Reilumpi luistelupassijärjestelmä aikuisille harrastajille
Haluamme antaa palautetta nykyisestä luistelupassijärjestelmästä, joka vaikuttaa sekavalta ja osittain epäoikeudenmukaiselta erityisesti aikuisharrastajien näkökulmasta.
Ensinnäkin, passijärjestelmästä ei selkeästi ilmene, mihin kaikkeen esimerkiksi kilpailupassi oikeuttaa. Tiedon puute vaikeuttaa oikean passin valintaa ja aiheuttaa epävarmuutta. Myös se, että harrastepassi pitää ostaa erikseen jokaiseen seuraan, tuntuu epäoikeudenmukaiselta ja enemmän rahastukselta kuin harrastustoiminnan tukemiselta.
Monet aikuiset harrastavat aktiivisesti useammassa seurassa saman kauden aikana ja kilpailevat samalla. Nykyjärjestelmässä heidän tulisi hankkia useita harrastepasseja (esimerkiksi kolme eri seuraan) ja lisäksi erillinen kilpailupassi. Jos järjestelmä todella toimii näin, pidämme sitä kohtuuttomana. Tämä voi pahimmillaan vähentää aikuisten osallistumista liikuntaan ja seurojen toimintaan.
Aikuiset muodostavat myös merkittävän osan seurojen toimihenkilöistä ja vapaaehtoisista. Jos heidän on ostettava kilpailu- ja harrastepassien lisäksi vielä muita passeja eri rooleihin, voi tämä vähentää innostusta osallistua seuratoimintaan. On riski, että järjestelmä karkottaa arvokkaita vapaaehtoisia ja aktiivisia jäseniä, joita ilman seuratoiminta ei pyöri.
Me allekirjoittaneet vaadimme, että luistelupassijärjestelmää tarkastellaan kriittisesti ja kehitetään suuntaan, joka tukee aikuisten harrastamista, selkeyttää passien sisältöä ja mahdollistaa kohtuullisin kustannuksin harrastamisen ja toimimisen useassa seurassa.
Allekirjoita, jos haluat edistää reilumpaa ja kannustavampaa järjestelmää kaikille aikuisluistelijoille ja seuratoimijoille.
Ari Suoranta Ota yhteyttä adressin tekijään
Adressin tekijä on sulkenut tämän adressin. |
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Ei pumppuvoimaloita Kemijärvelle
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
43919 Luotu: 02.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1351 Luotu: 12.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10521 Luotu: 09.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
783 Luotu: 14.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
136 Luotu: 18.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
659 Luotu: 12.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
103 Luotu: 18.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
77 Luotu: 18.06.2025
Kaivokselan vesitornin tulevaisuus ratkaistava kaavoituksessa
58 Luotu: 23.06.2025
Säilytetään Santapankki virkistyskäytössä
692 Luotu: 04.05.2025
Valtatie 2 moottoritieksi tai moottoriliikennetieksi
61 Luotu: 12.05.2025
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
125 Luotu: 13.06.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20819 Luotu: 20.03.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
666 Luotu: 06.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
142 Luotu: 16.06.2025
Vakinaistetaan Askolan alakoulujen Kasvatusohjaajan virka
93 Luotu: 15.06.2025
Kouvolaan ympärivuotinen rantalentopallohalli TikTokin ylijäämälämmöllä – maksimaalista hyötyä kaupungille!
24 Luotu: 17.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1714 Luotu: 01.05.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
173 Luotu: 30.05.2025
TNT ei kuulu metsään – turvataan luonto ja lähiasutus
179 Luotu: 06.04.2025