Suomen HALLITUKSEN pyydettävä anteeksi Israelilta!
Obadja |
/ #3198 Niin kuin sinä teet, niin sinulle tehdään!12.10.2012 00:07Venäjällä on herännyt ajatus suomalaistuotteiden boikotoinnista Vantaalla tapahtuneen, venäläisnaisen lasten huostaanoton takia. Boikotti-idean takana on tiedotusvälineiden mukaan suomalaisdosentti Johan Bäckman, jota venäläistiedotusvälineissä kutsutaan yleisesti ihmisoikeusaktivistiksi. Boikottiehdotuksesta ovat uutisoineet muutamat Venäjän valtiolliset tiedotusvälineet, kuten tv-kanava NTV. Muun muassa Russkaja sluzba novostei -uutispalvelun kautta muihin medioihin levinneiden tietojen mukaan Bäckman on kehottanut venäläisiä boikotoimaan 50 suomalaisvalmistajan tavaroita. - Pyydämme venäläisiä olemaan ostamatta muun muassa Valion ja Nokian tuotteita niin kauan, kunnes suomalaisviranomaiset palauttavat äideiltä viedyt lapset, Bäckman sanoo. Bäckmanin mukaan vain boikotilla voidaan saavuttaa suomalaisviranomaisten huomio. Tiedotusvälineiden mukaan boikottia tulevat muun muassa Venäjän äidit -järjestö ja valtapuolue Yhtenäisen Venäjän nuorisojärjestö Molodaja gvardija. Fontanka.ru-verkkolehden mukaan Suomen Moskovan suurlähetystön edustalla on tarkoitus järjestää mielenilmausten sarja huostaanoton vuoksi. Kohu Venäjällä on noussut sen jälkeen, kun suomalaisviranomaiset ottivat huostaan Vantaalla asuvan venäläisnaisen neljä lasta. Muun muassa Venäjän lapsiasiamies Pavel Astahov on levittänyt väärää tietoa Suomen kannasta maiden väliseen lapsiasiainkomissioon. Ulkoministeri Erkki Tuomioja kertoi tänään Ylen haastattelussa, että Suomesta on lähetetty jo aiemmin Venäjälle lista viranomaisista, joihin venäläisosapuoli voi olla yhteydessä lapsiasioissa. Tuomioja myös korosti, että Suomi ei halua perustaa Venäjän kanssa kahdenvälistä lapsiasiainkomissiota. ------------------------------
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/kotimaa/2705/kirkon_ulkomaanapu_tarttui_tuomiojan_tukeen http://www.seurakuntalainen.fi/filebank/news/images/rightSideArticle_2705.jpg... Kirkon ulkomaanapu on aloittanut ulkoministeri Erkki Tuomiojan lausuntojen innoittamana kampanjoinnin Israelin siirtokunta-alueilta tulevien tuotteiden boikotoimiseksi. Tuomioja ja kehitysministeri Heidi Hautala esittivät äskettäin, ettei Israelin miehittämiltä palestiinalaisalueilta tulevia hedelmiä tulisi myydä kaupoissa israelilaisina hedelminä ilman merkintää niiden siirtokunta-aluealkuperästä. - Tuomiojan ehdotus on Kirkon ulkomaanavun mielestä kannatettava. Siirtokunnat ovat Lähi-idän konfliktin ytimessä, ne ovat tiiviissä yhteydessä miehityspolitiikkaan ja selkeä este sille, että rauhaa ei ole saatu aikaiseksi alueelle, totesi Kirkon ulkomaanavun (KUA) EAPPI-koordinaattori Pauliina Liukkonen Radio Dein Viikon debatissa keskiviikkona. Ohjelmassa taitettiin peistä Israelin siirtokunta-alueilta tulevien tuotteiden tarkemman alkuperämerkinnän tarpeesta. |
Kommentoi adressia |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Valiosauna osaksi Rovaniemeä
1526 Luotu: 08.09.2025
Ei tuulivoimaloita Seitsemisen kansallispuiston rajalle
1040 Luotu: 07.09.2025
Ei ampumaratahanketta Kokkolan Hanhinevalle
759 Luotu: 11.09.2025
Suomenhevoselle liputuspäivä.
1221 Luotu: 19.04.2025
Onni-palveluliikenne on säilytettävä Yli-Ii - Kiiminki välillä
502 Luotu: 20.08.2025
Kymintehtaan koulun Pilkan toimipisteen säilyttäminen
495 Luotu: 11.09.2025
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
51406 Luotu: 02.06.2025
Säilytetään Puistolan ja Tapulikaupungin kirjastot
379 Luotu: 07.09.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
21269 Luotu: 20.03.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
1020 Luotu: 12.06.2025
Haminalaisten lasten keskittäminen yhä suurempiin yksiköihin on loputtava!
236 Luotu: 07.09.2025
Kustavin Keskustametsän säilyttäminen
216 Luotu: 12.09.2025
Viialan koulun säilyttäminen!
212 Luotu: 11.09.2025
Ei tuulivoimaa Keuruun Lehmikorpeen
188 Luotu: 28.08.2025
Vetoomus Veho Salon toimipisteen säästämiseksi
175 Luotu: 29.08.2025
Sopeutumisraha lakkautettava kansanedustajilta
203 Luotu: 22.07.2025
LAITEVAPAATA KASVURAUHAA NURMIJÄRVELLE
153 Luotu: 14.09.2025
Kevyen liikenteen väylä Rasuasta Haavistoon ja edelleen Koskenpäälle
123 Luotu: 15.09.2025
Loppu rasismille, yhdessä vahvempia!
798 Luotu: 17.03.2025
Espoon sirkus- ja teatterikoulu Eskolle uudet tilat
105 Luotu: 15.09.2025