Kannabis lailliseksi
Vieras |
/ #3673 Re: Re: Re: Re: Re:15.05.2012 14:58"Tähän asti teikäläisiltä on näkynyt vain (enemmän tai vähemmän) hatusta vedettyä propagandaa. Mainio esimerkki on se, kun jostain netin syövereistä löytyy joku "asiantuntija" joka on joskus erehtynyt sanomaan vaikkapa jotain hampusta ja syövästa, niin sitä sitten retostellaan halki ja poikki ja ylistetään hamppua parhaimmillaan jopa syöpää parantavana ihmelääkkeenä viitsimättä tutkia pätkääkään asiaa sen lähemmin. Nykyään löytyy joka asialle, oli kuinka typerä tahansa, jostain päin nettiä "asiantuntija"."
Et valitettavasti voi edelleenkään niputtaa kaikkia kieltolain vastustajia yhteen nippuun. Jos joku kannabishampuusijehova esittää hassuja argumentteja, esittäkööt. Minä en ole kyseisillä argumenteilla perustellut mitään. Seison ihan yhtä paljon tai vähän näiden argumenttien takana kuin sinä.
"Ihan varmasti hyvin paljon useampi suomalaisista on joskus elämänsä aikana kävellyt/pyöräillyt/ajanut punaisia päin, kuin joskus kokeillut kannabista. Pitääkö siis kaikki liikennevalot poistaa koska "enemmistä on kokeillut"?"
Liikennevalot pitäisi poistaa, jos havaittaisiin, että niistä aiheutuu enemmän haittaa kuin hyötyä. Näin ei kuitenkaan ilmeisesti ole. Itse en ole asiaa tutkinut sen tarkemmin, mutta uskoisin, että liikennevalot on hyvä asia liikenteen sujuvuuden ja liikenneturvalliiden kannalta. Esimerkkiäsi vielä soveltaakseni voitaisiin kuvitella tilanne, että syrjäisellä metsäautotiellä olisi liikennevalot, joita kukaan ei noudattaisi. Ne aiheuttaisivat vain turhaa energian kulutusta. Silloin ne olisi varmasti syytä poistaa.
"Lain rikkomisen yleisyys ei koskaan pidä olla peruste lain kumoamiselle."
Ei itsessään tietenkään. Mutta mistä se kertoo, että suuri osa ihmisistä rikkoo lakia? Toisaalta, kun kyse on huumausainerikoksesta, suuri määrä lainrikkojia(kiinnijääviä tai jäämättömiä) on valtava sosiaalinen ongelma sekä yhteiskunnalle että yksilölle. Kysymys kuuluukin, että haluaako yhteiskunta määritellä yli 40% tämän ikäryhmän miehistä rikollisiksi. Väitän, ettei halua. Sehän olisi valtava menetys yhteiskunnalle leimata edes pieni osa näistä ihmisistä huumausainerikollisiksi. Sitä ei halua elinkeinoelämä saati yksilö itse. Vielä kun ajatellaan, että heidän ainoa rikoksensa on käyttää mietoa päihdettä, joka on jopa vähemmän haitallista kuin täysin laillisesti käytettävissä olevat päihteet, on tilanne varsin paradoksaalinen. |
|
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
46464 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
878 Luotu: 17.07.2025
Adressi Hason vastikekorotuksia vastaan
834 Luotu: 25.07.2025
Bevarande av Parfix - Parfixin säilyttäminen
701 Luotu: 26.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2429 Luotu: 22.03.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10962 Luotu: 09.06.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
423 Luotu: 30.06.2025
Huoli Oripään Palvelutalon asukkaiden ruuasta.
286 Luotu: 25.07.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
273 Luotu: 07.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
328 Luotu: 01.07.2025
Vetoomus Turun kaupungintalolle: Nostakaa Palestiinan lippu Ukrainan rinnalle — Vastavuoroinen ele tasa-arvon puolesta
236 Luotu: 29.07.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
374 Luotu: 30.06.2025
Koukkuniemenpuiston uimalaituri säilytettävä
210 Luotu: 21.07.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1907 Luotu: 12.06.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
184 Luotu: 16.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
162 Luotu: 10.07.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
252 Luotu: 03.07.2025
Rantavalvonta Kalajoen hiekkasärkille
140 Luotu: 26.07.2025
Linja-auto linjan 120 muutos peruttava, auto pitää käydä Kokkilan rannassa kääntymässä.
136 Luotu: 22.07.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
135 Luotu: 10.07.2025