Tervetuloa Hannukaisen kaivos

Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana

#1

Lisäyksenä:
10.1.2020 julkaistavassa ”Lapin matkailustrategia 2020–2023” yhtenä suurena haasteena pidetään Lapin saavutettavuutta ja erityisesti lumettomana aikana.
”Talviajalle on myös käynnistynyt suoraa reittiliikennettä muutamilta keskeisiltä markkinoilta, saavutettavuuden parantuminen onkin strategiakaudella keskittynyt lähes kokonaan talviajalle ja lumettoman ajan saavutettavuus on edelleen merkittävä haaste.”
”Lapin matkailun visio 2030. Tavoite on, että lumettoman ajan matkailutulo olisi 40 prosenttia koko vuoden matkailutulosta.” Lainaukset em. matkailustrategiasta.
Lentoliikenteen kasvu on kuitenkin kaksiteräinen miekka ja lentoliikenteen päästöjen kasvua on hidastettava sekä meidän on huomioitava EU:n Ilmasto- ja energiapaketti 2030 ellemme tee fexittiä.

Ilmastoystävällisimmin sekä kustannustehokkaimmin em. päästöjen kasvua saadaan leikattua raideliikenteellä. Tehokas vähäpäästöinen raideliikenne Kolariin edellyttää radan sähköistystä 206 km matkalta (Kolari–Tornio–Laurila).
Lääkkeenä radan sähköistykseen on Hannukaisen kaivos. Hannukaisen kaivoksen avaaminen nostaisi sähköistysinvestoinnin HK-suhteen 1,1:een eli sähköistys olisi rahamääräisten vaikutusten osalta kannattava. (Kustannusarvio 51,5M€ , HK-suhde on hyöty-kustannussuhde, https://vayla.fi/hankkeiden-suunnittelu/vaikutusten-arviointi/liikennevaylat#.Xhb-yUczY2x )
Lähde: https://julkaisut.vayla.fi/pdf8/lts_2015-04_rataverkon_jatkosahkoistys_web.pdf

Jos me Lapissa ja erityisesti Länsi-Lapissa haluamme olla keskimääräisen yläpuolella, meidän on nostettava katse kengänkärjistä horisonttiin ja tehtävä rakentavaa yhteistyötä eri toimialojen kesken.
Kiinnostavista sesonkitöistä on siirryttävä ympärivuotisiin työpaikkoihin. Se tapahtuu vain lumettoman ajan matkailun kehittämisellä ja alueellisella eri toimialojen välisellä yhteistyöllä. Näin mahdollistetaan myös urakehitys ja etenemismahdollisuudet sekä Lappi pysyvänä asuinpaikkana myös nuorille.

Kun ensin Äkäsjokivarressa sopivasti kiertää tahkoa ja sitten muutaman vuosikymmenen maailmaa niin pikkuhiljaa huomaa, että asiamme on hyvin ja kaikki muutokset sisältävät myös mahdollisuuksia eikä pelkkiä uhkia.
Siinäpä sitten rohkealle ideaa https://www.rovos.com/

Lapland Above Ordinary!


timo.friman@pp.inet.fi

(Helsinki, 09.01.2020)

#9

Nyt alkaa kehitys menemään oikeaan suuntaan. Itsekin monen muun kaivosmiehen tavoin tullut eri kaivoksilta Kolariin ja sinne rakentanut ja Rautaruukki myönsi aikoinaan talo- ja yrityslainan ja se takasi myös pitkän mainariuran ja elinkeinon matkailualalla mikä jatkuu edelleen. Tätäkään adressia ei olisi luotu ilman kaivoksia ja isot kiitokset Untolle.

(Kolari, 10.01.2020)

#10

Kolari tarvitsee ympärivuotisia työpaikkoja

(kolari, 10.01.2020)

#18

Töitä kansalle....

(Sieppijärvi, 10.01.2020)

#20

Kekkosen - 70 luvun sanoin. Meillä on suomen lapissa isot malmivarat kunhan osataan ne vain oikein hyödyntää..
Ja nyt ku on suomalainen kerranki niin ilman muuta.

(Inari, 10.01.2020)

#21

Työskentelen Kaivosalalla. Omistan kiinteistön Kolarin kunnassa ja olen valmis muuttamaan paikkakunnalle mikäli kaivoshanke toteutuu.

(Kalajoki, 10.01.2020)

#25

Hannukainen mining on uskottava ja vahva kotimainen hankkeen toteuttajana. Kolarissa on vielä valoisa tulevaisuus matkailun ja kaivoksen tuomien työpaikkojen ansiosta.

(Sieppijärvi, 10.01.2020)

#31

Kiitos, että yritätte saada työtä ja hyvinvointia kuntaamme sekä siten mahdollistaa mm. paluumuuttoa pohjoiseen.

