Säilytetään Vasaramäen yhtenäiskoulu
- Adressi
- Tiedotteet 8
- Allekirjoitukset 956
- Allekirjoittajien kommentit
- Tilastot
- Tietosuojakäytäntö
- Lisänäkyvyys
Vasaramäen koulun Syreenikujan yksikön oppilaita ollaan siirtämässä pois rakennuksesta. Rakennus on päästetty vuosien varrella rapistumaan niin pahasti, että ongelmia löytyy niin rakenteista kuin sisäilmasta.
Koulun opetus siirretään syksyllä 2021 muualle, mahdollisesti tilaelementtikouluun. Se pystytetään Vasaramäen puistoon, Puolukkatien lastenkodin taakse, jos entinen kaatopaikan maa saadaan puhdistettua. Tämä on loistava väliaikaisratkaisu, mutta mitään suunnitelmaa ei ole, mihin lasten uusi koulu tulisi vaan parakkikoulun sopimus on tarkoitus olla monivuotinen, 5-10 vuotta!
Nyt tarvitaan pikainen päätös siitä, että vanha koulurakennus puretaan ja tilalle rakennetaan uusi Vasaramäen yhtenäiskoulun Syreenikujan yksikkö. Vai miten kaupungin työntekijät suhtautuisivat, jos Kaupunkiympäristötoimialan työtilat siirrettäisiin toistaiseksi parakkeihin?
Uusi koulu palvelisi alueen sekä muualta tulevia 7-9-luokkalaisia lapsia. Vasaramäen alueelta tulee paljon oppilaita yläkouluun, kuten kaupungin tekemästä selvityksestä (kartta alla) voi todeta. Muut oppilaat tulevat ympäri Turkua urheilupainotteisuuden perässä.Nykyinen koulu on erinomaisten kulkuyhteyksien varrella myös muualta kaupungista tulevia oppilaita ajatellen. Parempaa paikkaa liikuntapainotteiselle koululle on vaikea kuvitella, kuin nykyinen sijainti Kupittaan liikunta-alueen välittömässä läheisyydessä.
Uusi koulu Vasaramäessä palvelisi myös kaupungin kärkihankkeen Turun Tiedepuiston tulevia asukkaita, kun koulupolku löytyisi kokonaisuudessaan alueelta. Lapsiperheet ovat muuttaneet ja muuttavat edelleen Vasaramäkeen, koska mm. koulu on lähellä. Ihmiset ovat tehneet ja tekevät edelleen tietoisia valintoja asuinpaikan suhteen. Vasaramäessä ja sen välittömässä läheisyydessä kehitys ja kasvu ovat kovassa nousussa.
Säilytetään Vasaramäen alueen ainutlaatuinen palvelukokonaisuus, tämä käsittää mm. neuvolan, päiväkodin, esikoulun ja yhtenäiskoulun vuosiluokat 1-9.
Tomi Viitanen ja Ville Santalahti, Vasaramäen omakotiyhdistys. Www.vasaramaki.fi Ota yhteyttä adressin tekijään
Hallitse allekirjoituksiasi
Etkö ole saanut vahvistussähköpostia vai haluatko poistaa allekirjoituksesi?
Hallitse allekirjoituksiasiJaa tämä adressi
Auta tätä adressia saamaan lisää allekirjoituksia.
Maksullinen mainonta
Kirjaudu sisään hallinnoidaksesi adressiasi. |
Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Puhtaan veden ja terveyden puolesta - Ei kaivosta Heinolaan
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
Vastustamme Karhen Kalliomäen tuulivoimahanketta (Ylöjärvi)
Sallitaan asuntojen vuokraus matkailijoille!
Adressi Kaarinan musiikkiluokkien säilyttämisen puolesta
Sotiemme veteraanit linnanjuhliin 6.12.2024.
Ei energiapuuterminaalia Munittulaan!
Säilytetään Märkiön leirikeskus – yhteinen tilamme
JUMALAN KYMMENEN KÄSKYÄ!
