Adressi Petteri Orpon hallituksen leikkauspolitiikkaa vastaan
Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana
#427
Olette menettäneet inhimillisyytenne vallan ja rahan ahneudessa.Nella Kalliokoski (Tampere, 15.02.2026)
#438
Think.Mika Turunen (Oulu, 16.02.2026)
#481
Finland har nu rekordhög arbetslöshet, rekordhöga matpriser, rekordmånga som hotas av eller upplever hemlöshet, rekordlånga hälsovårdsköer, osv. Det är ofattbart att regeringen lägger fram så många stora nedskärningar som så starkt påverkar studerande, låginkomsttagare och arbetslösa, medan de själva får löneförhöjningar för sitt clowneri. Så borde inte en folkröstad regering få förfara sig.Linnéa Granholm (Harrström, 18.02.2026)
#490
Leikkaukset haavoittuvassa asemassa olevilta ei ole oikeutta vaan kidutusta. Kansanedustajista, haitallisesta maahanmuutosta ja kehitysavusta voisi sen sijaan esimerkiksi leikata. Hyvät poliitikot ottakaa lusikka käteen sekä käsi pois perseestä ja lopettakaa tuo naurettava leikkaaminen sosiaalipuolen asioista. Ottakaa myös vastuu tekemisistänne ennen kuin homma karkaa oikeasti käsistä. Hävetkää oikeasti poliitikot eduskunnassa. Kansanedustajat olette pelkkiä itsekkäitä juntteja sekä pellejä jotka eivät ymmärrä mitään tavallisen kansalaisen elämästä tai miltä tuntuu pärjätä kun on oikeasti tiukkaa rahasta.johannes lehto (Mäntyharju, 18.02.2026)
#507
Koittaa itse elää vaikka vuosi samoilla pienillä tuloilla mitä olette ottaneet jo aiemmin köyhyydessä eläneitä.Tää teidän touhu on ihan sairasta!!!
Niina Kemlin (Loimaa, 19.02.2026)
#518
Köyhät kyykkyyn ei nosta tätä maata ahdingosta!jari sartolahti (tampere, 20.02.2026)
#530
Eroilmoitus olis kiva yllätys!Eeva Toivonen (Helsinki, 20.02.2026)
#534
Teidän tekemisissä ei ole mitään järkeä.Tarja Pietilä (Tornio, 21.02.2026)
#548
Sosiaaliturvan vähimmäistaso sidottava Euroopan sosiaalisten oikeuksien peruskirjan määrittämään tasoonLeena Hyvärinen (Joensuu, 22.02.2026)
#550
Vastaan vaanHeikki Huhtilainen (riihimäki, 22.02.2026)
#554
Ei leikkauksen aiheuttamaa köyhyyttä. 🕊️Maarit Nurmi (Kotka, 23.02.2026)
#564
Hallituksen erotettavaHannu Saarinen (Jämsä, 25.02.2026)
#581
Onko teillä mitään todellisuudentajua siitä miten vahingoitatte leikkauksilla sekä _valinnoillanne_ ihmisten, oman kansanne elämää sekä Suomea? Miten nukutte yönne, kun poljette vähäosaisia maan tasalle ja syöksette keskituloisia köyhyyteen, samalla kun itse porsastelette hävyttömästi ja omahyväisesti kansan rahojen päällä!?Anna-Sofia Airo (Sauvo, 27.02.2026)
#585
Perusturva täytyy säilyttää. Suomessa ei voi asua taivas alla. Joka ihminen tarvitsee asunnon ja ravinnon.Ari Rantala (Imatra, 28.02.2026)
#593
Leikataan vaan tukia, mutta oikeudenmukaisesti! Tässä muutama helppo, joiden leikkaamisilla ei olisi ihmisten päivittäiseen selviytymiskykyyn tuon taivaallista merkitystä.- Rikkaiden lapsilisät. Lapsilisää ei ole tarkoitettu tulonsiirroksi rikkaille, eikä myöskään juniorin osakesalkun kerryttämiseksi! Eli lapsilisien myöntäminen tuloihin perustuvaksi.
- Eläkekatto tai joku muu kohtuullistamistoimenpide eläkkeisiin. Viiden tuhannen euron eläke pitäisi olla ihan maksimi. Huomattavasti vähemmälläkin kun selviää oikein hyvin! Mihin yksi ihminen tarvitsee viittä tonnia enempää? Ainakaan eläkeikäisenä? Asunnot, autot yms on jo yleensä tuohon mennessä hankittuna, joten viistonnia eläkeläisen ruokaan ja muuhun "virike"-toimintaan on jo posketon summa tuhlattavaksi. Vielä verojen jälkeenkin.
- Ympäristöön haitallisesti vaikuttavat yritystuet on leikattava! Kokonaan. Tämän luulisi olevan jo täysin itsestäänselvää tänä päivänä, mutta näin ei näytä olevan. Maapallolla on rajat, mutta osakesalkkunsa rajattomasta kasvusta kosteita päiväunia näkevät oikeistopoliitikot, eivät tätä selkeää perustason yhtälöä pysty käsittämään.
Tanja Ojutkangas (Kuopio, 02.03.2026)
#600
Itsenäisen Suomen kaikkien aikojen huonoin, surkein ja alhaisin hallitus. Lopettakaa se muiden ihmisten ansaitsemien rahojen itsellenne kahmiminen ja ahnehtiminen. Lopettakaa syöksemästä kansalaisia perikatoon. Kantakaa vastuu teoistanne ja sanomisistanne kuten aikuiset ihmiset. Lopettakaa Suomen luonnon riistäminen! Teette rikollisia tekoja jatkuvalla syötöllä eikä se totuus muutu vaikka kuinka muuttaisitte lakeja. Olette maamme häpeäpilkku. Terveisin Salla ToikkaSalla Toikka (Turku, 02.03.2026)