Oulu, Mannerheiminpuistosta pitää saada pois alkoholistit ja huumeidenkäyttäjät!
Mannerheiminpuisto remontoitiin joitakin vuosia sitten kauniiksi. Puistosa on aidattu leikkialue lapsille jossa leikkii päivittiän paljon lapsia ja myös päiväkodin lapset käyvät siinä päivittäin. Puisto toimii monien koirien ulkoiluttamis- ja lenkkipaikkana. Puistossa istuu jnkv vanhempia ihmisiä ja kesälauantaisin siinä pidetään kirpputori. Isokadun ja Alberinkadun puolella olevissa taloissa on ihmisten koteja. Katutasossa on liikehuoneistoja, Ruotsalainenkoulu, Kansaneläkelaitos ja Grilli.
Puistossa viihtyvät alkoholistit ja huumeidenkäyttäjät, päivittäin heitä on 10 -20. Vesipisteen alla pestään ruiskuja ja jos ei mennä wc:n niin kaikkien nähden piikitetään ja roska-astia ruiskuja varten löytyy wc:n vierestä. Pingispöydän viereinen osuus wc:n lähellä on tämän porukan vakio paikka, siinä myydään huumeita, lääkkeitä, riidellään, huudetaan ja vietetään aikaa aamu kello 7 ilta 24 mikäli sää sallii. Vieressä oleva Lidl mahdollistaa halvan oluen juonnin ja sieltä sitä kannetaan koko päivä. Lidl myy siis alkoholia päihtyneille, tämä taitaa olla lain mukaan kiellettyä. Ja kun juo niin on hyvä että lähellä on wc jossa asioida mikäli ei tehdä tarpeita julkisesti.
Porukasta on helppo seuloa ne joilla rahat eivät riitä huumeisiin, näillä henkilöillä on joka päivä uusi pyörä, pyörä saattaa vaihtua 2 - 3 kertaa päivän aikana. Eli se varastetaan jostain ja myydän eteenpäin rahoittaakseen aineiden käyttöä.
Ongelma puistossa on jatkunut vuosia, eikä Oulun kaupunginvaltuusto tee asialle mitään. Heillä on asia hyvin tiedossa. Poliisi ei myöskään puutu asiaan ellei soita partiota paikalle, partio sapuu paikalle ja keskustelee häiriötä tuottavien kanssa kuin kavereiden kanssa, auktoriteetti ja järeä ote asiaan puuttuu kokonaan, osa ohjataan poistumaan puistosta ja toiset saavat jäädä tuottamaan häiriötä puistossa oleville, siitä läpi kulkeville ja lähistöllä asuville.
Mikäli LIDL:n Isokadun myymälä siirrettäsiin muualle ja puiston wc suljettaisiin niin näillä voisi olla suuri vaikutus alkoholistien ja huumeidenkäyttäjien puiston valtaukseen. Ruokakauppoja Oulun keskustassa on LIDL varmaan löytyisi korvaavat tilat Raksilan marketeista tai Limingantullista. Puiston wc:ä ei epäsiisteyden ja mainitun porukan vuoksi käytä kukaan muu joten sen sulkeminen väliaikaisesti ei ole ongelma. Lähimmät yleisöwc:t löytyvätkin sitten Valkea kauppakeskuksesta.
Puiston käyttöä tulisi monipuolistaa jotta hieno puisto saataisiin aktiivisesti käyttöön meille muille ja sieltä saadaan pois häiriötä tuottavat alkoholistit, huumeiden käyttäjät ja pyörävarkaat!
Heinäpään mummo Ota yhteyttä adressin tekijään
Hallitse allekirjoituksiasi
Etkö ole saanut vahvistussähköpostia vai haluatko poistaa allekirjoituksesi?
Hallitse allekirjoituksiasiJaa tämä adressi
Auta tätä adressia saamaan lisää allekirjoituksia.
Maksullinen mainonta
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
43918 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1346 Luotu: 12.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10521 Luotu: 09.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
783 Luotu: 14.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
135 Luotu: 18.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
659 Luotu: 12.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
103 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
76 Luotu: 18.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
58 Luotu: 23.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
692 Luotu: 04.05.2025
Valtatie 2 moottoritieksi tai moottoriliikennetieksi
61 Luotu: 12.05.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
125 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20819 Luotu: 20.03.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
666 Luotu: 06.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
142 Luotu: 16.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
93 Luotu: 15.06.2025
Kouvolaan ympärivuotinen rantalentopallohalli TikTokin ylijäämälämmöllä – maksimaalista hyötyä kaupungille!
24 Luotu: 17.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1714 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
179 Luotu: 06.04.2025