Sakset seis! Suuri kulttuuriadressi
Allekirjoitukset, joissa on kommentti mukana
#76419
Olen nuori tyttö ja teatteri, tanssi ja musiikki ovat hyvin tärkeitä asioita elämässäni ja toivon ettei näistä leikattaisi, koska sillä saattaa olla todella suuri vaikutus tulevaisuuteeni.Saimi Vihervaara (Turku, 02.12.2024)
#76448
Seis leikkauksille! Kulttuuri on entistäkin tärkeämpi ilon ja hyvinvoinnin lähde kun ihmiset kärsivät kaikenlaisista etujen leikkauksista, työttömyydestä tänä päivänäCamilla Vähäkangas (Vaasa, 02.12.2024)
#76452
ahneet possut täyttäkää se kuoppa sydämessä millä tahdottekaan mutta jättäkää kulttuuri rauhaanDante Linsén (Espoo, 02.12.2024)
#76454
Ihan älytön leikkaus!Mikko Nevala (Espoo, 02.12.2024)
#76456
Jotta eläisimme terveenä, tarvitsemme kulttuuria.Sirkku Laukkanen (Helsinki, 02.12.2024)
#76463
Kulttuuri kaikissa muodoissaan kuuluu meille kaikille. Ilman omaa kulttuuria meillä ei ole mitään - se on kaiken perusta. Saksikätiset ilmiselvästi eivät edes ymmärrä mitä kulttuuri tarkoittaa. Kulttuuri luo ja tuo hyvinvointia koko yhteiskunnalle.Päivi Pussinen (Oulu, 02.12.2024)
#76490
Ilman suomalaista taidetta ei ole Suomeakaan.Venla Niinistö (Helsinki, 02.12.2024)
#76495
Miettikää nyt kaksi kertaa mitä olette tekemässä?Onko tässä mitään järkeä?
Kautta aikojen kulttuuri ja viihde on pitäneet ihmiset toivon liepeissä kiinni.
Miten rintamilla esimerkiksi luotiin uskoa?
Suomi on ”henkisessä juoksuhaudassa”
tämä kansa tarvitsee kulttuuri väkeä puhaltamaan meihin puhtia!
Jotta selviämme tästä yhtenäisenä kansana.
❤️🔥
Jasmine Palmer (Helsinki, 02.12.2024)
#76538
Kulttuurin, taiteen ja tieteen osa alueet ovatelintärkeitä ylläpidettäviä. Miten muuten voisi
olla valtiota, jolla on yleissivistystä.
Leena Koskinen (Turku, 02.12.2024)
#76556
Yhteiskunnallisesti ja yksilön elämässä haastavina aikoina on äärimmäisen tärkeää jokaisen hyvinvoinnille ja elämän mielekkyydelle, että säästöliekillä palaessakin on mahdollisuus kokea yhteen kuuluvuutta toisiin ihmisiin kulttuurin kautta. Keikoilla yleisö ja artisti voivat sulautua yhdeksi, murheet voivat unohtua hetkeksi tai aueta kokonaan teatterinäytelmän aikana, lohtua ja toivoa voi löytää kuvataiteesta. Kulttuurin ja taiteen arvo on kansallisidentiteetissämme, se tuo meidät yhteen. Ihmisellä on tarve kokea kauneutta, kouriinsa tuntuvuutta, jotain mikä saa nauramaan ja itkemään! Kulttuuri antaa elämälle mielekkyyttä ja merkitystä. Siksi olisi äärimmäinen sääli leikata siitä nyt, kun tarvitsemme koko kansakuntana toivoa.Rosita Koskinen (Seinäjoki, 02.12.2024)
#76561
Tämä maa on rakennettu kulttuurille. Tätä kansaa ei kutsuttaisi kansaksi ilman kulttuuria. Älkää leikatko tämän maan kulttuuria rikki. Sitä ei saa sitten enää takaisin, jos sen teette. Noudattakaa edes omaa hallitusohjelmaanne, jos järki tai sydän eivät siihen vaadi.Ari Jaatinen (Helsinki, 02.12.2024)
#76588
Ars longa, vita brevis.Meri Löyttyniemi (Espoo, 02.12.2024)
#76592
Olen pettynyt kokonaisuuteen jolla vastuuta jaetaan.Seppo Kankaanrinne (Lahti, 02.12.2024)
#76597
Taide ja tiede ovat ainoat työkalut, joilla tämä sotku on selvitettävissä, jottei kehitys apinasta ihmiseksi jäisi pahasti kesken. Mitään muuta keinoa ei ole.Sivistys ja valistus ovat kovinta todellisuutta, kaikki muu on niiden rinnalla roskaa.
Harri J. Panula (Lapua, 02.12.2024)