Perhepäivähoitajien palkkaus, työn määrä ja vastuu
Harri Aalto, pääluottamusmies, Pirkkala |
/ #24 Re: Jos palkka tasa-arvo toteutuisi...07.05.2012 21:52#23: Perhepäivähoitaja - Jos palkka tasa-arvo toteutuisi... JHL voi neuvotella kuntatyönantajan kanssa valtakunnallisesti perhepäivähoitajien oikeasta ,ei lapsilukuun perustuvasta peruspalkkaratkaisusta ja tämän peruspalkkaratkaisun rahallisesta tasosta. JHL:n pitää vain nostaa tämä palkka-asia oikeasti neuvottelupöytään ja haluta oikeasti tehdä tälle perhepäivähoitajien peruspalkka-asialle jotain todellista.On hyvä muistaa, että jäsenet myös perhepäivähoitajat maksavat JHL:lle jäsenmaksuja sen takia ,että JHL toimii heidän edunvalvojanaan kuntatyönantajaan päin. Tästä perhepäivähoitajien peruspalkka-asiasta ja sen rahallisesta tasosta ei ole jostain syystä haluttu tehdä tärkeää kysymystä JHL:n edunvalvonnan piirissä,vaikka se sitä todellisuudessa onkin.Sopii hyvin kysyä: Miksiköhän??? Lakkoasetta tämän asian suhteen ei ole taidettu vielä missään kunnassa käyttää. Mutta ennen mahdollista lakkoilua tai muunlaista toimenpidettä ,olisi syytä kyllä ensin avata neuvotteluyhteys JHL:n ja kuntatyönantajan kanssa tästä perhepäivähoitajien palkkakysymyksestä. On myös hyvin tärkeää, että perhepäivähoitoa lastenhoitomuotona pidetään esimerkiksi lehtikirjoittelun kautta esillä jatkuvasti laajemmallekin yleisölle. On myös korostettava kuntien päättäjille eli kunnanvaltuutetuille , että jo pelkästään kuntatalouden kannalta perhepäivähoidon merkitys on kunnille hyvin suuri, ei tarvitse rakentaa niin paljon kalliita päiväkoteja. Voidaankin perustellusti sanoa, että perhepäivähoitajat ovat aitoja kuntatalouden säästäjiä arvokkaan työnsä lisäksi. Itse uskon kyllä,että perhepäivähoitajille tullaan saamaan kiinteä peruspalkkaratkaisu, joka ei ole riippuvainen hoidettavien lasten lukumäärästä.Mutta tämän asian eteenpäin vieminen vaatii kyllä vielä sitkeää työtä ja vankaa uskoa asiaan sekä kärsivällisyyttä. Tulen tätä asiaa viemään sitkeästi eteenpäin ja tulen käyttämään siihen kaikki mahdolliset keinot. En aio luovuttaa ennen kuin perhepäivähoitajilla on kiinteä oikea peruspalkka, joka on myös rahalliselta tasoltaan oikeudenmukainen perhepäivähoitajan työn vaativuuten nähden.
|
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Suomi ei saa luovuttaa tosiasiallista päätösvaltaa kansanterveydestään Maailman terveysjärjestölle / Finland får inte ge bort sin faktiska beslutsrätt angående folkhälsan till WHO
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Haljastennokkaa ei saa myydä
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Klaukkalan terveyskeskuksen palvelujen säilyttämisen puolesta
3280 Luotu: 27.04.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1104 Luotu: 01.05.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
1671 Luotu: 22.03.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
242 Luotu: 19.04.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20371 Luotu: 20.03.2025
Ei lumenkaatopaikkaa Keskuspuistoon! Alue tulee säilyttää luonnolle, liikunnalle ja lapsille!
1445 Luotu: 10.12.2024
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
1239 Luotu: 19.01.2025
Itämeri EI ole akkuteollisuuden kaatopaikka
68571 Luotu: 15.02.2024
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
254 Luotu: 17.03.2025
Epäluottamuslause: Orpon hallituksen on erottava - Orpos regering måste avgå!
2484 Luotu: 15.07.2023
Välenojan matalan kynnyksen kuntouttavan työtoiminnan (A1) säilyttäminen Hyvinkäällä Keski-Uudenmaan hyvinvointialue
161 Luotu: 03.04.2025
Pirkkalan virkistysmetsät säilytettävä
753 Luotu: 10.03.2025
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
11300 Luotu: 03.02.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
13 Luotu: 04.05.2025
Säilytetään Santalan aarniometsä Hausjärvellä
12 Luotu: 29.04.2025
Adressi Siilinjärven kirjastoauto Pikku-Marjan puolesta
505 Luotu: 01.04.2025
Tuuloksen päiväkodin siirto Tuuloksen koulun tiloihin on peruttava
644 Luotu: 13.03.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3381 Luotu: 10.09.2021
Ehdotus käytännön potilastentin järjestämisen parantamiseksi ja lääkärin laillistamisprosessin nopeuttamiseksi Suomessa, EU-/ETA-alueen ulkopuolella koulutettujen lääkärien kohdalla
253 Luotu: 13.04.2025
Haljastennokkaa ei saa myydä
326 Luotu: 06.03.2025