2025
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
253 Luotu: 13.04.2025
Ehdotuksia EU- tai ETA-valtioiden ulkopuolella koulutettujen lääkärien laillistamisprosessin parantamiseksi Suomessa
240 Luotu: 13.04.2025
Ehdotus kielivaatimusten tasa-arvoistamiseksi – yhtäläiset vaatimukset EU- ja EU:n ulkopuolella koulutetuille lääkäreille
224 Luotu: 13.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
502 Luotu: 01.04.2025
Pakkoruotsin poistaminen Suomen koulutusjärjestelmästä
27 Luotu: 25.04.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
11 Luotu: 29.04.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
644 Luotu: 13.03.2025