Pastori Kai Sadinmaalle annettava kirkon virka
Helsingin tuomiokapituli on lähettänyt 20.12.2017 pastori Kai Sadinmaalle viestin, jossa häneltä pyydetään 10.1.2018 mennessä kannanottoa ja vastinetta siitä, onko hän toiminut papille sopivasti ja pappisviran velvollisuuksien mukaisesti. Viestissä vihjataan, että Sadinmaa olisi sosiaalisessa mediassa kannustanut ja kehottanut kirkon jäseniä eroamaan kirkosta.
Pastori Kai Sadinmaa on yksi harvoista papeista, joka uskaltaa kyseenalaistaa kirkon toiminnan ja tuoda esille kirkossa vallitsevia epäkohtia. Hän on pastori, joka puhuu ihmisenä ihmisille ja tuo evankeliumin nykypäivään. Hän auttaa niitä, joita kukaan muu ei auta. Hän puhuu syrjäytettyjen, alistettujen ja halveksittujen puolesta. Sadinmaa noudattaa sanoillaan ja teoillaan Kristuksen seuraamista rohkeasti ja esimerkillisesti (Matt. 25:45). Hän tuo toivoa monille, jotka eivät ole löytäneet paikkaansa kirkosta. Hän tuo toivoa niille, jotka ovat etääntyneet kristinuskosta ja Kristuksesta. Hän tuo toivoa siitä, että Kristus on tänäkin päivänä, omassa arjessamme, meidän kanssamme. Hän avaa kirkon ovet niille, jotka ovat ulkopuolella – aivan kuten kristinuskossa kuuluukin tehdä. Sadinmaa ei ole etäännyttänyt ihmisiä kirkosta, vaan tuonut kirkon lähelle tavallista ihmistä.
Me allekirjoittaneet haluamme osoittaa Suomen evankelis-luterilaiselle kirkolle, että ajamalla pois Kristuksen ja lähimmäisenrakkauden, se ajaa myös ihmiset pois kirkostaan. Kai Sadinmaa toimii päinvastoin. Hän tuo Kristuksen nykypäivään osoittaen todellista lähimmäisenrakkautta, jota ihmiset kirkolta odottavat ja tarvitsevat.
Miia Tapaninen Ota yhteyttä adressin tekijään
Tämän verkkosivuston ylläpitäjän ilmoitusOlemme sulkeneet tämän adressin ja poistaneet allekirjoittajien henkilötiedot.Euroopan unionin yleiset tietosuoja-asetukset (GDPR) vaativat asianmukaisen syyn henkilökohtaisten tietojen tallentamiselle sekä vaativat, että tietoja säilytetään niin lyhyen aikaa kuin suinkin on mahdollista. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45919 Luotu: 02.06.2025
Vetoomus Taalintehtaan Alkon säilyttämiseksi - Petition för att bevara Alkon i Dalsbruk
211 Luotu: 17.07.2025
Vetoomus Taivassalon Ankkurin ja Poijun toiminnan turvaamiseksi
134 Luotu: 16.07.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1883 Luotu: 12.06.2025
Työkyvyttömäksi todetut henkilöt irti TE-toimiston asiakkuudesta
288 Luotu: 30.06.2025
Hämeenlinnan Ryhmäpuutarhan typistämistä vastaan
244 Luotu: 07.07.2025
Linjamäen koulu osaksi Tuusulan kulttuurin verkkoa
108 Luotu: 10.07.2025
Ei aurinkovoimalaa Pennala–Virenojan kylämaisemaan – vaadimme hankkeen keskeyttämistä
258 Luotu: 01.07.2025
Vaadimme keskussairaalan palveluiden säilyvän Savonlinnassa lain sallimissa rajoissa
2383 Luotu: 22.03.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
339 Luotu: 26.06.2025
Jatkoaikaa Klemetskogin koulukiinteistölle!
240 Luotu: 03.07.2025
Vetoomus Koukkuniemen kirjaston säilyttämisen puolesta
409 Luotu: 30.06.2025
Ei kuntoportaita pulkkamäen tilalle Littoisten pururadalle.
130 Luotu: 10.07.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20935 Luotu: 20.03.2025
Pelastetaan Pitkäjärvi ja Ilkon upeat kalliot
3626 Luotu: 10.09.2021
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10651 Luotu: 09.06.2025
Kansalaisadressi Ei kaivosta Rautavaaralle
1036 Luotu: 13.12.2024
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
746 Luotu: 12.06.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
228 Luotu: 13.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
233 Luotu: 18.06.2025