Vetoomus Pirkanmaan Hyvinvointialueelle: Vanhusten kasvokkaisen päivätoiminnan palauttaminen ja turvaaminen
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
PELASTETAAN LOUHIPUISTO
Vetoomus: Ei tuulivoimapuistoa Helvetinjärven kansallispuiston viereen (Natura-alue FI0341003), arvokkaaseen kansallismaisemaan. Patakorpi, Kuru, Ylöjärvi. Pirkanmaa.
Pysäytä ihmiskaupan uhriksi joutuneen Maryn ja hänen lastensa pakkopalautus
Ei kaavamuutoshankkeelle, jolla Katariinanlaakson virkistysalueelle kaavoitetaan kerrostaloja!
Forssan sairaalan palvelut turvattava
Ei enää leikkauksia mielenterveyspalveluista!
Kielletään ilotulitteiden myynti yksityishenkilöille
Tampereen Iidesjärvi ja sen eteläpuolinen alue luonnonsuojelualueeksi
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
Israel boikottiin Euroviisuissa! Vetoomus Ylelle 2025
Haluaisitko muuttaa jotakin?
Mikään ei muutu jos kaikki ovat hiljaa. Tämän adressin kirjoittaja ryhtyi toimiin. Teetkö itse saman? Aloita kansanliike luomalla adressi.
Aloita oma adressiMuita adresseja, joista saattaisit olla kiinnostunut
Pidetään kiinni pyöräedusta – hyvinvoinnin ja luottamuksen puolesta 🚴♂️
45027 Luotu: 02.06.2025
Suomen on aika tunnustaa Palestiinan valtio
10604 Luotu: 09.06.2025
Vaadimme eduskunnan, presidentin ja hallituksen toimille suunnan muutosta.
1672 Luotu: 12.06.2025
Älkää sahatko pois sitä kulttuurin oksaa, jolla me kaikki istumme ruotsinkielisessä Suomessa!
1447 Luotu: 16.06.2025
Huumeneulojen vaihtopistettä ei tule sijoittaa Kivenlahteen
820 Luotu: 02.06.2025
Salibandyliiton tulee luopua 3vs3-turnausten tuomisesta 5vs5-sarjoihin
814 Luotu: 14.06.2025
Rajamäen terveysasema lähipalveluineen on säilytettävä!
710 Luotu: 12.06.2025
Porvoon kaupungin johdolta vaaditaan välitöntä muutosta Porvoon rakennusvalvonnan johtoon ja epäasialliseen toimintaan.
681 Luotu: 06.06.2025
Pysäytetään Inkoon terästehtaan suunnitelmat ympäristön pelastamiseksi! Stoppa stålverksplanerna i Ingå för att rädda miljön!
248 Luotu: 26.06.2025
Stop Kaskenlinnan ja Mäntymäen sairaaloiden henkilökunnan parkkimaksuille
218 Luotu: 18.06.2025
Ruotintien kunto ja kunnossapito paremmaksi
185 Luotu: 18.06.2025
Työsuhde pyöräilyn verotusta ei saa muuttaa
1717 Luotu: 01.05.2025
Hius- ja kauneudenhoitoalan yritykset ja työpaikat ovat vaarassa! ALV 14% Heti!
20836 Luotu: 20.03.2025
Silvola, Vantaa: Ei punaista asfalttia Kahluuniityn halki – Suojellaan niittyä, kunnioitetaan asukkaita
177 Luotu: 30.05.2025
Vetoomus Siuntion aurinkovoimalahankkeiden estämiseksi valtakunnallisesti arvokkaille maisema-alueille
936 Luotu: 07.02.2025
URHEILUKESKUKSEN JA RYKMENTINPUISTON METSÄT UHAN ALLA
966 Luotu: 08.03.2024
Joukkokanne eläkerahojemme varastamisesta
149 Luotu: 13.06.2025
Pätevöitymiskoulutus yksityisen varhaiskasvatuksen työntekijöille
145 Luotu: 16.06.2025
Uittamon Kannuskadun täydennysrakentamisen pysäyttäminen
132 Luotu: 05.06.2025
Kankaanpään terveyskeskuksen hyvän asiakaspalvelun puolesta
118 Luotu: 18.06.2025