(Kolari, 10.01.2020)

#50

Kolarin kunta tarvitsee monipuoliset elinkeinot jotka ruokkivat toisiaan ja näin ollen luovat uskoa tulevaan jotta tulevaisuudesta selvitään,ettei painuta liikaa miinukselle.

(Kolari kk, 10.01.2020)

#55

Kaivannaisteollisuus tuo elinvoimaa ja hyvinvointia kunnalle ja sen asukkaille. Eikä ainoastaan kunnalle vaan koko maakunnalle.

(Rovaniemi, 10.01.2020)

#65

Tänne vain ! Töitä tulevaisuuteen uusia asukkaita,verorahaa ym.

(Kolari, 10.01.2020)

#67

kolariin tarvitaan ympärivuotista työtä. Kyllä matkailun ja kaivoksen voi sovittaa yhteen, täytyy vain ensin lopettaa turistien pelottelu ja sitten miettiä yhdessä toimivat ratkaisut.

(Kolari, 10.01.2020)

#76

Työtä tarvitaan tähänki kuntaan lisää ja sitä kaivos tuo ja tuo ennen kaikkea ympärivuotista työtä.

(Kolari, 10.01.2020)

#85

kolarin kunta tarvii työpaikkoja lisää kaivos on tervetullut matkailun rinnalle.

(Äkäsjoensuu, 10.01.2020)

#91

Työpaikkoja lisää tänne.

(Pello, 10.01.2020)

#96

Kaivos auki ettei kolarin kunta näivety. Se pikku piiperrys matkailu ei pysty elättään kolaria. Matkaimu yrittäjillä on kolarissa mafia mikä pitää rikkoa

(Ii, 10.01.2020)

#108

Kolari tarvitsee työpaikkoja. On hyvä, kun on useampia elinkeinoja
kunnassa.

(Kolari, 10.01.2020)

#129

Töitä ja elämää ihmisille ympärivuotisesti...KOLARIN kuntaan elinvoimaa ..Toivoa paremmasta huomisesta..Vero äyrit jäävät kuntaan kun huolehditaan asunnoista työntekijöille. Virtaavan veden ja matkailun oheen myös kaivostoiminta mahtuu.
OLLAAN SUVAITSEVASIA TOIMIALOJEN KESKEN KUIN MYÖS IHMISTEN.

(Kolari, 10.01.2020)

#138

Trvetuloa kehitys!

(kolari, äkäslompolo, 10.01.2020)

#153

Vois muuttaa kotiperälle takaisin jos kaivos tulee

(Keminmaa, 10.01.2020)

#164

Aina puhutaan kaivosten negatiivisista vaikutuksista, mutta onko kukaan koskaan katsonu hyötyjä, mitä Kaivos toisi pystyyn KUOLEVALLE Kolarille? Lisää työpaikkoja, uusia asukkaita, veroeuroja.. On totta että kaivokset ovat huonossa maineessa esimerkiksi talvivaaran takia, mutta hyvällä huolenpidolla ja nykyaikaisilla kriteereillä ei pitäisi moisia vahinkoja päästä tapahtumaan. Muuten pelkään että senkin malmion joku ulkomaalainen ostaa kaivaa ja jättää rojut jälkeensä. Kun toimija on suomalainen yritys, niin luulen että ei kehdata lähteä vaan ja jättää kaikkea niinkuin paska perseessä vaan hoidetaan homma kunnialla loppuun asti.

(Kittilä, 10.01.2020)

#178

Tulevaisuuden konetekniikan ammattilaisilla on oltava työmahdollisuus myös Lapissa.

(Oulu, 10.01.2020)

#188

Järki käyneen ja käsille töitä

(Pello, 10.01.2020)

#191

Töitä lappiin

(Kangosjärvi, 10.01.2020)

#193

Hanketta vie eteenpäin todella vastuullinen toimija, jonka juuret ja omistusta on paljon tuolla alueella.
Olen seurannut tätä hanketta jo pitkään ja mielestäni avoimempaa keskustelua ja ratkaisuehdoituksia huolestuneiden ihmisten kysymyksiin ei monenkaan vastaavan hankkeen osalta ole ollut.
Yrittäjät eivät ole koskaan paenneet vastuitaan vaan hoitaneet kaiken kunniallisesti, maksaneet Kolarille yhteisöveronsa jne.
Ehkä Talvivaaran tapaus on liian lähellä ja kaikkia toimijoita arvioidaan sen perusteella ihan tarpeettoman tiukoin kriteerein vaikka tämä hake mielestäni kestää myös sen.

(Ylöjärvi, 10.01.2020)